Velká oceánská cesta, neboli Great Ocean Road, patří mezi aktivity, které byste měli během vašeho australského dobrodružství podniknout. A to ať sami na vlastní pěst, s bandou přátel nebo s cestovní agenturou.

Víte, že je stavba označována jako největší válečný pomník na světě? Byla totiž věnována památce zahynulých vojáků.

Lokace Great Ocean Road

Velká oceánská cesta se nachází ve státě Victoria. Mnoho cestovatelů začíná tuto cestu z Melbourne. Jedná se o silnici o vzdálenosti 243 kilometrů, která začíná v Torquay a končí v Allansfordu. Většina silnice vede po útesech na pobřeží Bassova průlivu.

Jízda po silnici vás rozhodně nudit nebude. Už i při pouhé cestě autem uvidíte několik zajímavých míst a krásných výhledů. A co teprve až vystoupíte, budete se moci rozhlédnout a projít se tam, kam budete chtít.

Poblíž silnice se nachází pěší stezka nazývaná jako Great Ocean Walk.

Great Ocean Walk

Trasa pro pěší v celkové délce 100 kilometrů. Začíná v Apollo Bay. Pokud chcete zkusit projít pěšky celou trasu, můžete se přidat k některé z tours nebo si sbalit váš batoh a pořádně protáhnout celé tělo sami.

GOR-cedule

Historie Great Ocean Road

Starosta Geelongu Howard Hitchcock inicioval tuto stavbu pro zpřístupnění pobřežních oblastí. Do roku 1919 se do nich dalo dostat pouze lodí.

 • Stavba silnice začala v září 1919.
 • První úsek byl otevřen roku 1922.
 • Celá silnice byla dokončena v listopadu 1932.

Od roku 2011 patří Great Ocean Road na Seznam národního dědictví Austrálie.

Zajímavá místa

Cestou po Great Ocean Road narazíte na nespočet zajímavých míst. Záleží jen na vás, zda budete chtít projet celou trasu a strávíte tak na cestě více dní, nebo podniknete jednodenní výlet.

 • Torquay – Malé městečko, které je oficiálním startovním místem Great Ocean Road.
 • Bells Beach – Celosvětově známé a oblíbené místo surfařů. Kromě toho se také řadí mezi nejkrásnější australské pláže. Od roku 1962 se tu konají surfařské závody. I vy si tu můžete surfování vyzkoušet, nebo se projít na pláži či po útesech na dřevěných cestičkách.
 • Lorne – Malé městečko s krámky a restauracemi.
 • Kennett River – Ideální místo pro pozorování koal. V této oblasti se nachází velké množství blahovičníků, které jsou domovem právě pro roztomilé koaly.
 • Erskine Falls – 30 metrů vysoké vodopády, u kterých jsou dvě vyhlídková místa. Jedno z nich je nad vodopády a druhé pod nimi.
 • Twelve Apostles (Dvanáct apoštolů) – Pravděpodobně nejznámější místo Velké oceánské cesty. Doporučujeme je navštívit při východu či západu slunce. Až budete počítat útvary, nedivte se. Jedná se o skupinu osmi vápencových skal, dvanácti se nedopočítáte.

12 apoštolů

 • Apollo Bay – Ideální místo pro přespání. Město disponuje různými druhy ubytování (Airbnb, Booking a další), barů a restaurací.
 • Triplet Falls – Seskupení tří vodopádů, které nabízí národní park Otway. K vodopádům vás dovede pěší stezka, která začíná hned u parkoviště. Okruh tam a zpět na parkoviště vám zabere zhruba jednu hodinu.
 • Otway Fly Treetop Adventures – Pokud máte rádi adrenalin, v tomto místě můžete vyzkoušet stezku v korunách stromů nebo zipline.
 • Gibson Steps – Díky 86 schodům se dostanete z útesu přímo na pláž, na které se můžete procházet, nebo si udělat piknik.
 • Loch Ard Gorge – Hned u parkoviště narazíte na několik dřevěných stezek, po kterých se můžete dostat na různá místa a kochat se výhledy z různých úhlů. Po jedné z cestiček se dostanete až na samotnou pláž.

Loch Ard Gorge

 • The Grotto – Skalnaté útvary, které vytváří bránu a z části jsou zaplněny vodou. Ačkoliv je vstup do vody zakázaný, většina turistů zákaz nedodržuje a neodolá ledovému osvěžení s romantickým výhledem.

Grotto

 • London Bridge/London Arch Původně se jednalo o oblouk a tunel ve skalní formaci na moři. V roce 1990 se zhroutil a stal se mostem „bez středu“.

London Bridge

 • Bay of Islands – Jedná se o část, která spadá pod národní park Port Campbell. I tady vás přivítají dřevěné stezky, po kterých se budete moci procházet a kochat se výhledy na vodu a skalní útvary.
 • Warrnambool – Známé místo pro pozorování velryb. Kromě jiného nabízí krásné pláže a možnost potápění.

Sestavení itineráře

Před vaší cestou si naplánujte vlastní itinerář. Sepište si všechna místa, která byste chtěli vidět a poté je vložte do mapy. Seřaďte si jednotlivá místa dle mapy tak, abyste se nemuseli vracet a místa jste navštěvovali postupně.

Do itineráře si přidejte také lokace benzinových pump, případně kempů a ubytovacích zařízení, pokud byste na cestě chtěli strávit více než jeden den.

Osobní zkušenost

Večer před naším odjezdem na GOR jsme si v Melbourne pronajali auto. Na GOR jsme jeli  trasou Melbourne – Geelong – Torquay. Poté jsme postupovali podle předem připraveného itineráře.

Vyjeli jsme brzy ráno. Naši cestu jsme totiž chtěli zahájit východem slunce u Dvanácti apoštolů. Jelikož jsme na naši cestu měli pouze jeden den, rozhodně jsme nestihli vidět vše, co jsme chtěli, ale i tak jsme si výlet dost užili. V pozdních večerních hodinách jsme se vrátili zpět do Melbourne.

Příště bych si na Velkou oceánskou cestu vyhradila více času, ale pokud máte možnost alespoň jednoho dne, určitě vyrazte.

Líbil se Ti článek?