Mezinárodní letiště Sydney alias Kingsford Smith International Airport in Sydney se nachází v australském přístavním městě Sydney. Smithovo letiště je jedno z nejstarších a nepřetržitě používaných letišť na světě. Vlakem z centra města dojedete na letiště za 13 minut.

Letiště se skládá ze tří terminálů, jednoho mezinárodního a dvou vnitrostátních. Mezi vnitrostátními terminály se můžete pohybovat pěšky. Pro vstup na mezinárodní terminál musíte využít vlak, autobus, spolujízdu nebo taxi. Na letišti můžete také vyzkoušet obchody, salonky pro odpočinek, parkoviště, pozorovatelnu odletů a příletů.

Na oficiálním webu najdete přehledně všechny informace, které by se vám mohli hodit pro hladké přistání nebo odlet.

  • IATA: SYD
  • Místo: Sydney, Austrálie
  • Časový posun: plus 9 hodin od ČR
  • Vzdálenost: 16 074 km od Prahy

Mezinárodní letiště Sydney je důležitý uzel. Má na něm domovskou základnu společnost Quantas. Letiště samozřejmě spolupracuje s mnohými dalšími aerolinkami.

Mezinárodní letiště Sydney alias letiště Kingsforda Smithe

Letiště bylo založeno v roce 1920 jako letiště v Sydney, za dnešní podobou jména stojí australský průkopnický pilot Charles K. Smith. Mezinárodním letištěm se stalo v roce 1970, kdy jej slavnostně otevírala královna Alžběta II. Prvním letadlem, které přistálo v Sydney byl Jumbo Jet neboli Boeing 747 společnosti Pan American.

Letiště v Sydney je jen jedno a v roce 2003 bylo v žebříčku TOP 30 nejvytíženějších letišť na světě. V roce 2023 prošlo letištěm v Sydney celkem 3,25 milionu cestujících, což představuje 88,6% lepší výkonnost ve srovnání se srpnem 2019 před pandemií.

Letiště je otevřeno 24 hodin denně. Na letišti se samozřejmě nacházejí sprchy, úschovna zavazadel, kuřárna i modlitebna a také salónky.

Terminály

Letiště Kingsforda Smithe se skládá ze tří terminálů. Termínál T1 slouží pro mezinárodní lety, terminály T2 a T3 (VIP Terminál) slouží pro vnitrostátní lety.

Mezi terminály T2 a T3 se dá dobře chodit i pěšky, protože jsou umístěny nedaleko sebe. Ovšem z terminálu T1 na T2/T3 nebo obráceně je již spojení komplikovanější. Hlavně je to proto, že mezi vnitrostátními a mezinárodním terminálem je zákaz pohybovat se pěšky.

  • Terminál 1 – terminál pro mezinárodní lety z roku 1970
  • Terminál 2 – terminál pro vnitrostátní lety z roku 1970
  • Terminál 3 – terminál pro VIP klientelu z roku 1992
  • Cargo terminál – terminál pro přepravu zboží

Letadla přistávají na ranvejích o délkách 2530 metrů, 2438 metrů a 3 962 metrů.

Mezinárodním terminálem T1 letiště Sydney v srpnu 2023 prošlo celkem 1,23 milionu cestujících, což je 89,7 % oproti objemu v srpnu 2019.

Míra využití vnitrostátních terminálů byla v srpnu 88 %, 2,02 milionu cestujících tedy prošlo vnitrostátními terminály T2 a T3.

Letenky do Sydney

Zatím nemáme z Prahy přímý spoj do Sydney, ale všechno se neustále mění, a tak se třeba v nedaleké budoucnosti dočkáme přímých letů do Austrálie za příznivé ceny.

Dnes se ale musíme spokojit s lety, které mají často jeden dva nebo dokonce tři přestupy. Průměrná ceny letenky do Sydney se pohybuje okolo 27 000 – 30 000 Kč. Objevují se také akční letenky, ale ty většinou zakoupíte za nízkou cenu, protože nezahrnují ani příruční zavazadlo. Okolní letiště na tom nejsou o moc lépe s cenami za letenky. Doba letu do Sydney se dvěma přestupy se pohybuje okolo 24 hodin.

Do Sydney se lítá především s leteckými společnostmi: Qantas, Qatar Airways nebo Emirates.

