Uluru, známý také jako Ayers Rock, je nejobjemnější monolit na světě. Leží ve středu Austrálie, Severním teritoriu v Národním parku Uluru-Kata Tjuta. Z rovinaté pouště se tyčí tento pískovcový útvar do výšky 348 metrů. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších ikon celé Austrálie.

Uluru je zapsáno na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Vznik Uluru – legendy vs. geologové

Název Uluru je domorodého původu. Název Ayersova skála pochází od cestovatele Williama Gosse, který ji koncem 19. století pojmenoval na počet tehdejšího prezidenta Jižní Austrálie Sira Henryho Ayerse.

Někdy se můžeme setkat také s názvy Oolora nebo The Rock.

O tom, jak vznikl Ayers Rock nejsou dochovány žádné přímé důkazy. Naopak traduje se mnoho rozdílných legend. Jedna praví, že monolit byl stvořen dvěma chlapci, kteří si zde po velkém dešti hráli s blátem. Jiná hovoří o démonech, kteří jej zde vyzdvihly ještě před příchodem lidí.

Na vznik Uluru mají teorii i samotní geologové. Ti tvrdí, že současná skála je jen špičkou ledovce. Pod povrchem leží asi 6km pískovcového kamene. To zde bylo vytvořeno v samotné historii planety Země. Na území Austrálie v oblasti národního parku KataTjuta tu byly hory, které postupem času erodovaly. Vznikla směs, která se usazovala na úpatí, ze které postupně vznikla velká deska (Uluru).

Výstup na Uluru

Prvovýstup na Uluru provedl William Gosse v roce 1873. Dnes mnoho turistů touží vylézt nahoru na Uluru a kochat se výhledem z jednoho z největších monolitů na světě. Výstup na Uluru byl donedávna oficiálně povolen a zcela legální až do roku 2019. V současné době tomu již tak není a výstup na vrchol hory je zakázán.

Původní obyvatelstvo (Anangové) si z náboženských důvodů nepřálo, aby kdokoli lezl na Uluru. Vyzývali, aby turisté respektovali jejich kulturu a zdrželi se výstupu. Po obvodu hory najdete řadu náboženských míst (posvátné kresby), kde se nesmí fotografovat. Některá místa jsou dokonce oddělena plotem. Za plot je vstup přísně zakázán.

Oficiálně patří území Uluru Aboriginalům (domorodému obyvatelstvu, Anangové). Spravuje je však australská vláda.

Uluru je pro Anangy totiž křižovatkou domorodých cest stvoření, která mají významný náboženský význam. Jedná se o cesty:

  • Mala (klokan pruhovaný)
  • Liru (jedovatý had)
  • Koniya (krajta)
  • Kurpany (psí netvor)

Národní park Kata Tjuta

Za vstup do národního parku Kata Tjuta zaplatíte 25 AUD na osobu. Vstupenka platí celé 3 dny.

Mapa Ayers Rock

Zajímavosti o Uluru

William Goss, který na Uluru vystoupil jako první však nebyl vůbec první Evropanem, který Ayers Rock spatřil. Tím byl v roce 1872 cestovatel Ernest Giles.

V blízkosti Uluru je postaven luxusní hotel Longtitude 131°, který se skládá z 15 velkých stanů.

Podnebí v národním parku Uluru-Kata Tjuta patří k nejteplejším místům Austrálie. Na jaře a v létě očekávejte běžně 40 stupňů. Přestože se jedná o poušť, najdeme tu řadu keřů, stromů i zvířat (např. největší stádo velbloudů).

Pokud cestujete v Austrálii, dalším zajímavým místem jsou Modré hory (Blue Mountains), Velký bariérový útes (Great Barrier Reef) anebo navštivte další národní parky Austrálie.

5/5 - (2 votes)