Od Austrálie vzdálená 240 kilometrů, a přesto tak jiná. Tasmánie je nádherným místem, které vám nabídne překrásnou přírodní scenérii, nedotčenou divočinu i setkání se zvířaty, co nežijí nikde jinde na světě. Pohorky a fotoaparát vám nesmějí chybět!

Chcete poznat australskou kulturu, přírodu, ale nemáte dostatek času na cestování po rozlehlé Austrálii? Navštivte nedaleký australský ostrov. Tasmánie vás okouzlí svou rozmanitou přírodou, klidem a městečky, ve kterých se zastavil čas. Dovolená v Tasmánii bude nezapomenutelným zážitkem.

Historie Tasmánie

Tasmánie se stala součástí Austrálie až v roce 1901. Do té doby musela ujít velmi namáhavou cestu. Britové sem deportovali ty nejhorší zločince a začaly vznikat první osady a kolonie. Přistěhovalci postupně vytlačili domorodé obyvatelstvo, násilné činy a smrt byly na denním pořádku.

Mnoho let se ostrov nazýval peklem na zemi a rozhodně byste se sem za horskou túrou nevypravili. Tasmánie byla také zasažena obrovskými požáry v roce 1967. Jejich stopy jsou stále patrné.

Zvířata Tasmánie

Protože se ostrov oddělil od Austrálie Bassovým průlivem před dvanácti tisíci lety, fauna a flora na ostrově měla unikátní podmínky pro vývoj. Řada živočichů a rostlin je k vidění pouze na ostrově Tasmánie. Klokani jsou všudypřítomní, ale zajímavá zvířata jsou hlavně tasmánští ďáblové a vombati.

Proč na dovolenou do Tasmánie

tasmánie cestování

Na první pohled vám bude Tasmánie připomínat Nový Zéland. Vaše dovolená však bude mnohem zajímavější, dobrodružnější a bez zástupů ostatních turistů. Obdivovat budete eukalyptové pralesy, úžasné pláže a skalnaté pobřeží, rozlehlé hory protkané pěšími stezkami, moderní města, levandulová pole, ale především krásy národních parků, které není možné při návštěvě ostrova vynechat. Dovolená v Tasmánii se vám díky své rozmanitosti jistě zalíbí.

TIPCestovní pojištění do Austrálie s limitem léčebných výloh až 500 milionů korun, úrazovým pojištěním až 1 milion korun, pojištěním odpovědnosti za škodu a storno pojištěním pro případ Covid-19 či jiných nečekaných událostí. Sjednáte online.

ZÍSKEJTE SLEVU 50 % na pojištění

Počasí v Tasmánii

Nejteplejší počasí je v letním období, které připadá na měsíce prosinec, leden, únor. Uvedené měsíce jsou hlavní turistickou sezónou.

Podnebí v Tasmánii je mírné, určitě nečekejte vysoké teploty. V horách se připravte na spíše chladnější počasí, okolo deseti stupňů. Počítat musíte také s častým deštěm.

Jak se dostat do Tasmánie

Tasmánii navštěvuje celá řada turistů z Austrálie, kteří si ji oblíbili jako místo pro krátkodobé kempování. Zahraniční cestovatelé se zde zdržují obvykle delší dobu.

Pro cestu je dobré si vyhradit alespoň dva týdny, kdo by chtěl navštívit všechna místní lákadla, strávil by na ostrově více než měsíc.

Využít můžete pravidelné lety z řady měst, nejčastěji se využívá letecké spojení z Melbourne. Délka letu z Austrálie do Tasmánie je přibližně hodinu. Levnější variantu představuje doprava trajektem, který vás přepraví i s autem. Cesta však trvá celou noc.

Zajímavá místa v Tasmánii

tasmánie zajímavá místa

Vybrat z kouzelné přírody Tasmánie jen pár tipů není snadný úkol. Zajímavosti budete potkávat na každé křižovatce.

Z národních parků je třeba zmínit hned ten nejstarší Mt. Field National Park, kde si můžete prohlédnout krásu vodopádů Russells Falls a jistě narazíte i na svítící červy.

