Anna Koubková se rozhodovala, kam vyrazit studovat do zahraničí a uvnitř tak nějak tušila, že to musí být Melbourne. Přestože je Austrálie pro nás Čechy skutečně daleko, existuje nespočet důvodů, proč vyrazit k protinožcům studovat, pracovat a cestovat. Anička sdílí své zkušenosti se studentským pobytem v Austrálii, kde také pracovala. Rozhovor je doslova nabitý informacemi, které pomohou každému, kdo uvažuje o studiu na jazykové či odborné školy v Austrálii.
Můžeš se prosím ve zkratce představit? Kdo jsi a proč Tě zaujala právě Austrálie?
(haha) Nikdy nemůžu najít ta správná slova na to, jak se představit a kdo jsem, ale ve zkratce jsem mladá žena, kterou kdysi kousl “travel bug” a od té doby, nemůže přestat myslet na to, kam se podívá, koho tam pozná, co se přiučí a hlavně co tam sní.
O Austrálii jsem začala snít už tak ve třeťáku, viděla jsem dokumenty o korálech, nádherných plážích a když jsem se pak nudila ve škole, tak tyhle krásný místa pohltily mou mysl. Pak už to šlo samo, když jdete do maturitního ročníku, všichni se vás ptají “co dál”.
Věděla jsem, že toužím se ještě studijně vyvíjet, ale zároveň jsem měla po krk vzdělávacího systému v Čechách a příběhy mých vrstevníků z vysokých škol mě děsily, nemohla jsem tento styl studia pochopit.
Tak jsem se po nějaké době rozhodla pro studium angličtiny v zahraničí, krátce poté jsem narazila na článek “10 most liveable cities in the world”… jako první bylo Melbourne v Austrálii.
Googlim Melbourne a základní charakteristika vygenerovala – multikulturní, jídlo, kafe, moře, umění, parky. A tak počala má platonická láska do města na druhém konci světa.
Uvnitř jsem věděla, že jestli na světě existuje místo kam patřím, tak to bude Melbourne…(a měla jsem pravdu).
Jela jsi do Austrálie na studentská víza primárně pro naučení se angličtiny, oboru anebo získání možnosti pracovat delší dobu v zahraničí?
Primárně jsem jela do Austrálie za studiem angličtiny, hlavně kvůli mým pozdějším plánům studovat vysokou školu ve Velké Británii. Ale studium mi dalo mnohem víc než kus papíru s nápisem Cambridge certifikát. Potkala jsem tolik úžasných lidí z celého světa např. z Kolumbie, Japonska, Austrálie, Itálie a dokonce i z Česka. Přátelství pro mě začalo mít mnohem hlubší význam, zkušenosti lidí vyrůstající v odlišných kulturách ve mě vyvolávalo otázky o všem, převážně o mě samotné. Byl to zatím ten nejlepší upgrade mé osobnosti.
Jak složité je vyřízení studentských víz? Pomohla Ti v tom nějaká agentura? Když se ohlédneš zpátky, je lepší to řešit s agenturou anebo to jde na vlastní pěst?
Pro mě to bylo dost jednoduché, vše za mě vyřizovala agentura Kukubara, kterou naprosto doporučuji, Vlasta Tichý je velmi ochotný, přátelský a pozitivně vás naladí na velké dobrodružství. S Vlastou jsme vybrali školu Discover English s kterou jsem byla velmi spokojená. Vyplnila jsem jen pár stránek formuláře, zaplatila školu atd.
S agenturou to možná bude o něco málo dražší, ale výhodou je, že dostanete pár týdnů studia zdarma, když zaplatíte na celý rok studia. Vím o pár lidech, který jeli bez agentury a našli si školu sami, zařizovali vízum, vyšlo je to o pár tisíc levněji ale zabralo více času.
A jak probíhá výuka v Austrálii? Byla jsi s ní spokojená?
Výuka byla dost různorodá, trénovali jsme jak gramatiku, tak mluvení a čtení. Nejvíce mě na tom bavilo, že jsme probírali reálný věci ze světa, takže jsem získala spoustu nových informací a zároveň procvičovala jazyk. Učitelé jsou národností britové, australané nebo i americani.
Ať je struktura výuky jakákoliv, nejvíce záleží na učiteli. Já měla na učitele štěstí, mám záhadně štěstí na všechno (haha), ale i přesto jsem narazila na učitele, který mi nevyhovovali a měla jsem pocit, že se toho tolik nenaučim (může být i mým problémem s pozorností).
Výuka se rozdělovala na buď dopolední (08:30 – 13:00) nebo odpolední (13:30 – 17:45). Dopoledne mate 30 minut přestávku a odpoledne 15 minut.
Já osobně preferovala dopolední studium, po ranní kávě jsem dokázala věnovat více pozornosti a po škole jsme více podnikali se spolužáky.
Na začátku vašeho studia napíšete rozřazovací test a podle toho vás rozřadí do patřičných tříd. Každá třída má okolo 10-15 žáků a každých 8 týdnů se mění učitel a můžete změnit třídu, pokud se zlepší vaše úroveň angličtiny.
