Málokterý cestovatel se rozhodne strávit celý svůj pobyt v Austrálii na jednom místě. Když už jednou letíte na druhou stranu světa, je jasné, že ji chcete pořádně prozkoumat. Jenže přesuny po Austrálii jsou poněkud komplikovanější. Vzdálenosti jsou obrovské a letenky celkem drahé. Půjčení auta je často ještě dražší, zejména když ho pak chcete vrátit jinde, než jste si ho půjčili. Pokud chcete ušetřit a zároveň máte srdce dobrodruha, mohly by pro vás být relokace tím pravým řešením.
Jak fungují relokace
Spousta turistů si během svého pobytu půjčí auto, které ale následně vrátí v jiném městě. Autopůjčovny pak potřebují tato vozidla dostat zpět do původní lokality. Vzdálenosti mezi městy se často měří na tisíce kilometrů a přesun tak může trvat i několik dní. Než shánět a platit profesionálního řidiče, autopůjčovna raději nabídne vozidlo k relokaci. A to je skvělá šance pro vás, jak se dostat k autu či častěji campervanu za velmi rozumnou cenu a užít si svůj roadtrip.
Specifika relokací v Austrálii
Austrálie je země pro relokace jako stvořená. Tisíce kilometrů mezi oblíbenými destinacemi a hromada turistů, kteří se rozhodnou si místo přeletu půjčit campervan. Zejména během sezóny tak můžete narazit na velmi výhodné nabídky.
Relokační projekty
Kde nabídky relokací hledat? Možností je více a je vždy dobré udělat si přehled o aktuální situaci na trhu. Mezi nejznámější relokační weby patří:
Nic také nezkazíte zavoláním přímo na pobočku autopůjčovny.
Auto vs. campervan
V nabídce relokací se setkáte s nejrůznějšími druhy vozidel. Kromě klasických osobních aut narazíte zejména na obytňáky. Ty jsou v Austrálii velmi oblíbené. A není divu. Při přejezdu z jednoho města do druhého často nemáte jinou šanci než přespat v autě.
Campervany jsou tedy ideální možností. Jejich výbava se liší, ale v základu máte vždy k dispozici postel(e) a vybavenou kuchyň (nádobí, vařič, lednička, někdy i rychlovarná konvice či toaster). Díky tomu si můžete svůj roadtrip užít se vším všudy bez větších starostí.
Někdy se může stát, že autopůjčovna nemá k dispozici přesný typ vozidla, který jste si zarezervovali. V takovém případě dostanete auto co nejpodobnější tomu, které jste si vybrali, často ale i o třídu lepší.
Jak probíhá sjednání relokace
Jak již bylo řečeno, relokačních webů existuje více a proces sjednání se tak může lišit. Principiálně však zůstává víceméně stejný. Abychom vám mohli tento proces co nejvíce přiblížit, máme pro ukázku připravené screenshoty sjednání relokace s imoova.com. S tímto webem máme osobní zkušenosti a zároveň mívá nejširší nabídku. Podmínky a částky u ostatních webů mohou být rozdílné.
Po otevření webu vyberte z nabídky států Austrálii. Pro následné vyhledávání konkrétních nabídek můžete využít hned několik filtrů. Tím nejrelevantnějším je zřejmě místo, odkud či kam je auto relokováno. Vozidla však můžete třídit i podle data relokace, výšky příspěvku na benzín apod. Pokud najdete vyhovující nabídku, můžete se pustit do rezervace.
V první řadě vyplňujete detaily ohledně data vyzvednutí auta a délky trvání vaší relokace. Na převoz auta je určený limit, který většinou o den či dva přesahuje minimální dobu, za kterou lze auto reálně relokovat. U některých nabídek máte možnost dokoupit k tomuto limitu dny navíc.
Dále se vás web ptá na osobní a kontaktní informace, počet cestujících a věk řidiče. Ačkoliv je v Austrálii legální řídit od 18 let, limit pro relokace je často 21 let.
Doporučujeme si před dokončením rezervace pečlivě pročíst veškeré podmínky.
Pozor! Po odeslání rezervace je potřeba počkat na potvrzení ze strany Imoovy. Ta nejprve kontaktuje autopůjčovnu, aby si potvrdila, že je vozidlo stále k dispozici (autopůjčovny často inzerují na více webech). Vaše rezervace je platná až když vám přijde potvrzení. Tento proces většinou netrvá dlouho (v řádu několika hodin). Vždy však vyčkejte s dalším plánováním na kompletní potvrzení.
