Rozhovor s Ondrou, který opustil svou komfortní zónu a vydal se na dobrodružnou životní cestu. Z pohodlného a klidného života se vydal do Austrálie, kde žije v pojízdné dodávce a vnímá silný pocit štěstí a vděčnosti.

Inspirující rozhovor o tom, že život s pouhým batohem věcí a bez trvalého bydliště, může být mnohem plnější a šťastnější než život v luxusu a s milióny na účtě.

Můžeš se nám, prosím, krátce představit?

Jmenuji se Ondra a je mi 27 let. Věnuji se cestování a zdravému životnímu stylu. Mou největší vášní je kromě toho ještě tvorba videa, což je činnost, kterou se snažím otočit v živobytí už nějakou dobu. Ať už tvorbou pro klienty nebo mým cestovatelským Youtube kanálem. O tom ještě později…

Co tě vedlo k rozhodnutí odcestovat do Austrálie?

Když jsem se vrátil z Erasmu z Athén, byl jsem zpátky v ČR před odletem asi tři roky. Během těch jsem zažil různé období. Většinou nešťastná, ale hodně mi otevřela oči v tom, co bych měl udělat. Odjet…

Měl jsem dobře placenou práci, dobrý post, ale vůbec mě ta práce nenaplňovala, takže jsem odešel s tím, že se uživím fotkou a videem. To se povedlo tak napůl, ale bohužel nedostatečně k tomu, abych z toho zvládl vyžit. To jsem bral jako znamení.

Původně jsem se chystal do Kanady, ale přišla mi nabídka od mého kamaráda, který žije v Sydney, že mi pomůže začít život tady v Austrálii. Během asi dvou měsíců jsem řešil svoje Work and Holiday víza a koncem září 2019 jsem přiletěl do Sydney. Bez toho kamaráda bych sem asi v tomhle životním období neodletěl, ale i tak byla Austrálie jedním z mých vysněných míst k navštívení. Tak jsem tady.

Jsi v Austrálii šťastný? Co tě dělá šťastným? 

Jsem tady šťastnější než v ČR. Koluje ve mě krev prahnoucí po adrenalinu a zážitcích, nikoliv po majetku nebo pevném zázemí. Konkrétně o tom je jedno mé video (viz níže). S věkem se to pravděpodobně změní, ale teď je to takhle a díky rozhodnutí žít v dodávce se mi to teď všechno plní.

Celkově jsou tady lidi šťastnější a milejší. Nevadí mi pracovat 12 hodin denně, protože to tady utíká tak rychle, že si to člověk ani neuvědomuje. Po práci si zajdeš zasurfovat, dáš si pivko na pláži nebo prostě jen posloucháš oceán při západu slunce.

západ slunce

Doporučil bys našim čtenářům něco, aby si i oni našli cestu ke štěstí?

O tomhle jsem mluvil v jednom z mých posledních videí. Důležité je umět se rychle rozhodovat a zkoušet nové věci. Nestát na místě, pokud na něm nejsme šťastní. Změna je život a člověk nikdy neví, jestli to, o čem si opravdu myslí, že potřebuje ke štěstí, je v realitě ta správná věc. Může nakonec zjistit, že je to úplně něco jiného.

Cestování je k tomuhle, dle mého názoru, nejlepší prostředek. Člověk pozná realitu i někde jinde než v ČR, zkusí si jiný životní styl, sáhne si na dno, překoná strach a pozná nové lidi. Je to nejrychlejší cesta k tomu zjistit, co v životě chceme. Také je to nejlepší cesta k tomu, naučit se vážit si toho, co máme.

Kde a jak v Austrálii žiješ? 

Vybral jsem si dobrodružnou cestu. Bydlím v téměř 30 let staré dodávce – Ford Ecovan. Tu mi sehnal kamarád, o kterém jsem psal. Sydney je město, kde se lidé z celého světa střídají opravdu rychle a sehnat dodávku tady není v podstatě žádný problém. Facebook market nabízí hodně užitečných věcí, vždy je z čeho vybírat. Přepis auta a vyřizování administrativních věcí je tady opravdu hodně rychlé a jednoduché. V tom by se Česko mohlo učit.

Popsal bys nám svůj život “na kolech”? Jak řešíš praní, koupání a vaření?