Potom jsou ve škole kurzy FCE, CAE, IELTS a business English. Kurz FCE i CAE trvá okolo 10 týdnů, je to mnohem intenzivnější, větší důraz ne eseje, úkoly, testy a ukončuje se oficiálním testem FCE nebo CAE, celá velmi seriózní zkouška (zapomeň na taháky) se odehrává v jiné budově, která je oficiálně organizovaná Cambridge institutem.
Je financování studia náročné? Lze takto žít v Austrálii dlouhodobě – studovat a mít omezené pracovní povolení?
Financování studia v Austrálii náročné je, obzvlášť ze začátku máte hodně výdajů na vízum, pojištění, školu a bydlení na alespoň první měsíc. Já měla obrovskou výhodu, že mi celé studium zaplatila maminka (prý mé věno), takže jestli máte něco naspořeno, určitě se vyplatí to utratit za Austrálii. Mě osobně pak už zbývali výdaje jen na jídlo a bydlení, jízdné, což se naprosto dá vydělat a i s pár výletama. Kdybych během roku ještě musela splácet školu asi bych si to tolik neužila.
Pracovní omezení je sice 20h/týdně, ale o prázdninách můžete pracovat neomezeně. V mém případě zas stálo štěstí v cestě, našla jsem si práci už první měsíc a byla jsem placená hotově (čili načerno), díky tomu jsem mohla pracovat kolik hodin jsem chtěla.
V Austrálii jsi také pracovala? Jaké jsou tvé zkušenosti se získáváním práce v Austrálii? Je to těžké?
Získávaní práce bylo náročné, dokud jsem ji nesehnala (haha). První týden hledání jsem byla plná naděje a rozdávala životopisy, koukala online, ptala se všech kolumbijců, jestli o něčem neví (oni vždycky o něčem ví, díky své soudružnosti a velké síti kontaktů).
Druhý týden hledání jsem už panikařila a vytvářela přílišně negativní závěry o tom, jak umřu hlady v Austrálii. Třetí týden jsem si dala pauzu (vzdala jsem to na pár dní) a na facebooku ve skupině “ Česi a slováci v Melbourne” se objevila nabídka práce ve Fish&Chips, které čistou náhodou bylo pouze 15 minut pěšky od baráku. Měla jsem fakt štěstí, protože jsem se jim ozvala hned jak to sdíleli, byla první a jako jediná dostala příležitost. Takže jednat rychle se vyplatí a taky být online (haha).
Hodně mých kamarádů mělo i dvě práce (hlavně Češi), takže práce v Austrálii opravdu je. Nejlépe placené práce je úklid, práce na stavbě či v oboru zahradnictví a coffee barista.
Káva hraje v Melbourne velmi důležitou roli. A proč? Protože káva v Melbourne je umění a se steskem v očích všem říkám, že je to opravdu ta nejlepší káva na světě. Nejlepší kafe mají v Dukes Coffee Roasters a taky jsem si oblíbila Black Velvet Coffee. V Melbourne je hřích kupovat si kafe v 7/11.
Jak drahá je Austrálie v porovnání s životem v Čechách?
Austrálie je mnohem dražší (pozn. redakce: životní náklady Austrálie), ale to neznamená, že se to nedá zvládnout a najít balance práce, život & spokojenost.
Největší přítěží pro peněženku je ubytování, ale velkou výhodou je, že se nájem (stejně jako i výplata) platí týdně, ceny se pohybují okolo $150-220 AUD/týdně za pokoj. O ceně hodně rozhoduje lokalita, čím blíže k centru, tím dražší.
Dalším větším výdajem je jízdné, v Melbourne se používá kartička „myki“, pokaždé když nastoupíte do dopravního prostředku tak s ní pípnete, na měsíc stojí okolo $120 AUD a dostanete se s ní všude, to se ovšem mohlo změnit za poslední dva roky.
Jídlo je podle mě poměrně cenově stejné jako v ČR, hodně výhodné jsou trhy, např. Queen Victoria Market, kde najdete lepší kvalitu ovoce, či zeleniny, také mají čerstvé ryby. Dokonce se tam dá jít s cenou dolů, když si toho koupíte více. Byla jsem dost překvapená, když jsem zjistila, že můžu vyjednávat o ceně. Cože? Je to tu tak drahý a dá se tu smlouvat? No prostě šok.
Co se týče obědů, doporučuji sushi – nejlepší je Sushi Monger na Little Collins St. Bohužel díky popularitě a nízké ceně tam bývá kolem oběda fronta. Když byla krize v peněžence, chodila jsem se spolužákama do hospody, kde dávají obden večeři zdarma.
Co bys poradila po své zkušenosti ostatním, kteří se rozhodnou vyrazit do Austrálie kvůli studiu?
Jdi do toho jestli toužíš po změně a dobrodružství. Zatím to byl ten nejlepší rok mého života (je mi 22). Já 100% doporučuji studium angličtiny, které je intenzivnější než třeba studium na odborné škole, ale jazyková škola mi pomohla získat CAE certifikát, na který jsem se mimo hodiny školy učila fakt málo. Z této výhody čerpám dodnes třeba když žádám o práci, lidi se přirozeně zajímají o mou zkušenost studia u protinožců.