Vláda ČR před pár dny zrušila veškeré lety do severní Itálie z důvodu koronaviru. Zatímco v Číně je nakažených čím dál méně, v Evropě nakažených přibývá. Jak jste si v médiích mohli všimnout, v posledních dnech kvůli tomuto problému dochází v Evropě k uzavírání silnic, železnic a rušení letů. Jestliže už máte zakoupené letenky do Austrálie, zkontrolujte si aktuální situaci na vašich přestupných stanicích související s rušením letů.

Pokud váš let do Austrálie směřuje přes Čínu, Jižní Koreu, Írán či severní Itálii, budete s největší pravděpodobností muset změnit datum letu nebo trasu vaší cesty. Momentálně vláda České republiky zakázala na tato místa z důvodu výskytu koronaviru COVID-19 létat.

Zhlédněte výstižné video o koronaviru COVID-19 vytvořené Světovou zdravotní organizací (WHO). Dozvíte se zajímavé informace a navíc procvičíte angličtinu.

Aktuální situace v Austrálii

Austrálie zamezuje vstupu do země cizincům, kteří pobývali v Číně od 15. ledna a po tomto datu. Také omezuje vstup těm, kteří přes Čínu přestupovali. Není vyloučeno, že po příletu do Austrálie budete nuceni pobýt nějakou dobu v karanténě a podrobit se příslušným opatřením i vy. I s touto variantou raději počítejte. Setkat se můžete také s preventivními opatřeními v podobě zdravotnických kontrol.

Česká republika zatím není na australském seznamu se zvýšenou mírou přenosu tohoto viru. Zdravotní varování týkající se Austrálie, naleznete na jejich oficiálních stránkách.

Aktuální informace můžete sledovat také na oficiálních stránkách českého velvyslanectví v Austrálii. Jak zobrazuje přehledná animace Světové zdravotní organizace, momentálně je na australském území potvrzeno 43 případů nákazy koronavirem COVID-19.

Nárok na vrácení peněz

Pokud má váš let plánované mezipřistání na letišti, kde to nebude z důvodu koronaviru možné, a let tak bude zrušen, máte nárok na plné vrácení ceny letenky. Nárok na vrácení peněz za vámi zakoupené služby, jízdenky či ubytování však nemáte. Některá ubytování však nabízí zrušení zdarma či zrušení pobytu za příplatek, což se mnohdy vyplatí. V tomto případě napište vašemu hostiteli co nejdříve a jasně mu vysvětlete své důvody.

Včasné zakoupení cestovního pojištění je zodpovědné, v tomto případě se ale příliš nevyplatí. Pokud máte pojistnou částku již zaplacenou, zkuste pojišťovnu telefonicky kontaktovat a v přehledném dokumentu zaslat žádost o vrácení peněz s podrobným popisem vaší situace. Aktuální situace s koronavirem se dá považovat za nepředvídatelnou okolnost. Záleží tedy na tom, jaké pojistné podmínky daná pojišťovna má.

Pokud se rozhodnete vy sami kvůli koronaviru nevycestovat, můžete požádat o vrácení peněz za již zakoupenou letenku a další výdaje. S největší pravděpodobností se vám peníze nevrátí, ale za zkoušku nic nedáte…

Zájezdy s cestovní kanceláří

Jestliže máte při vaší cestě do Austrálie s cestovní agenturou přestup v některých zakázaných letištích a tudíž nemůžete vaši cestu podniknout, můžete odstoupit bez storno poplatků. Pro více informací týkající se cestovního zájezdu kontaktujte Ministerstvo pro místní rozvoj ČR.

Doporučení

Před odletem pravidelně kontrolujte webové stránky vaší letecké společnosti a informace související s koronavirem. V rámci vaší cesty se také doporučujeme zaregistrovat na stránkách DROZD, které vám budou zasílat aktuální informace o zemi, ve které se nacházíte či budete nacházet.

Dbejte na dodržování hygieny a při cestě letadlem a dalšími dopravními prostředky dvojnásob. Doporučujeme zhlédnout následující video, které vysvětluje, jak se virus šíří a jak jeho přenosu zamezit.

V rámci možností vám přejeme příjemný let a čas strávený cestováním.

Líbil se Ti článek?