Věděli jste, že v Austrálii se nachází nejstarší prales světa? Jedná se o prales Daintree, který se nachází nedaleko města Cairns. Daintree Forest je starý asi 135 milionů let. Míra jeho atraktivnosti ještě stoupá, protože je to také jediné místo na světě, kde se setkává prales s korálovým útesem. Název Daintree je přiřazován nejen tomuto ekosystému, ale také řece a městu.

Lokace

Prales Daintree se nachází zhruba dvě hodiny autem od města Cairns. Nejjednodušeji se na místo dostanete autem. Pronájem auta je tou nejlepší variantou, zejména pokud se domluvíte s přáteli a na výdaje se společně složíte. Můžete se řídit podle přesného popisu cesty. Samostatná cesta naplněným autem vás vyjde značně levněji než s agenturami. Každopádně, pokud se rozhodnete výletit sami, můžete využít nabídky agentur, které nabízejí různě dlouhé zájezdy s odlišnými programy.

Prales se rozkládá na ploše 1 200 metrů čtverečních. Při příjezdu do něho budete svezeni řetězovým přívozem přes řeku, která se jmenuje stejně jako prales – Daintree River. Nedaleko pralesa leží korálový útes – Velký bariérový útes. Pokud se nacházíte v této oblasti, můžete zkusit potápění, díky kterému poznáte i krásy pod hladinou.

Stručná historie

Stáří pralesa se odhaduje na 135 milionů let. Svůj název získal po vědci a geologovi, který se jmenoval Richard Daintree. Některé části pralesa byly v roce 1988 zapsány na seznam UNESCO. Tyto části pralesa najdete pod názvem Wet Tropics of Queensland. Na seznamu světového dědictví UNESCO je zapsán také národní park Kakadu, který se nachází u města Darwin, nebo již zmíněný Velký bariérový útes.

Fauna a Flóra

V rámci výletu po Daintree uvidíte kromě unikátních rostlin také různé druhy zvířat. Jedná se o výjimečný ekosystém. Při vyjížďce na lodi a s trochou štěstí můžete zahlédnout slanovodní krokodýly. V místě se nachází více než 10 000 druhů hmyzu, nespočetné množství motýlů a netopýrů. V parku vás jistě přivítá také klokan, papoušci a roztomilé koaly.

prales Daintree-papoušek

Setkáte se také se stovkami různých ovocných stromů a s velkým počtem mangrovníků. Mangrovník se stará o čištění vody, což je důležité pro nedaleký Velký Bariérový útes a vývoj místních korálů.

Kde se ubytovat

Jak jsme již uvedli výše, prales Daintree se nachází zhruba dvě hodiny od Cairns. Je tu tedy varianta zabalit si pořádnou svačinu, na celý den se vydat do opravdové džungle a večer se vrátit do Cairns. Pokud si však chcete užít pár klidných dnů v přírodě, ubytování jistě najdete. Možnosti ubytování jsou zde pro všechny. Od kempů, přes hostely, motely až po luxusní hotely. Pro vyhledávání ubytování můžete zkusit třeba Airbnb nebo Booking.

Místa k navštívení

Předtím, než se vydáte do samotného pralesa, navštivte informačním centrum, které nabízí spoustu aktivit a užitečných informací. Můžete si zde zakoupit suvenýr, občerstvení nebo netradiční zážitek, jako třeba zipline.

V této oblasti narazíte na několik pěších okruhů. Některé jsou kratší, jiné delší. Záleží jen na vás, jakou délku a obtížnost si vyberete. O trase se můžete poradit ve zmíněném informačním centru. Mezi oblíbené trasy patří Mossman Gorge, stezka Manjal Jimalji nebo Mount Sorrow Ridge Trail.

Cape Tribulation

Kapitán James Cook zde ztroskotal při svých známých cestách. Dnes toto místo nabízí nespočet kratších procházkových tras. Nevšedním zážitkem může být to, že se z hustého pralesu dostanete během pár minut na vyhřátou písečnou pláž s průzračnou vodou. Pokud budete mít štěstí, můžete v tomto místě také zahlédnout kasuára přilbového. Cape Tribulation vám zaručí klid a příjemně strávený čas v přírodě.

prales Daintree-Cape Tribulation

Cathrin Lookout

Místo nabízející nádherné výhledy na řeku Daintree, která se vlévá do moře.

Daintree Village

Malebná vesnička, ve které se můžete ubytovat, dobře se najíst a nakoupit. První osady zde vznikly kolem roku 1870.

Turistický okruh Mossman Gorge

Okruh s délkou 2,4 km vám zabere necelou hodinu času. Trasa je velmi dobře značena a popsána. Zastavte se také v Mossman Centre, ve kterém vám poradí, kam se vydat.

Plavba po Daintree River

Pokud byste viděli tuto řeku z letadla, svým vzhledem by vám připomněla pohled z české vyhlídky Máj. Řeka je dlouhá 140 kilometrů. Jednotlivé lodní společnosti nabízejí různě dlouhé plavby po řece. Plout můžete pár minut, nebo i půl dne. Záleží na vašem výběru a času. Při jízdě uvidíte výhledy, které se vám při pěší procházce nenaskytnou.

Líbil se Ti článek?