Mezi slavné australské osobnosti nepatří pouze známí herci a herečky, ale také australští sportovci a sportovkyně. Ať už se jedná o fotbalisty, hráče rugby nebo atlety, Austrálie se rozhodně má čím pyšnit.

Australští sportovci

Známí Australané nemusejí být narozeni v Austrálii. Věděli jste, že nejeden z těchto úspěšných australských osobností je Čech?

Tomáš Mezera

Československý emigrant narozený v roce 1958. Během svého života v Československu se věnoval sjezdu na lyžích, který odjel učit právě do Austrálie. Poté nastala jeho kariéra automobilového závodníka. Řadu let byl součástí týmu Holden Racing Team a v roce 1988 vyhrál závod Bathurst 1000. Jeho kariéra skončila v roce 2004.

Australský fotbal

Nepleťte si tento sport s českým fotbalem nebo rugby. Australský fotbal hrají dvě družstva proti sobě. Každé družstvo má 18 hráčů. Ti jsou rozestavěni do třech skupin po šesti hráčích, z nichž má každý svou roli. Hra probíhá na oválném hřišti o velikosti 188×155 metrů. Na stranách se ovál zužuje. Právě v těchto zúžených místech se nachází 4 sloupky, které jsou od sebe vzdáleny 6,4 metrů. Vytváří tak jednu vnitřní a dvě vnější brány.

australský fotbal

Dustin Martin

Od roku 2010 působí v australském týmu Richmond. Na hřišti ho můžete vidět i dnes. Po jeho více než úspěšném roce 2017 trpěl depresemi a úzkostnými stavy. Svůj tehdejší psychický stav nazval jako „prázdnotu po úspěšném dosažení cíle“. Díky jeho úspěchům bývá označován jako jeden z nejlepších hráčů AFL.

Lance Franklin

Možná jste se setkali s jeho přezdívkou Buddy Franklin. Narodil se ve městě Perth, ve kterém se nacházel i jeho první tým. Nejpravděpodobněji ho budete znát jako hráče týmu Sydney Swans. Setkáte se s ním také v australské fotbalové lize AFL. Během jeho kariéry si prošel jak psychickými, tak zdravotními problémy. I tak ale odehrál již přes 300 zápasů.

Rugby

  • 15 hráčů na každé straně
  • Šišatý míč
  • Hřiště ve tvaru obdélníku
  • 2×40 minut

rugby

David Pocock

Tento svalovec narozený v Zimbabwe žije v Austrálii už řadu let. Hrál za australský národní rugby tým a byl vícekapitán klubu Brumbies.

George Gregan

Narodil se v Zambii, v Austrálii žije od svých dvou let. Tohoto sportovce v aktivní hře již neuvidíte, avšak během své kariéry patřil ke světovým špičkám hráčů rugby. Působil v Brumbies – australském ragbyovém klubu sídlícím ve městě Canberra.

Johnathan Thurston

Rugbista, který vyhrál třikrát titul nejlepšího ragbyového hráče světa. Hrál za týmy Canterbury-Bankstowna North Queensland.

Kalyn Ponga

Mladík, narozený v roce 1998, který hraje v národním rugby týmu NRL.

Fotbal

  • 11 hráčů na každé straně (10+1 brankář)
  • Kulatý míč
  • Hřiště ve tvaru obdélníku
  • 2×45 minut

Pokud chcete v cizině mluvit o našem českém fotbalu, použijte slovíčko soccer, aby nedošlo k záměně za australský fotbal.

fotbal

Aaron Mooy

Sportovec narozený v Sydney. Za svou kariéru vystřídal týmy jako Melbourne City nebo Manchester City. Od roku 2019 působí za tým Brighton & Hove Albion.

Awer Mabil

Profesionální hráč fotbalu, který se narodil v Keni. Mezi týmy, ve kterých hrál, patří třeba Adelaide United.

Tim Cahill

Za svůj život vystřídal nejen několik družstev ale i zemí. Hrál za fotbalové kluby v Anglii, Číně, Indii a Austrálii.

Australští olympionici

olympiáda

Mack Horton

Tento mladík, narozený v roce 1996, svou zemi reprezentuje ve freestyle plavání. V roce 2016 vyhrál zlatou medaili v Rio de Janeiru za freestyle plavání na 400 metrů.

Scotty James

Během vašeho lyžování v Austrálii si vzpomeňte na místního reprezentanta zimních sportů. Scotty James v roce 2018 vybojoval na zimních olympijských hrách bronzovou medaili za svou jízdu na snowboardu.

Steven Hooker

Atlet, který se zaměřuje na skok o tyči. Během svého života se zúčastnil mistrovství světa i letních olympijských her. V roce 2008 získal zlatou medaili na olympiádě v japonském Pekingu. Svým výkonem tehdy stanovil nový světový rekord ve skoku o tyči – 596 centimetrů. Tento rekord byl však na další olympiádě překonán. Hookerův nejvyšší výkon činil 606 centimetrů. Díky tomuto výkonu se stal druhým nejlepším tyčkařem hned za Sergejem Bubkou.

Australské sportovkyně

Cathy Freeman

Významná australská atletka narozena v roce 1973 se věnovala běhu na 400 metrů. Během své kariéry hrdě propagovala to, že patří mezi Aborigins – původní obyvatelstvo Austrálie. Na letních olympijských hrách v Atlantě (1996) získala stříbrnou medaili, o čtyři roky později, v roce 2000, získala zlatou medaili v Sydney. Roku 2003 oznámila konec své kariéry.

Samantha Kerr

Mladá fotbalistka, kterou můžete znát třeba z fotbalového týmu Chelsea. Její fotbalová kariéra začala v Perthu v týmu Perth Glory, tehdy jí bylo 15 let. Poté hrála za Sydney FC, Western New York Flash nebo třeba za Chicago Red Stars.

Tyler Wright

Tyler své první úspěchy za surfování získávala už ve 14 letech. Můžete ji vidět v rámci světových šampionátů a to jak v Austrálii, tak i v jiných zemích.

Sally Pearson

Olympijská vítězka z roku 2012, která se specializuje na krátké a překážkové běhy. Svou zlatou olympijskou medaili získala za běh s překážkami na 100 metrů.

slavní australští sportovci-dráha

Líbil se Ti článek?