Rozhovor s Češkou, která žila nějakou dobu v Austrálii. Těsně předtím, než ji opustila, potkala svou životní lásku, se kterou založila rodinu. Dnes žije na území Austrálie déle než pět let a jak následující rozhovor prozradí, považuje ji za svůj domov. O tom, jaké to je, když se rozhodnete žít u protinožců, a co všechno je třeba zařídit vám povypráví Veronika.

Můžeš se nám, prosím, představit?

Ahoj, jmenuji se Veronika. Je mi 30 let a původně pocházím z Desné v Jizerských horách.

Jak dlouho v Austrálii žiješ? Plánuješ v Austrálii zůstat na celý život?

V Austrálii jsem od října 2014, takže skoro 5 a půl roku. Myslím, že tady zůstanu, ale člověk nikdy neví, co budoucnost přinese. Je to tady ale úžasné pro děti (spousta aktivit, pláž, hřiště na každém rohu) a i z hlediska kariéry mám pocit, že člověk má víc příležitostí zajistit si pohodlný život. 

Jaká víza v současné době máš? Bylo obtížné je získat?

Před dvěma týdny jsem zrovna dostala trvalý pobyt, který byl založen na mých partnerských vízech, o která jsem musela zažádat jako první a trvalý pobyt už je v ceně víz. Je to velmi drahá záležitost. Platili jsme $7000, čeká se skoro 2 roky na rozhodnutí a pokud vám víza z jakéhokoliv důvodu neschválí, peníze se vám nevrátí. My jsme měli štěstí, že ve vztahu bylo i dítě, a tak to bylo o něco snazší.

U protinožců jsi poznala lásku a otce tvé dcery. Jaké to bylo nechat vše v ČR a začít sama budovat svou vlastní rodinu? Co ti pomohlo k tak velkému rozhodnutí?

Byla to právě ta láska, která mi pomohla k tak velkému rozhodnutí. Původně jsem už chtěla Austrálii opustit a cestovat dál, jelikož je celkem náročné žít v Austrálii na studentských vízech. Člověk musí být trpělivý a mě to za to nestálo. Na studentských vízech má člověk omezený počet hodin, které může pracovat a vydělané peníze padnou na nájem, jídlo, víza a školu. To je bohužel realita, se kterou se musí každý poprat po svém. 

Než jsem se ale k odjezdu naplno odhodlala, potkala jsem Geoffa, mého současného přítele a během pěti měsíců jsem otěhotněla. On mi ukázal Austrálii z pohledu surfaře, přestěhovali jsme se na Northern Beaches, asi 40 minut od centra Sydney. Život tady mě naprosto nadchnul. Čechy mi občas chybí a snažím se létat za rodinou pravidelně, ale Austrálie už je dnes mým domovem. 

rozhovor s Veronikou-hory

V Austrálii jsi otěhotněla. Jaký je proces před/při narození dítěte co se týče občanství a vízových věcí?

Těhotenství nebylo nejlehčí, jelikož jsem byla na studentských vízech a doktoři jsou tu drazí. Byla jsem hodně finančně závislá na Geoffovi. Ultrazvuky se například pohybují okolo $300 a pojišťovna zaplatí zpět $50. Všechno se ale dá zvládnout, pokud jste na to dva. 

Aby naše dcera mohla získat občanství, nestačilo se jí pouze narodit v Austrálii, ale alespoň jeden z rodičů musel mít australské občanství nebo trvalý pobyt. Geoff je Novozélanďan, a tak si během mého těhotenství zažádal o trvalý pobyt (pro Novozélanďany je to maličkost). Poté malá dostala občanství hned po narození. 

Učíš svou dcerku česky? Máš v plánu s ní navštěvovat české školy či školy?

Musím přiznat, že jsem to s češtinou na začátku dost zanedbala, a teď to doháním. Dceři jsou 3 a naštěstí to je dobrý věk na učení, a tak se celkem rychle učí. Zatím jsou to slova, ne věty, ale pomalu se tam určitě dostaneme. 

