Fraser Island v Austrálii byl domorodci odjakživa považován za ráj. V dnešní době to o něm netvrdí pouze oni, ale i zástupy turistů, kteří tento nádherný písečný ostrov navštívili. Pokud chcete zažít dobrodružství a poznat ještě blíže, jak vypadá pravá australská příroda, navštivte toto místo stojí za vaši pozornost.

Kde se nachází Fraser Island

Fraser Island se nachází na východě Austrálie. Leží zhruba 200 kilometrů od města Brisbane. Z Brisbane se na ostrov autem dostanete zhruba za sedm hodin. Čas závisí nejen na aktuální silniční situaci, sezóně, ale také na zatíženosti trajektů. Od pevniny ho dělí úzký průliv.

Historie Fraser Island

První Evropan, který spatřil Fraserův ostrov, byl James Cook. Během II. světové války se stal Fraser Island základnou pro výcvik jednotek Z Force, které zde cvičily v podobných podmínkách, jaké panují na tichomořských ostrovech, kam pak byly nasazovány pro boj s Japonci. 

Domorodci ho nazývají jako K`gari což v překladu znamená Ráj. Od roku 1992 je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Tvoří součást národního parku Great Sandy National Park.

Díky své rozloze 1630 km² je největším písečným ostrovem na Zemi. Ostrov je 122 kilometrů dlouhý a v průměru 15 kilometrů široký. Nejvyšší duny dosahují svou nadmořskou výškou až 260 metrů.

Jak se na Fraser ostrov dostat

Trajekty na Fraserův ostrov vyplouvají z Rainbow Beach a z River Heads.

  • Z Rainbow Beach se pokračuje pár kilometrů k Inskip Pointu, což je místo, odkud vyplouvají trajekty společnosti Manta Ray. Lodě jezdí mezi oběma břehy nepřetržitě téměř celý den. Jejich webové stránky uvádějí, že rezervace nejsou třeba. Na ostrov vás pustí pouze s motorkou nebo autem s pohonem na všechny čtyři kola. Cena za dvousměrnou jízdu pro auto včetně pasažérů stojí dle aktuálního ceníku 130 AUD.
  • Z River Heads se na Fraser Island dostanete buď se společností Fraser Venture nebo s Kingfisher Bay Ferry. Lodě obou společností nejezdí moc často, proto doporučujeme provést rezervaci lístků s časovým předstihem.

Na ostrov se můžete dostat také v rámci jednodenních či vícedenních tour, které pořádají různé agentury. Díky nim vám ubyde spousta organizačních starostí. Na druhou stranu se budete muset řídit již zadaným cestovním a časovým itinerářem.

Pro přesun na ostrov můžete využít také služby letadel.

Pokud plánujete cestu na ostrov autem, vozy bez náhonu na všechna čtyři kola se na ostrov nedostanou. Na ostrově není téměř žádná zpevněná silniční komunikace. Řidiči by si také měli dopředu zjistit, jak ovládat auto při jízdě v písku.

Kde se najíst a ubytovat se

Fraser Island nabízí luxusnější resorty, bungalovy i camping. Právě kempování je na ostrově velmi populární. Často bývají oplocené kvůli divokým psům dingo a jsou základně vybaveny.

Itinerář pro dovolenou na Fraser Island

Pojďme si ukázat ukázkový itinerář pro dovolenou na tomto nádherném ostrově. Co byste během několika dní měli rozhodně navštívit a vidět.

Wanggoolba Creek

Tato oblast nabízí nahlédnutí do subtropického deštného pralesu. Můžete se zde také projít po promenádě kolem zátoky.

Lake McKenzie

jezero

Jedná se o nejnavštěvovanější jezero tohoto ostrova. Průzračné jezero, které je obklopeno jemným bílým pískem, ohromí i vás. V jezeře se můžete samozřejmě koupat.

Seventy Five Mile Beach

pláž

Tato pláž je dlouhá neuvěřitelných 75 kilometrů. Ačkoliv vás vzhled pláže a průzračná voda může lákat do svých vln, tato lokalita není považována za bezpečnou. Zejména kvůli nebezpečným proudům a vysoké populaci žraloků. Právě na této pláži můžete najít další zajímavé atrakce jako třeba vrak Maheno, populární Champagne Pools, nebo Indian Head. 

Maheno Shipwreck

vrak

Tento vrak tvoří část australské historie a neměl by tak chybět ani na vašem itineráři. Stojí zde od roku 1935 kdy loď při plavbě zastihly cyklony. Nachází se zhruba 10 kilometrů od Happy Valley.

Indian Head

výhled

Nejvýchodnější bod na ostrově. Po jeho zdolání nabízí krásný výhled na okolí. Z vrcholku můžete také pozorovat velryby a žraloky.

Pinnacles Coloured Sands

útvary

Tyto útvary, které byly vytvořeny přírodními živly, patří mezi divy tohoto ostrova. Prolínají se zde červené, žluté, oranžové a hnědé odstíny barev. Nachází se zhruba 18 km od již zmíněných Indian Head.

Líbil se Ti článek?