Když jste jako malí malovali obrázek jezera, jakou mělo barvu? Pravděpodobně modrou, že? Co kdyby ale bylo vaše jezero růžové? Ve škole by paní učitelky asi nereagovaly úplně nejlépe a začaly by říkat, že růžové jezero přeci neexistuje. Tedy, pokud nenavštívili růžové jezero v Austrálii, nebo další místa, na kterých se růžová jezera nachází.

Koupání v růžových jezerech bývá srovnáváno s koupáním v Mrtvém moři. Množství soli je v nich neuvěřitelně vysoké, a právě proto v nich potápění nepřichází v úvahu. Existují ale i sladkovodní jezera, která mají tuto nezvyklou jasně růžovou barvu. Koupel v některých jezerech s růžovou vodou bývá doporučována zejména revmatikům či lidem, kteří mají kožní problémy. V některých jezerech je koupání povoleno, v jiných striktně zakázáno.

Růžové zbarvení jezera

Ačkoliv se to může zdát nemožné, za růžovým zbarvením vody stojí jen a pouze příroda. Důvodem pro netradiční zbarvení jsou nejčastěji jednobuněčné řasy Dunaliella salina, které se vyskytují v teplých a slaných vodách.

Michel F. Dunel výskyt těchto řas objevil v 19. století. Následně probíhalo podrobnější zkoumání a pokusy o pěstování. Dnes se s nimi můžete setkat v kosmetice či zdravotnictví, jelikož obsahují vysoké množství betakarotenu. Řasa sama o sobě má zelenou barvu, do vody však vypouští červené barvivo. Červený výměšek obsahuje antioxidační látky.

Růžová jezera v Austrálii

Hillier Lake

Nejznámější růžové jezero v Austrálii je jezero Hillier, které bylo objeveno Matthewem Flindersem v 19. století. Dodnes však není zcela jasné, proč dochází k růžovému zabarvení vody. Existuje více teorií. Nejpravděpodobnější je ta s řasou Dunaliella. Výskyt této řasy však nebyl plně prokázán. Růžovou barvu by mohly způsobovat totiž také heliofilní bakterie. 

Jezero se nachází na ostrově Middle Island, jednom z ostrůvků tvořící souostroví Recherche. Nejhezčí výhled na jezero se vám naskytne při vyhlídkovém letu. Vydat se k němu můžete ale také lodí. Zajímavostí tohoto jezera je to, že pokud byste vodu přelili do nádoby, i v nádobě bude voda jasně růžová. Koupání je zde zakázáno.

Lake Bumbunga

Slané růžové jezero nacházející se v jižní části Austrálie. Místo je snadno dostupné, nachází se dvě hodiny jízdy od Adelaide. V závislosti na množství soli mění jezero barvy na růžovou, bílou či modrou.

Lake Eyre

Jezero Eyre je největší jezero Austrálie. Nachází se v pouštní oblasti, je bezodtoké a navíc s růžovou, oranžovou a žlutou barvou. Prohlédnout si ho můžete z vyhlídkového letu. Letecky se k němu dostanete z města Adelaide za 1,5 hodiny.

Lake MacDonnell

Možná znáte fotografii nekončící silnice, která je obklopená vodou. Na jedné straně má modrou barvu a na druhé straně růžovou. Právě tohle je to místo, odkud je pořízena. Silnicí se dostanete na pláž Cactus Beach, kde se můžete nadále kochat nádhernými výhledy.

Pink Lake

Nachází se v Západní Austrálii. V minulosti bylo jeho zbarvení plně růžové. Za ztrátu zbarvení může pravděpodobně stavba silnice a železniční tratě v těsné blízkosti jezera. Dnes se jeho zbarvení mění v závislosti na počasí.

Pink Lake v Melbourne

Růžové jezero, které se nachází v Melbourne, naleznete ve Westgate Parku, kam se snadno dostanete veřejnou dopravou, nebo delší pěší procházkou z města. Růžové bývá v letních měsících při vysokých teplotách. Při chladnějších teplotách má jezero klasickou modrou barvu. Ideálně si dopředu zjistěte, zda je v momentální situaci opravdu růžové, abyste nebyli nepříjemně překvapeni. Zjistit to můžete třeba v turistických centrech. Koupání v jezeře je zakázané.

Pink Lakes near Mildura

Růžové jezero v Austrálii se nachází i nedaleko města Melbourne. A to ne jen jedno. Jejich komplex si můžete projít kolem dokola. Nachází se v národním parku Murray-Sunset. V této oblasti můžete strávit více dní. Můžete je strávit procházkami v divoké krajině a noci v pohodlných kempech, ze kterých můžete pozorovat hvězdy. Můžete zkusit třeba dvouhodinovou procházku Kline Nature Walk nebo procházku kolem jezera – Becking Nature Walk, která vám zabere zhruba 45 minut.

Hutt Lagoon

Jezero se nachází v západní Austrálii u městečka Kalbarri. Kolem jezera se můžete projít, nebo využít vyhlídkových letů.

Růžová jezera ve světě

  • Dusty Rose Lake, Kanada – Toto růžové jezero je sladkovodní. Za zbarvení tedy nemůže již dříve zmíněná řasa, ale hornina, po které voda stéká do jezera.
  • Laguna Colorada, Bolívie – Kromě netradičního výhledu na barevné jezero zde uvidíte také různé druhy plameňáků.
  • Jezero Nakuru v Keni – Sice není růžové, ale u tohoto afrického jezera žijí nejen růžoví plameňáci, ale také nosorožci
  • Laguna Salada de Torrevieja, Španělsko – Růžové jezero ve Španělsku se nachází v blízkosti moře a města Torrevija. Před desítky lety se zde hojně těžila sůl. Nyní je toto místo doporučované pro revmatiky a lidi s kožními problémy.
  • Le Salin de Gruissan, Francie – Není vhodné ke koupání.
  • Retba Lake, Senegal – Místní obyvatelé v loďkách dobývají sůl a převáží jí na břeh. Používají ji pro své vlastní potřeby.
  • Río Lagartos, Mexiko – Růžové jezero v Mexiku bývá hojně uváděno v rámci hlavních atrakcí turistických kanceláří. Ty nabízejí plavby lodí, při kterých můžete zahlédnout plameňáky, ibisy nebo krokodýly. V jezeře je koupání zakázané. 
  • Syvash, Ukrajina Místo Syvash je místem, kde můžete vidět více než jedno růžové jezero na Ukrajině. Vyskytuje se tu totiž celá skupina jezer. Je jen na vás, jaké z nich si zvolíte pro vaši návštěvu. Máte z čeho vybírat.
Líbil se Ti článek?