Žralok bílý nebo také žralok lidožravý je jedním z obávaných tvorů, který obývá také vody okolo Austrálie. Má právem nálepku dravého, krvelačného zabijáka a označení „nejnebezpečnější žralok“? Určitě ne. Jedná se o velmi inteligentního predátora, o jehož životě a chování víme stále velmi málo. Pokud se s ním toužíte setkat, můžete. A to v rámci potápění v kleci.
Má sice na svědomí mnoho útoků na lidi, ale ročně způsobí úmrtí asi jen jedné nebo dvou osobám. Ty zpravidla umírají až na následky jednoho kousnutí, které žralok nezpůsobil s úmyslem ulovit kořist. Fascinující tvor, jakým je žralok bílý, má mnoho tajemství!
Výskyt žraloka bílého
Všechna moře i oceány, které mají teplotu mezi dvanácti a dvaceti čtyřmi stupni jsou místa, kde žije žralok lidožravý. Po dlouhou dobu převládal názor, že žraloci žijí pouze v pobřežních vodách, pozdější výzkumy však tuto domněnku vyvrátily.
Velký počet žraloků je pozorován v hloubkách do 200 metrů, může to však být jen malý zlomek celkové světové populace. Žraloci se objevují i v hloubkách přes jeden kilometr a pravidelně migrují. Ptáte se proč? Nevíme.
Vyšší výskyt žraloků bílých
- Pobřeží severovýchodu USA a Kalifornie,
- Jižní Afrika (nejvyšší koncentrace je u ostrova Dver),
- Jižní Austrálie,
- Japonsko,
- Chile,
- Středomoří.
Žralok uplave za rok 20 tisíc km
Vědci se dohadují, že by migrace žraloků mohla souviset s hledáním potravy nebo s pářícími rituály. Obojí je však nepodložené tvrzení. Predátor, který je při lovu takto úspěšný, nemá důvod urazit obrovské vzdálenosti při cestách na nová loviště. Navíc se žraloci bílý pohybují při migraci velmi pomalu a potápějí se do hloubek okolo jednoho kilometru.
Popis žraloka
Žralok bílý má chytré maskování. Shora tmavě šedý s modrým nebo hnědým tónem. Vespod je bílý. Při pohledu shora tak splývá s hlubinou a zespodu jej maskuje slunce nebo zář hladiny.
Největší žralok bílý na světě
Největší žralok na světě byl 6,4 metrů dlouhý a vážil 3 324 kilogramů. Není však mnoho možností, jak žraloky změřit nebo zvážit. Tam, kde se vyskytují větší populace žraloků jsou samci dlouzí 4 až 5 metrů, samice jsou vždy větší. Mládě žraloka bývá velké asi jeden metr, dospělý samec je velký 3,5 až 4 metry, velikost samice je 4,5 až 5 metrů.
Nejen kostra žraloka roste celý život. Postupně se však růst zpomaluje. Když se objeví zprávy o žraloku s délkou více než sedm metrů, bývají to žraloci, kteří mají padesát a více let.
Potrava, čím se živí žralok bílý
Potravou pro žraloka bílého je téměř vše. Vybírá si však kusy, které mají dostatek tuku. Tuňáci, lachtani, rejnoci, ploutvonožci, vydry, dokonce i želvy nebo krokodýli, jsou na jídelníčku těchto zajímavých tvorů. Tři řady vroubkovaných zubů trojúhelníkového tvaru, které stále dorůstají, nejsou tou největší zbraní při útoku. Žralok nemusí vyvinout velkou sílu stisku.
Jakmile se zakousne, začne házet hlavou ze strany na stranu. Tento pohyb je oživlou motorovou pilou a kořist spolehlivě naporcuje. To je způsob, jak loví žralok. Pokud se chystá na větší úlovek, chytře se zakousne a začne kroužit kolem. Vyčkává až protivník vykrvácí a zeslábne natolik, že se nebude moci bránit.
Bílému žralokovi proto často stačí jediné kousnutí k usmrcení kořisti. Jako potrava slouží žralokům i uhynulá zvířata. Zejména mrtvé kusy velryb. Kromě člověka má žralok jen jediného nepřítele a tím je kosatka dravá.
Rozmnožování
Než se žralok bílý může rozmnožit, uplynou desítky let. Samice přivádějí první potomky na svět až po třicátém roce života. Páření samců je možné až po 26 roce. Pářící rituály a způsob rozmnožování je však stále opředeno mnoha tajemstvími a předmětem dalších výzkumů.
Nevíme mnoho o tom, jak přesně se tito fascinující tvorové rozmnožují, jak si vybírají vhodný protějšek a neznáme přesně délku březosti. Odhaduje se, že se žraloci bílí dožívají 70 let.
Jeden vrh může znamenat i více než deset mláďat!
Zajímavosti o žraloku bílém:
- po filmové adaptaci knihy Čelisti začalo velké vybíjení a lovení žraloků bílých,
- autor Peter Benchley se několikrát nechal slyšet, že lituje napsání knihy a začal se věnovat ochraně žraloků,
- žádný ze žraloků bílých není chován v zajetí, pokusy končily vždy neúspěchem,
- patří k nejrychlejším žralokům, dokáže zrychlit až na 56 km/h,
- má na svědomí nejvíce nevyprovokovaných útoků na člověka,
- umí detekovat elektromagnetické pole, rozezná napětí i půl miliardtiny voltu, tedy jen tlukot srdce nehybného tvora,
- aby mohl dýchat musí se stále pohybovat,
- jsou velmi zvědaví a často žijí ve skupinách o několika jedincích.
Útoky žraloka bílého
Je žralok lidožravý? Žraloci bílý neútočí na člověka z důvodu shánění potravy. Žralok se často zakousne do různých předmětů a objektů, aby vyhodnotil povahu dané věci nebo živočicha. K útokům na lidi dochází hlavně ve vodách, kde je špatná viditelnost. Žralok člověka většinou jen ochutná, ale nikdy nepokračuje v útoku. Zřejmě jim lidé nechutnají nebo jsou málo tuční. Útoky, které mají za následek smrt bývají v důsledku vykrvácení.
Útoky na člověka od roku 1876 do roku 2010:
- Austrálie 52,
- Nový Zéland 10,
- USA 101,
- Jižní Afrika 53,
- Středozemní moře 22.
Žraloka bílého je třeba považovat za nebezpečného tvora a dbát veškerých výstrah pobřežní stráže a vyhlášených varování. Austrálie dokonce jako prevenci nasadila i drony vybavené kamerami, které rozpoznají žraloka i 9 metrů pod hladinou.
Systém pak okamžitě rozesílá varování pobřežní stráži a na chytré telefony a hodinky turistům. Okolo pobřeží Gold Coast jsou také nataženy sítě.
Druhy žraloků
Na světě existuje přes 500 druhů žraloků. Patří mezi ně například:
- Kladivoun bronzový
- Kytarovec jemenský
- Psohlav obecný
- Různozubec Francisův
- Žralok bělocípý útesový,
- Žralok velrybí
- Žralok zebrovitý
- Žralok tygří
- Žralůček Hallstromův