Ostrov ukrývá i největší přehradu na jižní polokouli Gordon Dam.

Unikátní je i The Nut a městečko Stanley, kde se zastavil čas.

Treky a horské túry můžete podnikat na mnoha místech. Všude najdete přehledně značené stezky a k dispozici je i mapa. Nejvyhledávanějším trekem je Overland Track, který začíná u Cradle Mountain a trvá šest dní.

Jezero Dove Lake nebo červené skály na pobřeží, Bay of Fires, jsou tipem pro ty, co chtějí klidnou relaxaci.

Bruny Island

Ostrov, na který se dostanete během pár minut trajektem. Najdete zde krásné pláže a vyhlídky. Zastavit se můžete třeba na vyhlídce Neck Lookout.

moře

Mount Wellington

Hora s nadmořskou výškou 1 271 metrů. Autem či autobusem se dostanete až na její vrchol, ze kterého se vám otevřou nádherná panoramata. Přibalte si s sebou teplejší oblečení, kvůli větru a chladnějším teplotám.

Národní park Cradle Mountain

Národní park, který se zalíbí jak rodinám s dětmi, tak aktivním turistům. Park nabízí spoustu značených tras různých obtížností a délek. Narazíte zde na různé přírodní i živočišné druhy.

chata

Bay of Fires

Zátoka s plážemi a nevšedně zbarvenými kameny je ideálním místem pro relax a fotografování.

zátoka

Itinerář cesty: Dovolená v Tasmánii

Na úplném začátku vytváření itineráře je třeba se zamyslet nad dvěma body.

  1. Jak dlouhou dobu chcete v Tasmánii být. Ideální délka pro pobyt v Tasmánii je 7 dní. Za tu dobu se toho dá stihnout opravdu hodně, zároveň neopustíte ostrov s tím, že byste viděli vše.
  2. Co všechno chcete v Tasmánii vidět. Využijte internetu a podívejte se na Google, nebo využijte aplikaci Pinterest, ve které naleznete fotografie zajímavých míst v Tasmánii. U některých příspěvků také narazíte na přesné itineráře od cestovatelů, kteří cestu podnikli před vámi.

itinerář

Z míst, která chcete navštívit, vytvořte seznam a poté vytvořte okruh tak, abyste nejezdili sem a tam. Nejen, že tím ušetříte peníze, ale také čas.

Ukázkový itinerář po Tasmánii

Podívejte se jak může vypadat osmidenní itinerář. Přečtěte si také základní výdaje. Informace jsou sice z roku 2019, kdy jsem projela ostrov campervanem a celkově najela 1 750 kilometrů, ale i tak poslouží nyní pro základní orientaci.

campervan

  • Půjčení campervanu pro dvě osoby: 14 348 Kč (+ vratná záloha 17 000 Kč, ceny i zálohy se liší dle společností)
  • Benzín: 5 048 Kč
  • Poplatek za parkování v národních parcích (permice): 947 Kč (lze platit za jednotlivé návštěvy parků, nebo zakoupit permici)
  1. den: Bruny Island – Neck Lookout, Baker Beach, Cloudy Beach, Adventure Beach)
  2. den: Snug Falls, Blowhole, Mt. Wellington, Mona, Russell Falls
  3. den: Lake St. Claire walks, Queenstown
  4. den: Cradle mountain – Dove lake, Boat Shed, Lake Lila, Wombat pool, Marions lookout, Crater Falls, Weindorfers, Ronny Creek, Ranger station
  5. den: Warrawee, Cataract Gorge Reserve, Launceston
  6. den: Eddystone Lighthouse, Larc Beach, Bay of Fires Beach, Binalong Bay, The Gardens, Wildlife park Bicheno, Bicheno
  7. den: Blowhole Bicheno, Coles Bay, Wineglass Bay lookout, Port Arthur Historic Sight
  8. den: Richmond, Hobart

Doprava na ostrově Tasmánie

V průběhu plánování cesty promyslete, jakým způsobem se budete po Tasmánii dopravovat.