Doprava z letiště do centra Sydney

Jak se nejlépe přepravit z letiště do centra a z centra na letiště?

Autem

Mezinárodní letiště se nachází pouze 8 kilometrů od centra Sydney a na letiště vedou velmi dobře značené cesty. Navíc u letiště je možné i parkování s kamerovým systémem.

Taxi a spolujízda taxi

Jednou z dalších alternativ je taxi a spolujízda. Cesta trvá maximálně 20 minut a zaplatíte okolo 45 až 55 dolarů. Pokud chcete využít tzv. spolujízdu, musíte kontaktovat řidiče taxislužby a domluvit se s ním.

Autobusem

Sydney provozuje samozřejmě autobusovou dopravu s jízdním řádem. Linka staví u terminálu T1 a T3, poté spojuje klienty s centrem Sydney. Autobusové zastávky jsou jasně označeny. Pro využití autobusu je nutné si zakoupit kartu cestujícího Opal nebo použít kreditní kartu.

Kyvadlovou dopravou

Kyvadlová doprava spojuje letiště s okrajovými částmi Sydney nebo příměstskými částmi. Spojení je nutné hledat na stránkách Mozio.

Na kole

Kryté stojany na jízdní kola jsou umístěny na úrovni mezinárodního terminálu T1 a sousedí s oblastí vnitrostátních letů T2/T3.

Pro všechny typy dopravy má letiště na svých webových stránkách mapy, podle kterých se dá velmi dobře orientovat.

Pokud vám to přestup dovolí, je zde možnost vyjet se podívat přímo do centra města a poté se zase vrátit na letiště a pokračovat třeba na vnitrostátní let.

Přestup na letišti

Přestupní autobus T-BUS – bezplatný kyvadlový autobus mezi mezinárodními terminály T1 a vnitrostátními terminály T2 a T3, jezdí každých 15 minut mezi 5:30 a 21:30. Cesta trvá 10 minut.

Vlak – Airport Link je vlaková doprava, která jezdí mezi mezinárodními terminály T1 a T2/T3. Časté spoje jezdí mezi 5:00 a půlnocí, 7 dní v týdnu. Cesta trvá 2 minuty a stojí 7,79 australských dolarů za jednu cestu na osobu pomocí karty Opal. Cena se liší v závislosti na způsobu platby.

Sydney Buses Route 420 Bus – Sydney Buses Route 420 jezdí mezi mezinárodními terminály T1 a T2/T3. Hledejte autobusové zastávky na úrovni příjezdů mimo každý terminál. Jízdné je přibližně 1,60 australských dolarů mimo špičku nebo 3,20 dolarů za jednu cestu na osobu.

Hotely na přespání

V okolí terminálů se také můžete ubytovat. Ceny se pohybují od 1 700 Kč až do nějakých 8 000Kč noc/ 2 osoby. Hotely, které jsou dál od letiště často nabízejí rovnou v ceně vlastní dopravu zpět k letišti. Specialitou jsou tzv. day-rooms, kdy se ubytujete přes den a vyspíte se. Hodně se to používá při delších cestách, např. až na Nový Zéland.

  • Aerotel Sydney (Arrivals B, International Terminal 1)
  • Rydges Sydney Airport Hotel

  • ibis budget Sydney Airport 

Zajímavosti o letišti Kingsforda Smithe

Letiště stojí na půdě původních obyvatel, kteří zde stále žijí a starají se o své okolí. Jedná se o nejstarší kulturu na světe. Vzhledem k tomu, že Australané jsou hrdý národ, připravili ve spolupráci s původními obyvateli reportáž o tom, kdo jsou, co dnes dělají a proč nesmějí být zapomenuti. Toto interaktivní video si může každý pustit na webu letiště Sydney.

Zároveň se letiště snaží pečovat o cestující i o svou vizáž. Zkulturněný prostor v okolí terminálu T1, kde byly vysazeny původní rostliny a to až 45 druhů, nová zeleň, lavičky i světla nebo povrch o vysoké péči vypovídají. Ministr práce a cestovného ruchu popsal okolí terminálu jako: „hlavní dveře do Austrálie pro miliony návštěvníků“.

Tak ať se vám dobře cestuje.

Užitečné odkazy

Líbil se Ti článek?