Uběhlo již pár měsíců od doby, kdy byla téměř celá Austrálie v plamenech a smogu. Díky obrovské rozlehlosti požárů došlo i ke značnému poškození přírody. V nich zahynuly statisíce zvířat. Mezi zasažené druhy patřil i medvídek koala, který byl považován za jeden z nejohroženějších druhů vůbec. Dokonce mu hrozilo (s bohužel stále hrozí) vyhynutí. Požáry v Austrálii naštěstí skončily, a tak život zvířat může opět plnohodnotně pokračovat. A kde vidět koaly v Austrálii?

koaly v Austrálii

Koala medvídkovitý patří, stejně tak jako klokan, mezi hlavní australské symboly. S tímto roztomilým zvířátkem se můžete setkat v různých částech Austrálie. Při troše snahy a štěstí na ně narazíte i dnes ve volné přírodě v korunách stromů eukalyptu. A to třeba při výletu do některých z národních parků Austrálie.

Výskyt koalů v Austrálii

S medvídky se samozřejmě můžete setkat v zoo. Ale kvůli zoologickým zahradám jste se do Austrálie jistě nevydali, poněvadž vidět koalu zavřenou ve výběhu můžete vidět i u nás v České Republice. Daleko větším zážitkem je potkat koalu ve volné přírodě. A to je taky možné. Další možností, kam se vydat v Austrálii za koalou jsou přírodní rezervace (tzv. sanctuary), ve kterých se o zvířata pečuje.

Připravili jsme pro vás seznam lokalit pro výlet na koaly v jejich přirozeném prostředí.

Great Ocean Road

Great Ocean Road je skvělá trasa pro výletování. Cestou si můžete zkusit surfování, zaplavat si, kochat se skalními útvary, a také zahlédnout koaly přímo ze silnice. Jedno z míst, kde na koaly pravděpodobně narazíte je Kennett River. 

Featherdale Sydney Wildlife Park

Featherdale se nachází ve státě Nový Jižní Wales. Na místo se lehce dostanete autem a také vlakovým a autobusovým spojením. Veřejná doprava v Sydney nabízí spojení, se kterým se do parku dostanete do dvou hodin. U vchodu si můžete koupit krmivo pro zvířata, kterým v průběhu prohlídky nakrmíte klokany kolem vás. Za poplatek se můžete s koalou vyfotit v objetí, samozřejmě pod dohledem zaměstnanců a na vyznačeném místě. Za jednodenní vstup dospělý zaplatí 34 AUD, dítě 19 AUD.

Symbio Wildlife Park

Symbio Wildlife Park se nachází zhruba 60 kilometrů od města Sydney. Nabízí celodenní programy s různými zvířaty. Setkat se zde můžete s koalou, surikatou, gepardem, tasmánským čertem, ježurou nebo třeba se psem dingo. Za jednodenní vstupné pro dospělého zaplatíte 36 AUD, za dítě 22 AUD. Za příplatek je v nabídce také osobní setkání s daným zvířetem.

Lone Pine Koala Sanctuary

Tato stanice nacházející se ve státě Queensland je otevřená od roku 1927. Byla otevřena zejména pro nemocné a zraněné koaly, dnes se zde setkáte i s jinými australskými zvířaty. V určité hodiny zde probíhají komentované prohlídky, při kterých se dozvíte o zvířatech více zajímavých informací. Za jednodenní vstup pro dospělého zaplatíte 42 AUD, dětský vstup stojí 25 AUD.

Kangaroo Island

Kangaroo Island se nachází ve státě Jižní Austrálie. Jak sám název napovídá, na tomto území narazíte na velké množství klokanů. Ovšem v této lokalitě žijí i další australská zvířata a jedná se o další místo, kde můžete vidět koaly v Austrálii, a to např. v národním parku Flinders Chase. V roce 2020 byl však park značně poškozen požáry a některé jeho části byly zcela zničeny. Dalším místem, které stojí za návštěvu je Kangaroo Island Wildlife Park. V něm naleznete již zmíněné koaly, dále třeba tučňáky, wombaty, pelikány a psy dingo.

Port Macquire

Nemocnice určená medvídkům koala zajišťuje lékařské procedury a léčby od roku 1973. Uzdravené a schopné koaly poté navrací do volné přírody. Návštěvníci si mohou přes velké okno prohlédnout léčební místnost a vidět hospitalizované koaly. Areál si můžete projít sami, v pravidelný denní čas zde probíhají i komentované prohlídky. Ty jsou, stejně tak jako vstup do areálu, zcela zdarma.

Raymond Island

Na tento ostrov, nacházející ve státě Victoria nedaleko města Melbourne, se dostanete trajektem z města Paynesville velmi rychle. Koaly zde uvidíte ve volné přírodě. Pravděpodobnost, že je zahlédnete, zvýšíte tím, že podniknete procházku v tzv. Koala trail.

Další místa, kde vidět koaly v Austrálii

  • Healesville Sanctuary – Victoria
  • Koala Conservation Centre – Phillip Island, Victoria
  • Kuranda Koala Gardens – Queensland
  • Magnetic Island – Queensland
  • Port Stephens – Nový Jižní Wales
  • Yanchep National Park – Západní Austrálie
Líbil se Ti článek?