Vaše návštěva Austrálie nebude úplná, pokud se nepodíváte pod hladinu moře. Konkrétně do hlubin Velkého bariérového útesu, který je považován za ráj potapěčů.

Nejlepší místa na potápění a šnorchlování

Vybrali jsme pro vás šest lokalit z různých částí Austrálie, které stojí za vaši návštěvu.

S. S. Yongala

Potápění u vraku S. S. Yongala je jedním z top míst nacházejících se ve státě Queensland. Při bouři se zde potopila nákladní loď a na dně stojí více než 100 let. Vrak se nachází v hloubce 15–18 metrů. Na toto místo se můžete vydat z města Townsville.

Ningaloo Reef

Destinace nacházející se na západě Austrálie. Můžete si zde plavat se žralokem obrovským a mantou obrovskou. Do této destinace se můžete vydat z města Exmouth.

Port Lincoln

Pokud toužíte po opravdovém setkání se žralokem bílým, nechte se zavřít do klece pod hladinou a pozorujte každý jeho pohyb z blízka. Tuto zkušenost můžete získat v jižní části Austrálie a to 50ti minutovým letem z města Adelaide, který vás zaveze na jediné místo v Austrálii, kde můžete tento adrenalin zažít.

Darwin

Zašnorchlujte v Berry Springs nedaleko Darwinu. Pod hladinou uvidíte želvy, různé druhy ryb i vodní hady. Poblíž města se můžete také potápět. Seskupení devadesáti vraků nazývané jako Darwin Wrecks zde leží od 2. světové války. 

Whitsundays Islands

Ve vodách těchto pohádkových ostrovů můžete potkat želvy, delfíny, různé druhy žraloků a ryb.

Velký bariérový útes

Potapěčský ráj, ve kterém najdete nespočet zajímavých rostlin a živočichů. Lákadlem jsou také tvrdé korály, kterými je tvořen samotný útes. Velký bariérový útes můžete objevovat potápěním i šnorchlováním.

Vstupní bránou je město Cairns, ze kterého jezdí každý den lodě s různými nabídkami. Port Douglas, město nacházející se pár kilometrů od Cairns, nabízí tyto možnosti také. 

Ve velkém Bariérovém útesu můžete strávit pár hodin i dnů. Pro objevování toho nejkrásnějšího z útesu se vyplatí navštívit vzdálenější místa a zakoupit si tak 3–4 denní tour. Můžete se tak dostat až Osprey Reef či Cod Hole.

Kdy se vydat pod hladinu

Potápět se a šnorchlovat můžete po celý rok. To, co je při těchto aktivitách nejdůležitější, jsou především mořské proudy a jejich síla.

Během zimy se připravte na to, že teplota vody může být nízká. Ať už se na toto dobrodružství vydáte v létě či zimě, nezapomeňte se dostatečně namazat opalovacím krémem s vysokým UV faktorem.

Zájezdy a tours

Pokud se rozhodnete pro šnorchlování či potápění, doporučujeme vedené vícedenní zájezdy či alespoň denní tour. Budete mít jistotu, že se dostanete na místa, ve kterých opravdu něco uvidíte. V ceně je většinou zahrnuto veškeré vybavení, poučení o bezpečnosti, lodní doprava a jídlo. Vše závisí na jednotlivých společnostech. Místo si můžete zakoupit on-line či přímo na místě.

Pokud se rozhodnete pro plavbu lodí v souvislosti s těmito aktivitami, doporučujeme užití “sea sickness” prášků, které najdete v každé lékarně. 

Šnorchlování neboli potápění bez přístroje

Šnorchlování je způsob, kterým můžeme objevovat svět pod hladinou. Vnímejte okolí, vynořujte se a vždy berte v potaz vzdálenost břehu.

šnorchlování

Vybavení pro šnorchlování

Pro šnorchlování potřebujete potápěčské brýle a šnorchl pomocí kterého můžete dýchat pod hladinou. Tyto dvě věci můžete vyměnit za jednu celoobličejovou masku. Využít můžete také ploutve, které vám umožní rychlejší pohyb pod vodou. V případě nízkých teplot využijte neopren. 

Set na šnorchlování si můžete zakoupit nebo zapůjčit. Vždy si ho však důkladně vyzkoušejte.

Jak šnorchlovat

Před nasazením potápěčských brýlí je důkladně odmastěte. Použijte saponát či vaši slinu, rozetřete a vodou opláchněte vnitřní skla brýlí. Tím zabráníte mlžení. Umístěte část šnorchlu do úst a několikrát se nadechněte a vydechněte ústy. Poté si nasaďte brýle a pomocí spony, která se nachází na straně šnorchlu, ho upevněte k brýlím.

