Žena, která létala trasu Česko-Austrálie tak často, že se nakonec rozhodla v Austrálii zůstat. Se svým mužem a synem tráví společný čas na poklidném místě poblíž slunečného Brisbane.

O rodinném životě u protinožců, rozdílem mezi českou a australskou výchovou a především o tom, co vše obnáší žádost o partnerská víza povypráví Janina.

Můžeš se nám, prosím, představit?

Ahoj, jmenuji se Janina Robertson. Je mi 40 let. Před Austrálií jsem se věnovala modelingu (pod jménem Janine Alexander) a také jsem měla malou produkční firmu Flink Life. Před nástupem na mateřskou jsem dělala marketingovou manažerku a oficiální vizážistku firmy Reviderm pro ČR.

Modelka

Jak dlouho žiješ v Austrálii a kde konkrétně?

S manželem jsme se začali scházet před pěti lety. Od té doby jsem pendlovala mezi Austrálií a Českou republikou. Momentálně tu bydlím jedenáctým měsícem.

Žijeme na předměstí v městečku Brookwater. Je to mezi Ipswich a Brisbane. Máme krásný výhled na jamku 16, protože v blízkosti domu se nachází velký golfový resort. Manžel je vášnivý golfista, který tento výhled ocení.Golf

V Austrálii máš manžela a syna. Jak funguje v Austrálii změna příjmení u ženy? Jaké příjmení má váš syn?

Vzali jsme se v ČR. Jelikož já jsem původem Ruska a manžel původem Brit, svatba probíhala ve smíšených česko-rusko-britských tradicích. O naší svatbě si ostatně můžete přečíst.

Svatba

Žádat o partnerské vízum jsem tedy začala již se změněným příjmením. Syn má také příjmení Robertson. Jediný problém před tím, než jsme se vzali byl ten, že jsem musela mít oficiální dokument o souhlasu manžela, že mohu se synem cestovat. A vždy ho ukazovat na letišti.

Liší se australská výchova od české? Co ti přijde jiné?

Australská výchova je opravdu jiná. Pro děti se tu dělá mnohem více. Řekla bych, že je více podobná americkému stylu. Děti jsou tu více rozpustilé. Lidé jsou tu mnohem více  tolerantnější k prohřeškům. Pohlavky či plácnutí přes zadek, jak je zvykem na českém hřišti, tu neuvidíte.

Celkově i nároky na kroužcích jsou tu mnohem menší. Nicméně děcka jsou tu šťastné a sebevědomé.

Malba

Osobně mě šokuje cena za denní návštěvu školky – 120 AUD na den. Státní školky tu neexistují. Podle mě je to velká demotivace pracovat, protože budete jako matka pouze vydělávat na školku. To už se raději věnujete domácnosti a prcku sama, když ostatní možnosti nepřináší finanční výhody…

Vedeš syna k češtině? Je možnost navštěvovat české školy či kurzy?

Bohužel moc ne. Hlavně z důvodu, že zatím nemluví. Jsou mu 3 a většina jeho vrstevníků už mluví. Ale James si dává na čas. Proto jsem začala mluvit anglicky, aby začal komunikovat alespoň v jednom jazyce. Za dva týdny letíme na tři měsíce do Prahy. Takže tam zase začneme s češtinou. Postupně plánuji přidat i ruštinu, aby se dorozuměl i s rodinou v Rusku.

Kurzy češtiny jsem nehledala, takže ani netuším jak jsou dostupné.

Momentálně čekáš na vyřízení partnerských víz. Co všechno si musela udělat pro to, abys o ně mohla zažádat? Jak dlouho se na tento druh víz průměrně čeká?

Partnerská víza – stojí okolo 11 000 dolarů. Po zaplacení můžete začít vyplňovat formuláře, které jsou nekonečné. Chtějí vědět úplně vše. Kam jste za posledních 10 let vycestovali, s kým jste chodili. Musela jsem kontaktovat své ex, zda jim nevadí, že australská vláda vyžaduje jejich jména, datum narození a kontakt. Jelikož ty papíry vyplňoval můj manžel, bylo to zajímavé.

Navíc zaplatíte 300 dolarů za zdravotní vyšetření. A pak čekáte… Roky! 70% žádostí prý vyřídí kolem tří let, ale žádný závazný časový limit nemají. Pokud vám vízum nedají, musíte Austrálii opustit. Peníze se nevracejí.

Jaká je tvá současná práce?

Momentálně pronajímám pokoje v našem domě přes AirBnB a starám se o hosty. Dále pomáhám manželovi ve firmě Position Property. Konkrétně pomáhám se stylingem nemovitostí před prodejem. Připravuji je na focení a videa. Až malý půjde do školy plánuji začít prodávat jako makléř.

Máš v Austrálii přátele? Jak si je našla?

Tohle je docela zapeklité. V ČR je vše takové stabilnější. Lidé bydlí ve stejných domech roky i generace. Tady se lidé častěji stěhují, cestují a pracují. Nicméně se tu sousedé znají a pomáhají přes sociální skupiny, či se každý pátek scházejí v golfovém klubu. Najít si opravdové přátelé trvá roky. Je to běh na dlouhou trať.

Je něco, co bys doporučila rodičům, kteří chtějí své děti vychovávat v Austrálii ale zároveň chtějí, aby dítě umělo česky?

Přímo doporučovat zatím nemohu, protože s tím zatím sama nemám zkušenosti. Ale plánuji synovi číst české knížky, pouštět české pohádky a hlavně každoročně jezdit za rodinou zpět do Čech. Rodina jezdí i za námi a všichni mezi sebou mluvíme česky. Do budoucna plánuji malého nechávat na velké prázdniny u babičky v ČR.

Děkujeme za příjemný rozhovor a přejeme úspěšné vyřízení partnerských víz.

Co vy? Máte zkušenosti se žádostí o partnerská víza? Byla vaše žádost úspěšná?

5/5 - (1 vote)