Na řadu přichází finální sumarizace a zadání údajů k platbě. Nemějte strach, platba vám bude stržena až po finálním potvrzení relokace.
Náklady na relokaci aut
Nízké náklady jsou jednou z hlavních výhod těchto projektů. Zatímco za půjčení auta byste zaplatili vyšší desítky až stovky dolarů za den, při relokaci je půjčovné zanedbatelné. S čím je ale potřeba počítat jsou bezpečnostní zálohy, které vám budou po dokončení relokace vráceny.
Kolik vás to tedy celé reálně bude stát?
Platba při rezervaci
- Rezervační poplatek (AU$35) – platíte přímo Imoově za zprostředkování.
- Holding deposit (AU$75-100) – slouží jako záruka autopůjčovně, že auto skutečně převezete. Je vám v plné výši refundován při vrácení auta.
Platba při vyzvednutí auta
- Poplatek za půjčení auta (AU$1-5 za den).
- Security deposit (AU$1000-3000) – částka, kterou autopůjčovna zablokuje na vaší kreditce po dobu relokace. Při vrácení vozidla zaměstnanec zkontroluje, zda nedošlo k žádnému poškození či zda něco nechybí a peníze odblokuje.
Výdaje při samotné relokaci
- Náklady na benzín – někdy autopůjčovny nabízí příspěvek na benzín (zejména jedná-li se o last minute nabídku), ve výjimečných případech pokryjí až 100% vašich výdajů
Tip: V případě, že máte nárok na příspěvek na benzín, nezapomeňte si uschovat veškeré účtenky (pozor, účtenky z terminálu při platbě kartou nestačí). Veškeré náklady vám budou proplaceny zpětně právě na základě doložených účtenek.
- Pojištění – bývá zprostředkováno autopůjčovnou, výše poplatku se liší v závislosti na konkrétním autě.
- Poplatky a cla – zde samozřejmě záleží na trase. Pokud byste například převáželi auto z/do Tasmánie, autopůjčovna v některých případech hradí výdaje za trajekt. Občas si autopůjčovna účtuje dodatečné poplatky za návštěvu některých míst či projetí konkrétních úseků. Není to příliš časté, ale je důležité si pečlivě přečíst kompletní podmínky, abyste se vyhnuli nepříjemnostem.
- Náklady na jídlo – pokud autopůjčovna nutně potřebuje najít někoho, kdo auto převeze na místo určení, může nabídnout food allowance neboli příspěvek na jídlo. Jde v podstatě o kapesné, které má motivovat zájemce k relokování vybraného vozidla. Nestává se to příliš často, ale je to příjemný bonus.
Limity u relokace auta
Abyste si mohli relokaci opravdu užít, je potřeba dopředu počítat s určitými limity, které tenhle způsob cestování přináší. Na některé už jsme narazili, pojďme si je přehledně shrnout. Tyto limity platí u relokace aut platí v Austrálii.
Časový limit
Jak již bylo zmíněno výše, každá relokace má stanovený počet dnů. Standardně máte k dispozici jeden či dva dny nad rámec očekávané doby transportu auta. Díky tomu máte možnost si svůj itinerář rozšířit o zastávky na zajímavých místech, která po cestě zajisté budete mít. V některých případech si můžete ještě pár dní nad rámec přikoupit.
Speciální kapitolou je pak řízení v noci, které se v Austrálii obecně nedoporučuje a při relokování je pak úplně zakázané. Důvodem je vysoké riziko srážky se zvěří a poškození auta. Je dobré vzít tuto skutečnost v potaz při plánování.
Počet kilometrů
Vaše trasa je také limitována počtem km, které smíte ujet. Podobně jako u počtu dnů, i zde je limit vždy o něco víc než kolik je skutečná trasa a to často o stovky km. Většinou tedy není problém se do tohoto limitu vejít. Za každý km ujetý navíc pak platíte zvláštní poplatek (většinou AU$0.55/km).
Vždy se při plánování ujistěte, že vaše trasa nevede přes zakázané úseky. Zpravidla se jedná o nezpevněné silnice či jinak riziková místa.
Věk a licence
Bohužel pro mladé řidiče, hranice pro relokování auta v Austrálii je v naprosté většině 21 let. Samozřejmostí je pak nutnost vlastnit řidičský průkaz – buď přímo australský, nebo mezinárodní řidičský průkaz, ke kterému je vždy potřeba předložit i národní řidičský průkaz a ještě jedno ID, ideálně cestovní pas.