Teď jsem znovu těhotná, tak s druhým dítětem začnu od narození a vím, že se chytí oba. Českou školu navštěvovat nebudu. Ani si nemyslím, že tu někde blízko kolem nás nějaká je. Věřím, že to zvládnu sama. V Čechách mám babičku učitelku, tak o prázdninách určitě pomůže. Nepotřebuji, aby děti znaly pravopis a vyjmenovaná slova, hlavně, aby rozuměly a mluvily, protože naši anglicky nemluví.

Jak s rodinou trávíte volný čas? Máš nějaké typy na rodinnou dovolenou?

My jsme celkem aktivní rodina, a tak většinu prázdnin trávíme na výletech a kempováním. Taky trávíme spoustu času na pláži, to je nejlepší hřiště. Přítel je vášnivý surfař, já jsem vloni začala taky a doufáme, že to chytne i děti. 

rozhovor s Veronikou-kempování

New South Wales je plný úžasných pláží a míst na surfování. Člověk ani nepotřebuje opustit Austrálii, aby si užil parádní dovolenou. Typ na rodinnou dovolenou by za mě byl Byron Bay v NSW. Úžasné “hipster” městečko na severu NSW, nedaleko od Queensland. Já sama mám ještě spoustu míst v Austrálii, která jsem nenavštívila, ale snad se to brzy změní.

Je něco, co ti přijde v Austrálii nesrovnatelné s Čechy? 

Upřímně, spousta praktických věcí je lepší v Čechách. Ať už je to lékařská péče, či školky a školy. Ani nemluvím o nájmu nebo cenách za domy a byty. Tady se opravdu platí za všechno a ne málo. Na druhou stranu jsou tu vyšší platy. Člověk si může dovolit jet na více dovolených za rok bez toho, aby rok šetřil. Lidi jsou tu taky veselejší a vstřícnější. Toho si člověk asi všimne nejdříve.

Nevím, jestli jsou Češi ovlivněni počasím, předešlým režimem nebo penězi, ale pokaždé, když přiletím domů, většina lidí mi přijde zamračená a nespokojená. Další věc, která je tu s Čechy nesrovnatelná, je mateřská. Já mám například ve smlouvě, že od zaměstnavatele dostanu placené 2 týdny!! Od státu má matka nárok maximálně na 18 týdnů. To znamená, že po půl roce se matky vracejí do práce a děti jdou do daycare, za kterou se samozřejmě platí. Na druhou stranu to všechno za to stojí. Sluníčko, pláž, dobrá práce. Všechno má své klady a zápory.

Jak bys definovala australský život? 

Sluníčko, sůl a písek, skvělé jídlo, výborná káva. Země, kde věci spíše jdou, než nejdou. Klokani místo srnek, kakadu místo holubů, zdravý životní styl a nekonečný oceán.

rozhovor s Veronikou-pláž

Udělala bys během svého pobytu v Austrálii něco jinak? Něco, na co by si třeba mohli dát naši čtenáři pozor?

Já bych nic neměnila. Všechna má dobrá i špatná rozhodnutí mě dovedla tam, kde jsem dnes. A tam, kde jsem dnes, jsem šťastná. Člověk se musí sám poučit z vlastních chyb, aby to příště mohl udělat jinak. Rady ale mám. Nepracovat nelegálně na turistických vízech a nepředstavovat si, že život v Austrálii bude od začátku cesta růžovým sadem. Právě naopak. 

Je těžké najít si práci. Člověk musí začít úplně od začátku, nehledě na to, co dělal v Čechách. Na začátku nepohrdnout žádnou prací, a pokud pokulháváte v cizím jazyce, zaplaťte si před odjezdem kurz angličtiny. Spousta lidí přiletí s velice slabou angličtinou a mají problém najít práci. Ono se to časem zlepší, ale je dobré se připravit. 

Spousta lidí také přiletí do Austrálie a drží se po většinou v české komunitě. Poté je jejich angličtina i po x letech slabá. Podle mě, to nejlepší na cestování, je poznat místní kulturu, lidi, naučit se pořádně místní jazyk a pokusit se přizpůsobit místním zvykům. I kdybyste se rozhodli v Austrálii nezůstat, bude to rozhodně zkušenost na celý život. 

Veru, děkujeme za rozhovor a přejeme vám veselý rodinný život. A hlavně, ať příchod miminka na svět probíhá v pořádku!

Líbil se Ti článek?