  • Tours: Cestovní společnosti nabízí okruhy Tasmánií. Tyto “tours” vám ušetří čas strávený plánováním a studováním trasy, ale rozhodně vám neušetří peníze. Nezapomeňte na to, že tours se pořádají ve více lidech, a tak musíte dodržovat instrukce a máte málo příležitostí ke vlastnímu objevování.
  • Auto: Pokud cestujete ve více lidech, tato varianta se vám vyplatí. Nemusíte se podřizovat davům lidí, kteří cestují s vámi a můžete si naplánovat celou vaši cestu pouze dle sebe. Pokud nemáte parťáky na cestu, využijte chytrých aplikací, jako třeba Couchsurfing. Nejen, že se budete mít s kým dělit o zážitky, ale hlavně taky o benzín a další náklady.
  • Campervan: Automobilové společnosti nabízí mimo jiné taky obytné vozy, které jsou na tuto cestu ideální – zejména když jedete v teplejším období. Campervan nemusíte využívat pouze k přepravě, ale také k vaření a spaní. Je to vlastně takový hotel na kolečkách. Vybírat můžete z různých cenových kategorií – dle značky, velikosti či vybavení.

Zkušenosti Čechů s Tasmánií

V Tasmánii jsem byla v dubnu 2019. Přes Facebook stránku jsem si našla spolucestující. S tou jsem se sešla a společně jsme naplánovaly naší osmidenní cestu.

Společně jsme vytvořily itinerář. Na některých naplánovaných místech jsme strávily delší či kratší dobu a program jsme si uzpůsobily.

Vypůjčily jsme si obytné auto (campervan) pro dvě osoby a projely v něm velkou část ostrova. V campervanu jsme také spaly a vařily si.

V době naší návštěvy panoval v Tasmánii australský podzim. Teploty přes den byly ideální, ale v noci nám občas byla zima. Doporučuji přibalit teplejší věci a deku navíc. Také doporučuji koupi autonabíječky a powerbanky, která se při těchto cestách opravdu hodí. Určitě si stáhněte aplikaci CamperMate. Díky ní jsme našly místa na kempování, benzínové pumpy i veřejné záchody.

Tasmánie je krásný rozmanitý ostrov. Určitě stojí za návštěvu.

tasmanie kempování

V Tasmánii si můžete půjčit obytné auto nebo koupit měsíční autobusovou jízdenku. I pro Tasmánii platí, že je zde velmi draho. Vyplatí se permanentka do národních parků.

Při návštěvě ostrova vás mohou zklamat vodopády, to v případě, že se k nim vydáte v období sucha.

Pozor na zákaz dovozu některých potravin na ostrov.

Do Tasmánie můžete vyrazit i s místní turistickou agenturou na organizovaný pobyt.

Na ostrově je možné tábořit téměř kdekoliv, kde není přímý zákaz označený tabulkou. V národních parcích jsou velmi dobře vybavené tábořiště, k dispozici jsou volně přístupné chaty a vařiče.

Riziko představují především hadi a absence signálu na mnoha místech. Při cestách po ostrově mějte při sobě vždy lékárničku se základním vybavením. Zejména v horách může být pomoc desítky kilometrů vzdálená. Nezapomeňte ani na sjednané cestování pojištění do zahraničí.

Cestovní pojištění do Tasmánie

Před odjezdem na dovolenou do Tasmánie si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění do zahraničí. Výlohy na akutní ošetření a zdravotní péči jsou v Austrálii mnohem vyšší než v České republice, je proto vhodné uzavřít cestovní pojištění s vyššími limity. Přečtěte si článek srovnání cestovního pojištění do Austrálie.

50% SLEVA NA POJIŠTĚNÍ

Pokud plánujete dlouhodobý pobyt v Austrálii či někam jinak do světa za prací nebo studiem, srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí vysoké limity léčebných výloh, úrazového pojištění a je mezi cestovateli po celém světě oblíbené.

Přejeme bezpečné cestování v Austrálii!

5/5 - (1 vote)