Pro vaše objevování Austrálie bude jistě potřebná mapa a průvodce. Avšak neměli byste zapomenout podívat se na to, kdy probíhají prázdniny a státní svátky v Austrálii. V rámci těchto dní totiž dochází nejen k uzavírání některých obchodů, ale také k většímu provozu na silnicích, ke zdražování ubytování a cen za půjčení auta.

Sestavili jsme seznam toho, kdy probíhají významné dny a státní svátky v Austrálii. Některé svátky platí pro všechny australské státy, jiné sváteční dny se liší v termínech nebo se slaví pouze v některých oblastech. 

Nejvýznamnější státní svátky v Austrálii

 • 1. ledna – New Year’s Day
 • 26. ledna – Australia Day
 • druhé pondělí v březnu – Canberra Day
 • druhé pondělí v březnu – Adelaide Cup Day
 • pohyblivý svátek – březen/duben – Easter Day
 • 25. dubna – Anzac Day
 • 27. května – Reconciliation Day
 • druhé pondělí v červnu – Queen’s Day
 • první pondělí v červnu – Western Australia Day
 • první pondělí v srpnu – Picnic Day
 • poslední pátek před AFL Grand Final – Friday before AFL Grand Final
 • 1. úterý v listopadu – Melbourne Cup Day
 • 25. prosince – Christmas Day
 • 26. prosince – Boxing Day

New Year’s Day

Slaví se 1. ledna, stejně jako u nás. Lidé se obvykle vzpamatovávají ze silvestrovské noci nebo aktivně plní svá první novoroční předsevzetí.

Australia Day

26. ledna 1788 došlo v Port Jackson k osídlení bílými přistěhovalci, kteří zjistili, že geografická poloha Austrálie je vhodná pro život i zemědělství. Tento svátek byl vyhlašován postupně v každém australském státě zvlášť. Na celém území se tento den slaví od roku 1946. Dnes slaví Australané tento svátek jako začátek kolonizace na jejich kontinentu v závěru ledna.

Canberra Day

Oslava, která lidem připomíná pojmenování hlavního města. Slaví se pouze ve městě Canberra.

Adelaide Cup Day

Den volna v rámci koňských dostihů probíhá druhé pondělí v březnu. Slaví se v Jižní Austrálii. Školy jsou zavřené, stejně tak, jako většina obchodů. Adelaide Cup probíhá už od roku 1864.

Eight Hours Day

V Tasmánii, jako jediném australském státě, probíhá tento svátek v březnu. Ostatní státy tento svátek dodržují v rámci Labour Day, který probíhá později.

Easter Day

Velikonoce jsou pohyblivým svátkem stejně tak, jako u nás. Pro Australany jsou však tyto oslavy významnější. Slaví se Velikonoční pátek i Velikonoční pondělí, což znamená příjemně prodloužený víkend, který se nabízí pro podniknutí výletu.

Anzac Day

Den 25. dubna ctí památku vojáků z Austrálie a Nového Zélandu, kteří byli poraženi u Gallipole v roce 1915. Ten den zemřely desítky tisíc Australanů. Nyní je svátek rozšířen a oslavuje všechny, kteří sloužili v armádě. 

V australských i novozélandských obchodech můžete narazit na tzv. Anzac Biscuits. Jedná se o sušenky z ovesných vloček, mouky, másla a dalších ingrediencí. V minulosti byly zasílány ženami pro jejich muže, kteří se v rámci vojenských povinností nacházeli v zahraničí. Ingredience uvnitř jsou trvanlivé a vydrží dlouhé převozy, což se zejména při námořní dopravě v minulosti hodilo.

Reconciliation Day

Svátek probíhající ve městě Canberra od roku 2018. Probíhá 27. května nebo první následné pondělí. Oslavuje se zejména kultura a zvyky, které mělo původní obyvatelstvo Austrálie. Pod stejným názvem ho slaví obyvatelé v Jihoafrické republice.

Queen’s Day

Mezi státní svátky v Austrálii patří i oslava narozenin královny. Všechny státy, kromě Západní Austrálie, která tento svátek slaví v září, oslavují ve stejný den, a to druhé pondělí v červnu. 

Western Australia Day

Sváteční den známý také jako Foundation Day probíhá první pondělí v červnu. Jak již sám název napovídá, svátek probíhá v Západní Austrálii. Ostatní australské státy tento den neslaví. Západní australské pobřeží bylo spatřeno v roce 1829 lodí Barque Parmeliea. Na základě toho došlo k založení Swan River kolonie, což byla první trvalá britská kolonie na tomto území.

Picnic Day

První pondělí v srpnu znamená pro obyvatele Severního Teritoria sváteční den. Někteří lidé tráví čas s rodinou piknikováním, sportem, či jinými venkovními aktivitami.

Friday before AFL Grand Final

Nejnovější státní svátek ve státě Victoria. Australský fotbal patří mezi významné sporty v Austrálii a jeho fanoušci mají určitě velkou radost. V tento den probíhá průvod s fanoušky, týmovými maskoty, vlajkami a barevnými balónky. Prochází se skrz centrum (CBD) Melbourne a pokračuje se na samotný stadion.

Melbourne Cup Day

Nejznámější australský dostihový závod se koná každý rok. Konkrétně vždy první úterý v listopadu. Jedná se nejen o sportovní, ale také společenskou akci, která probíhá v Melbourne, ve státě Victoria. Pokud se budete chtít na tento závod vydat, nezapomeňte se obléci slušněji a honosněji než obvykle.

Christmas Day

Australské Vánoce vycházejí z britských zvyků, proto se slaví i ve stejný den jako v Británii – tedy 25. prosince. Na stavění sněhuláků a sněhové bitvy ale rozhodně nedochází. V té době je na australském území krásné letní počasí s teplotami kolem 30 stupňů. 

Boxing Day

Všechny australské státy kromě Jižní Austrálie slaví tento svátek 26. prosince. Svátek nemá nic společného s boxováním. Historicky jde o tradici, kdy lidé bez majetku obcházeli domy s krabicemi, do kterých jim byly dopřány zbytky od vánoční večeře. Kromě jídla dostávali také oblečení či peníze.

Proclamation Day

V Jižní Austrálii se slaví Proclamation Day v den, kdy se v ostatních státech slaví Boxing Day. Svátek se v této oblasti slaví již od roku 1836. V té době dorazilo do oblasti Adelaide osm lodí z Británie. Osadníci zde založili tábor. Založení provincie bylo prohlášeno 28. 12. 1836 u stromu The Old Gum Tree, který je specifický svým tvarem. Tento strom najdete ještě dnes ve čtvrti Glenelg North.

Labour day

V roce 1856 se v Melbourne odehrála stávka dělníků. Díky této stávce došlo k zavedení osmihodinové pracovní doby. Svátek práce se slaví i u nás a to 1. května. Konkrétní data tohoto státního svátku pro jednotlivé australské státy naleznete zde.

Líbil se Ti článek?