Národní park Wilsons Promontory navštěvují jak turisté, tak samotní Australané. Udělejte si výlet do tohoto přírodního ráje mimo civilizaci i vy.

Do parku se „na vlastní pěst“ dostanete, stejně tak jako je to běžné pro další národní parky v Austrálii, pouze autem. Pronájem auta je v Austrálii běžná věc. Pokud si najdete spolucestovatele, vyjde vás o dost levněji. Facebook skupiny jsou v tomto ohledu nápomocné a určitě skrz ně k sobě najdete nějakého parťáka či parťačku.

Lokace

Národní park Wilsons Promontory se nachází 215 kilometrů od města Melbourne. Jedná se o poloostrov v regionu Gippsland. Na jeho území se nachází nejjižnější bod Austrálie: mys South Point.

Základní popis

Oblast národního parku je pojmenována podle londýnského rejdaře Thomase Wilsona. V minulosti se tu rozsáhle těžilo dřevo. Národní park Wilsons Promontory byl oficiálně zřízen roku 1898.

Australská příroda se vám zde ukáže v celé své kráse. Fauna a flóra je na tomto území velmi bohatá. Balmíny a baksie jsou hlavními tvůrci zdejší vegetace. Vidět můžete klokany, ježury, emu, vombaty a další australská zvířata. Při pobřeží můžete s trochou štěstí zahlédnout i velryby, kosatky nebo keporkaky.

Před vaší návštěvou si v turistických centrech zjistěte, zda je park otevřený. V letních teplotách se v parku vyskytují požáry a z toho důvodu bývá park uzavřen.

Kde se najíst a ubytovat

Posledním městečkem před parkem je Yanakie. Zde si můžete nakoupit zásoby jídla a dát si šálek kávy. Zhruba půl hodiny od něho se nachází jediné obydlené místo na poloostrově: Tidal River.

V Tidal River se nachází turistické centrum, ve kterém si kromě map a suvenýrů, můžete zakoupit něco k jídlu. Očekávejte však vyšší cenu a omezený výběr. Na poloostrově nenarazíte na žádný stánek s občerstvením či supermarket, takže si s sebou nezapomeňte sbalit dostatek jídla a pití.

Pokud se rozhodnete přespat přímo v národním parku, ubytovat se můžete právě v Tidal River. Vybrat si můžete z více variant. Můžete přespat v apartmánu, ve stanu, nebo přímo ve vašem vozidle. Kemp Tidal River nabízí čisté zázemí včetně sprch s teplou vodou a záchody. Pokud vás okouzlila australská kuchyně, konkrétně barbecue, můžete si ji dopřát díky několika grilům rozmístěných po kempu.

Přes noc nenechávejte jídlo venku! Volně se zde pohybují vombati, kukabary a další zvířátka.

Ukázkový dvoudenní itinerář

Whisky Bay

Z Whisky Bay si můžete udělat krátkou procházku na Whisky Bay Lookout a pokračovat na Picnic Bay. Procházka vám nezabere více než 25 minut.

Squeaky Beach

Projděte se po pláži a zjistěte, proč se tato pláž jmenuje „pištějící pláž“. Doporučujeme pořádně šoupat nohama.

Mount Oberon

zapad

Tohle místo nesmíte vynechat. Auto nechte na parkovišti a udělejte si zhruba 45 minutový výšlap na tuto horu. Téměř celou cestu půjdete po asfaltové cestě. Na vrcholu se usaďte se a sledujte kouzelný západ slunce.

Wildlife Park

vombat

Neplacený park v přírodě, ve kterém uvidíte nespočet klokanů, vombatů, emu a papoušků.

The Big Drift

pisek

Písečné duny vám poskytnou netradiční zážitek. Vezměte si s sebou kus kartonu a „zasáňkujte“ si trochu jiným způsobem.

Fairy Cove

plaz

Romantická pláž, která se nachází zhruba v polovině cesty mezi parkovištěm a Tongue Point.

Tongue Point

slunce

Procházka na tento vyhlídkový bod vám zabere pár hodin. Rozhodně ale stojí za to! Doporučujeme si cestu naplánovat tak, abyste na místo dorazili před západem slunce a mohli si ho tak vychutnat od začátku do konce. Nezapomeňte přibalit baterku, jelikož při zpáteční cestě půjdete na parkoviště po tmě.

Líbil se Ti článek?