Uvažujete po čase stráveném v Austrálii o vycestování do další země? V rámci žádosti o některá studentská či pracovní víza do zahraničí budete možná potřebovat výpis z australského trestního rejstříku. V těchto případech je třeba oslovit australskou federální policii a zažádat o tzv. Australian Federal Police Record. Výpis z AFP budete potřebovat také tehdy, pokud chcete žádat o absolventská víza na území Austrálie. Může se stát, že ho bude chtít i váš australský zaměstnavatel. 

Ukázkovým příkladem, proč byste mohli výpis z trestního rejstříku z Austrálie potřebovat, je Kanada, a to konkrétně žádost o Working Holiday víza do Kanady. Pokud jste na zahraničním území (mimo ČR) pobývali déle než 6 měsíců, musíte doložit výpis ze zahraničního rejstříku dané země.

Žádost o výpis z trestního rejstříku z Austrálie

O tento výpis z rejstříku trestů můžete zažádat jak z Austrálie, tak z jiné země. Žádost se zasílá online, nebo poštou. Rychlejší a pohodlnější varianta je samozřejmě zaslání žádosti on-line. Tato služba bohužel neumožňuje zaslání potřebného dokumentu e-mailem, musíte tak počkat na doručení poštou. Pokud vám ještě nebylo 18 let, musíte mít souhlas rodičů.

K oběma typům žádosti budete potřebovat doložit vaši identitu. Stáhněte si tento dokument, který vám dá na výběr, jaké dokumenty federální policii poskytnete. Veškeré dokumenty poté kvalitně naskenujte. Z tohoto seznamu musíte získat minimálně 100 bodů.

trestní rejstřík z Austrálie-Checklist

  • Žádost online: Vyplňte údaje, přiložte dokumenty, zaplaťte skrz platební bránu a vyčkejte na vyřízení vaší žádosti.  
  • Žádost poštou: Stáhněte si dokument a pomocí křížků označte vaše odpovědi. Vše vyplňujte velkými tiskacími písmeny. Dbejte na vyplnění veškerých polí a nezapomeňte na datum a podpisy. Platba musí proběhnout v australských dolarech. Zkontrolujte, že jste přiložili veškeré formuláře, potvrzení o platbě a identifikační dokumenty. Poté zašlete na adresu AFP Criminal Records, Locked Bag 8550, CANBERRA CITY ACT 2601.

Cena za výpis z rejstříku trestů Austrálie

Cena za žádost o výpis z rejstříku trestu z Austrálie 42 AUD. Cena je stejná při on-line žádosti i poštovní žádosti. V této ceně je započítáno i zpětné poštovní doručení dokumentu. Zaplatíte online kartou Visa, MasterCard nebo American Express.

Doba vyřízení žádosti

Jestli si necháte svůj trestní rejstřík zaslat poštou do Čech, měl by přijít v průběhu 10-20 pracovních dnů. Pokud jste na australském území, dopis by měl být doručen v rámci 3-6 dní.

Osobní zkušenost

Původně jsem uvažovala o žádosti o Working Holiday víza na Nový Zélend. Nakonec jsem se ale rozhodla pro jinou zemi, a to Kanadu. V rámci žádosti o Working Holiday víza do Kanady, jsem potřebovala výpis z australského trestního rejstříku. Pokud totiž strávíte v zahraničí více než 6 měsíců, musíte při své žádosti o víza zaslat výpis z trestního rejstříku dané země. O výpis jsem žádala on-line.

Byla jsem v časovém presu, každý den kontrolovala schránku a často se stavovala na poště s dotazem, zda mi dopis již nepřišel. Když uběhl měsíc, napsala jsem na AFP e-mail. Odpověděli mi, že mi dopis zašlou znovu, a že bych jim pro jistotu měla dát australskou adresu někoho známého. Naštěští jsem v Austrálii pracovala jako au-pair, a tak jsem požádala rodinu, u které jsem žila, o svolení poskytnout jim jejich adresu. Souhlasili a já zaslala na AFP australskou adresu. Po pár dnech jim dopis přišel, rodina mi ho oskenovala  a během chvíle jsem ho měla na e-mailu. Výpis z trestního rejstříku, který mi zaslali z AFP na mou českou adresu, mi dodnes nepřišel.

Po mé zkušenosti vám doporučuji žádost o výpis trestního rejstříku vyplnit a odeslat v časovém předstihu. Pokud nastane situace, že vám výpis nedorazí ani po uplynutí dvaceti pracovních dní, neváhejte kontaktovat australské úředníky.

Líbil se Ti článek?