Po nasazení brýlí se nadechněte nosem – tím odsajete vzduch, který je v brýlích a ty se vám tak více “přisají” na obličej. Pokud používáte neopren, nasaďte si ho jako první. Případné nazouvání ploutví nechte na závěr. Nazouvejte se co nejblíže vody.

Základní návod na šnorchlování zní takto: položte se na vodní hladinu, dýchejte klidně. Místo klasického plaveckého stylu se zkuste pohybovat pouze prstovými pohyby rukou a mírným kopavým pohybem nohou.

Komplikace

  • Zamlžování brýlí: Může být způsobeno špatným dýcháním nebo vyrovnáváním teploty. Jakmile to půjde, znovu brýle odmastěte.
  • Natékání vody na šnorchlu: Pravděpodobně jste hlouběji a do šnorchlu vám tak natéká voda. Pokud se tak stane, pohybujte se blíže k hladině a důrazně vyfoukněte ústy.
  • Tlak v uších: Pokud máte zalehlé uši, polkněte nebo si přidržte nos prsty a přitom se snažte vydechnout nosem.

Pokud ovládáte technicky správné a bezpečné šnorchlování, můžete zkusit vyšší level –potápění s přístrojem…

Potápění s přístrojem

Činnost, při které kromě fyzických a psychických dovedností musí člověk zvládnout obsluhu, používání výstroje a pracovních nástrojů. Dýchací přístroj je pro tuto aktivitu nezbytný. Potápění zahrnuje řadu návyků a pravidel.

potápění

Kurzy potápění

Nejčastějšími potápěčskými kurzy jsou PADI, SSI a NAUI. Kurzy slouží k tomu, že se můžete v potápěčské lokalitě pohybovat sám či s menším dozorem instruktora. Po teoretické a praktické části a závěrečném testu získáte certifikát. Vybírat si můžete z různě obtížných variant.

Standartním kurzem, ve kterém se dozvíte základy potápění, je Open Water Diver. Pokud se chcete potápět rekreačně, nebo si zkrátka ozkoušet, zda by vás potápění bavilo, zkuste Discover Scuba Diving, který trvá kratší dobu, probíhá v menší hloubce a celý váš ponor jste s instruktorem, který vás doslova “drží za ručičku”. Ceny kurzů se liší v závislosti na zemi.

Vybavení pro potápění

  • ABC: Pod tímto pojmem se rozumí maska, ploutve a šnorchl. Potápěčská maska je přes oči a nos. Po vnitřní straně zorníku se vždy doporučuje rozetřít saponát, zubní pastu nebo slinu a poté důkladně opláchnout. Zabrání to tak nechtěnému zamlžování.
  • Neopren: Nasává vodu a zadržuje ji. Tím vás udržuje v teple.
  • Tlaková láhev: Slouží k uchovávání dýchací směsi pod tlakem.
  • Dýchací směs: Je stlačena v lahvi a používá se k dýchání. Dle složení ji dělíme na tři typy: Vzduch, Nitrox, Trimix.
  • Plicní automatika: Přístroj, který se nasazuje na hrdlo tlakové láhve a přepouští z ní dýchací směs do dalších přístrojů.
  • Kompenzátor vztlaku/BCS/žaket: Nafukovací vesta, pomocí které se reguluje vztlak potápěče.
  • Zátěž: Hmotnost závaží je různá. Umísťuje se do kapes od žaketu, na boky nebo slouží jako opasek.
  • Tlakoměr: Ukazuje, jaký je aktuální tlak dýchací směsi v láhvi.
  • Hloubkoměr – Ukazuje, v jaké hlouvce se nachází.

Jak se potápět

Pravidlo č. 1 = ABSOLVUJTE KVALITNÍ POTÁPĚČSKÝ KURZ!

Techniku potápění se naučíte praxí a teorií, kterou musíte v rámci kurzu absolvovat. NIKDY nedýchejte zrychleně a nesnažte se o násilné vyrovnávání tlaku. Mezi jednotlivými ponory si dostatečně odpočněte, pijte a poslouchejte své tělo.

Komplikace

Komplikace u potápění mohou být obdobné jako u šnorchlování. Někdy však mohou být také daleko závažnější. Nejčastější komplikací jsou však zalehlé uši, které jsou způsobeny nevyrovnáním tlaku. V tomto případě zkuste polknout či fouknut do nosu proti odporu. Pokud nezabere ani jedno z toho, upozorněte vašeho instruktora. Pravděpodobně se vrátíte o pár metrů blíže k hladině a tím se tlak vyrovná.

Dbejte na dodržování veškerých pravidel, které vám řekne váš instruktor. Předejdete tak třeba prasklému ušnímu bubínku nebo prasklé plíci. V případě problému pod vodou nezmatkujte, ale ihned na problém upozorněte vašeho instruktora.

Pro podrobnější informace týkající se potápění navštivte tuto internetovou stránku.

Líbil se Ti článek?