Pro mě je to momentálně dream life. Vyberu si pláž (parkoviště) kdekoliv chci a tam jedu spát. Nebo v podstatě jakékoliv místo. Večer usínám u zvuku oceánu a poslouchám oblíbenou relaxační hudbu. Člověk potom nemůže vstát naštvaný, i když je to v 5 ráno, protože první věc co vidí, je zase východ slunce a oceán.

oceán

Zatím je můj vanlife jednoduchá záležitost. Tady v Northern Beaches (část Sydney) jsou všude veřejné sprchy, záchody a grily. Peru si v práci a vykoupat se můžu i v posilovně, která je otevřená nonstop. Uvařit si můžu i na plynovém vařiči a vyprat si můžu i ve veřejných prádelnách. Zajímavé to bude až odjedu za pár měsíců ze Sydney, ale určitě se toho nebojím. Prádelny budou určitě v každém větším městě a nějakou tu sprchu na pláži najdu vždycky. Do auta dám vařič a o jídlo je taky postaráno. Elektrika se řeší přes solární panel na střeše a vzhledem k počasí v Austrálii a tomu, že tady sluníčko jede bomby, mám elektriku pořád.

Co se parkování a kempů týče, je to hodně individuální. Někde jsou parkoviště zdarma, někde časově omezená, někde jsou kempy. Tady na Northern Beaches si můžete koupit celoroční kartu na všechny severní pláže a můžete tady parkovat neomezeně. Mimo Sydney jsem dlouhodobě ještě nebyl, ale myslím si, že to bude mnohem jednodušší. Sydney je největší město v Austrálii, takže nejsložitější je to určitě tady.

Doporučil bys tento typ žití? Co považuješ za výhody a nevýhody?

Doporučil, ale určitě ne každému. Někdo má rád komfort a pohodlí domova. A pokud je tak šťastný, proč ne. Já tenhle životní styl doporučuji všem, kteří třeba hledají změnu a nejsou úplně spokojeni se svým životem. Všem, kteří mají rádi nebo je láká dobrodružství, adrenalin a svoboda. A taky všem, kteří hledají nějaké uvědomění a chtějí se naučit vážit si toho, co mají doma.

Největší výhodou je určitě svoboda a možnost si vybrat, kde budete usínat a kde vstávat. Prostě „nakopnete žihadlo“ a jedete kam chcete. Denně ušetříte hodiny času, které jinak trávíte cestou do a z práce nebo kamkoliv jinam. Tady si domov berete s sebou.

Denně pracuji 8-12 hodin a stejně k tomu stíhám cvičení ve fitku, stříhání videí, přípravu jídel a ještě večerní posezení u piva s kamarádem. Nevýhodou je asi jenom ztráta komfortu a riziko, že se vám váš pojízdný domov rozbije někde uprostřed džungle.

Používáš nějaké konkrétní mobilní aplikace, které ti pomáhají při cestování?

Mobilní aplikace pro cestování moc nepoužívám. Snad jenom mapy od Google, podle kterých jezdím. Bez nich bych byl asi dost ztracený. Jinak nic nepotřebuji. I při budoucím cestování si prostě jen určím místo, kam chci jet a vše budu řešit až tam – především komunikací s místními.

Je něco, co sis do Austrálie nesbalil a chybělo ti to?

Kamarády! Nic kromě kamarádů mi nechybí. Vzal jsem si svých pár švestek, hodil jsem je do krosny a z ní pak do dodávky. Pro mě je nejdůležitějším majetkem kamera a technika. Ta moc místa (zatím) nezabere.

technika

Splnila Austrálie tvá očekávání?

No, zatím na to asi nedokážu odpovědět, protože jsem ještě neodjel ze Sydney a nepoznal tu pravou Austrálii. Co se Sydney týče, je to nádherné město, pláže jsou tu čisté a žije se tu opravdu krásně. Je to multikulturní město a potkávají se tu lidé z celého světa. Je tady i celkem rozsáhlá československá komunita, takže se tu člověk necítí úplně jako na konci světa.

Hrozně zajímavá je příroda Austrálie a soudružnost člověka s přírodou. Papoušci, kteří u nás stojí obrovské peníze, tady létají jako u nás holuby na každém rohu. Jsou tu obrovští půlmetroví netopýři, kteří vám spí přímo nad autem nebo vám večer proletí nad hlavou, když jdete ze záchodu. A potom taky australská zvířata – ještěrky, pavouci, hadi… A všechno to tady s člověkem funguje. Je to mazec.

Chtěl bys něco vzkázat našim čtenářům?

Já bych v první řadě chtěl poděkovat za pozvání k rozhovoru a doufám, že třeba někomu pomůže při rozhodování nebo poskytne alespoň nějaké zajímavé informace.

Chtěl bych vás všechny pozvat na svůj Youtube kanál a Instagram, kde sdílím svůj život se světem. Videa se snažím dělat hlavně kvalitní, s příběhem, myšlenkou a filozofickou hodnotou. Proto jich není moc a nevydávám je tak často, ale věřím, že si v nich snad dokáže každý něco najít.

Děkujeme za motivující rozhovor a přejeme, ať jsi dál pozitivní, šťastný a spokojený. A hlavně, ať tě tvůj čtyřkolový parťák nenechá ve štychu! 

5/5 - (2 votes)