Flexibilita
Ve srovnání s klasickým cestování např. letadlem vyžadují relokace notnou dávku flexibility. Pokud jste vázáni na určitý termín a místo, budete potřebovat opravdu velké štěstí, abyste našli vyhovující nabídku. Největší pravděpodobnost úspěchu budete mít, pokud sháníte auto na poslední chvíli (v následujících 10 dnech).
Zároveň platí, že čím blíže k termínu relokace, tím lepší nabídka. Někdy se tedy vyplatí pár dní počkat a autopůjčovna k autu ráda přidá příspěvek na benzín. Na druhou stranu tím samozřejmě riskujete, že vás někdo předběhne. Zvažte tedy dobře, jestli si můžete dovolit o nabídku přijít.
Tip: Nenašli jste auto odpovídající vašim požadavkům? Přidejte se na waiting list. Jakmile se objeví vhodná nabídka, imoova vám pošle na e-mail upozornění.
V den vyzvednutí auta
Ještě než vyrazíte do autopůjčovny, ujistěte se, že s sebou máte cestovní pas, řidičský průkaz, kreditní kartu a e-mail s potvrzením. Na vyzvednutí vozidla si vyhraďte dostatek času. Vždy si pečlivě zkontrolujte stav auta. Neváhejte si případně i pořídit fotografie, zejména pokud najdete nějaké škrábnutí či jiné poškození.
Při předání klíčů s vámi zaměstnanec autopůjčovny projde veškerou dokumentaci. Pokud vám bude cokoliv nejasné, tohle je ten pravý moment pro dotazy.
Tip: Jídlo s sebou nakupte před odjezdem. Po cestě budete mít omezené možnosti a potraviny v menších městech bývají dražší. Pozor si dejte pokud budete na trase překračovat hranice jednotlivých australských států. U některých je přísný zákaz převážení ovoce a zeleniny.
Tip: Inspirujte se při plánování cesty naším článkem o národních parcích v Austrálii.
Vrácení auta
Ještě než auto vrátíte, ujistěte se, že je nepoškozené a čisté. V opačném případě vám autopůjčovna naúčtovat dodatečné poplatky. Stejně tomu je, pokud nedoplníte palivo. Auto jste dostali s plnou nádrží a očekává se, že ho tak i vrátíte.
Samotné vrácení je pak už celkem rychlé. Zaměstnanec autopůjčovny auto zkontroluje a pokud máte nárok na příspěvek na benzín, vezme si od vás účtenky.
Osobní zkušenost s relokací
Na závěr bychom vám rádi ukázali jednu vlastní zkušenost s relokací.
Po koupi letenky do Sydney jsme řešili, jak se dostat do Alice Springs. Šlo o celkem spontánní akci řešenou na poslední chvíli. Ceny letenek se tehdy pohybovaly okolo AU$700, což byla mnohem vyšší částka, než s kterou jsme počítali.
Měli jsme ale štěstí a našli jsme campervan k relokaci přesně v potřebném termínu. A právě díky tomu, že to celé bylo velmi narychlo, šlo o velmi výhodnou nabídku. Autopůjčovna pokryla veškeré výdaje na benzín a ještě přihodila AU$100 jako kapesné. Místo AU$1400 za let jsme se tedy dostali do Alice Springs za AU$40 (35 rezervační poplatek + AU$1 za den půjčení x 5). Těch AU$100 pokrylo pojištění (AU$20 za den). No a navíc máme skvělé zážitky z roadtripu.
Snad vám tento článek pomohl zorientovat se v oblasti relokací a přinesl nějaké užitečné tipy.
Záchrana malých klokanů
Na závěr jedna osobní prosba. Ať už to bude v relokovaném autě či jakémkoliv jiném, přibalte s sebou vždy set na záchranu malých klokanů. Je to velmi jednoduché. Stačí starý povlak od polštáře a gumové rukavice.
Smutnou realitou na australských silnicích jsou těla sražených klokanů u krajnice. Zatímco klokaní máma téměř s jistotou srážku s autem nepřežije, svaly v její kapse dokážou ochránit malého klokana tak, že může vyváznout i bez zranění.
Tím, že zastavíte a zkontrolujete kapsu, můžete klokánkovi zachránit život. Povlak od polštáře mu pohodlně poslouží jako náhradní domov při převozu. Bude se v něm cítit bezpečně. Jakmile přijedete do civilizace, ptejte se lidí, kam můžete mládě dovézt. Australané vědí, co dělat a rádi vám poradí. A vy pak můžete žít s pocitem, že jste zachránili jeden klokaní život.
Autor: Michaela Doležalová