Máte volno a nevíte kam vyrazit? Máme pro vás tip na jednodenní či vícedenní výlet do Grampians, který patří mezi nejkrásnější národní parky v Austrálii.

Lokace národního parku

Národní park Grampians (oficiálně Grampians National Park) se nachází 260 kilometrů od města Melbourne. Cesta autem vám zabere zhruba tři hodiny. Během ní se můžete zastavit v poklidných městečkách Ararat či Ballarat.

Základní popis Grampians

Grampians NP byl založen v roce 1984 a svou rozlohou zaujímá 1 672 kilometrů čtverečních. Je to třetí největší národní park ve státě Victoria.

Park vás uchvátí svou různorodostí fauny a flóry. Žijí zde různá zajímavá zvířata včetně klokanů, koal, emu a ptáků. V potocích a řekách můžete narazit na vzácné žáby rosnice hnědé. Projdete se kolem hor, vodopádů, útesů i kolem míst, které jsou považovány za kulturní děditství. Původní obyvatelé Austrálie nazývají tuto oblast jako „gariwerd“. Podle Aboridžinů zde sídlí jejich bohové a hlavní stvořitel.

Při návštěvě tohoto parku nezapomeňte navštívit turistické centrum, ve kterém získáte podrobné mapy a tipy na výlety v okolí. Centrum vás jistě zaujme svou netradiční vnější podobou, která připomíná papouška kakadu.

Ideální čas pro návštěvu parku je jaro/léto. V tomto období zde bude nejen jasné počasí, ale také uvidíte park v plné kráse rozkvetlých rostlin.

Kde se najíst a ubytovat se

Městečko Halls Gap je skvělou výchozí polohou pro návštěvu parku. Nachází se tři hodiny od Melbourne. Najdete v něm pár restaurací, obchodů, kaváren, dětských hřišť a parků.

Před příjezdem doporučujeme včasnou rezervaci ubytování. Vybírat si můžete z hotelů nebo soukromých ubytování, které nabízí třeba Airbnb. Noc můžete strávit také ve stanu v kempu. Další možností je půjčení auta a přespání přímo v něm. V tomto městě můžete navštívit také turistické centrum Brambuk National Park and Cultural Centre, kde získáte více informací o této lokalitě.

Ukázkový dvoudenní itinerář:

Výlet do Grampians se vyplatí jak na prodloužený víkend, tak na jeden den. Co můžete stihnout v poklidném tempu za dva dny se dozvíte v tomto itineráři.

Vodopády MacKenzie Falls

vodopád

Tyto vodopády patří mezi ty největší ve státě Victoria. Parkoviště se nachází zhruba dva kilometry od vodopádů, ke kterým vede turistická stezka a schody. Odměnou vám může být ochlazující voda a jemné stříkání vody z vodopádů.

Reed Lookout

Z této vysoko nacházející se platformy uvidíte nádherný výhled do okolí. Nachází se kousek od parkoviště. V jeho blízkosti se nachází další známé místo The Balconies.

The Balconies

západ

Návštěvu tohoto místa si naplánujte tak, abyste viděli západ slunce. Doporučujeme na místo dorazit s předstihem, abyste si pro tento romantický moment vybrali to nejlepší místo.

The Pinnacles Lookout

vyhlídka

Většina trasy je po kamenech, proto nepodceňte pevnou obuv. Naskytne se vám zde několik tras různých vzdáleností. Jedna z cest na vrchol klidným tempem nahoru vám potrvá dvě hodiny. Do batohu si přibalte opalovací krém a větrovku, počasí se tu rychle mění.

Lake Bellfield

jezero

Obrovské jezero, které je hluboké 55 metrů. Můžete se kolem něho projít a pozorovat klokany, které se zde vyskytují.

Boroka Lookout

kameny

Z tohoto místa se vám naskytne výhled do okolí, který je nezapomenutelný za každého počasí. Hodně turistů toto místo navštíví za časného rána v době východu slunce. Možná právě proto se jedná o jedno z top míst pro návštěvníky.

Silverband Falls

Cesta k těmto vodopádům je dobrodružná a místy vám bude připomínat prales. Nicméně, není se kam ztratit. K vodopádům vede jasně značená cesta. V turistickém centru si ale dopředu zjistěte, zda je na místě momentálně dostatek vody, občas totiž dochází k vyschnutí.

Více informací můžete najít na oficiálních stránkách pro návštěvníky.

Líbil se Ti článek?