Kdo by neznal film Krokodýl Dundee. Dalo by se říci, že je to první australský film, který se stal celosvětově známým a oblíbeným. Mezi fanoušky filmu patří lidé různých generací. Milovníci komedií, dobrodružství i romantiky si v tomto filmu přijdou na své.

Slavní australští herci nejsou tím jediným, s čím se ve filmu setkáte. Velké množství filmových scén je natočeno právě v Austrálii, takže se vám během jednotlivých scén představí kouzelná australská příroda.

Uvedení filmu

První díl byl natočen v roce 1986, druhý díl Krokodýl Dundee II byl natočen o dva roky později. Poslední třetí díl s názvem Krokodýl Dundee v Los Angeles byl natočen v Americe roku 2001.

Premiéra filmu Krokodýl Dundee proběhla 30. dubna 1986 v Austrálii a 26. září téhož roku v Americe. Film sklidil velký úspěch a stal se filmovým fenoménem celého světa.

Film byl v roce 1987 nominován na Oscara. Paul Hogan získal ve stejném roce za svou roli Zlatý Glóbus za svůj herecký výkon. Nominovaná byla i herečka Linda Kozlowski.

Herecké obsazení

Paul Hogan

Narodil se roku 1939 v Sydney a zejména díky této roli patří mezi slavné australské herce. Ve filmu vystupoval pod jménem Michael Dundee. V roce 1985 vyhrál ocenění Australan roku. Za svou roli ve filmu získal Zlatý Glóbus.

Kromě jeho hereckých výkonů v tomto třídílném filmu jste ho mohli zahlédnout v dalších filmech, mezi které patří třeba Bleskový Jack, Hledání nebo Delfín Filip.

Paul Hogan prohlásil, že při své návštěvě Litomyšle získal inspiraci k hlavní filmové zápletce filmu Krokodýl Dundee v Los Angeles. Paul si totiž ve filmu pouze nezahrál, je i autorem jeho předlohy.

Do roku 2014 byl ženatý s herečkou Lindou Kozlowski.

Linda Kozlowski

Hlavní ženská postava filmu vystupovala jako reportérka z New Yorku pod jménem Sue Charlton. Narodila se roku 1958 v USA. Po natáčení filmu Krokodýl Dundee se v roce 1990 vdala za Paula Hogana. Zahrála si i v dalších filmech jako například Jako anděl, Soused nebo Městečko prokletých.

Mezi další herce. kteří se ve filmu objeví, patří John Meilon, David Gulpilil, Mark Blum a další.

Filmové scény

Počáteční scény filmu byly nahrávány v malém městě McKinlay v Queenslandu. V dalších scénách se objevil národní park Kakadu nebo město New York.

Režii filmu měl na starost Peter Faiman. Produkci filmu zajistil John Cornell. Po dotočení filmu Paul Hogan prohlásil, že očekává, že film vydělá miliony dolarů. Řekl, že film poslouží jako první australský opravdový film, který podle něho do té doby neexistoval.

Existují dvě filmové verze. První je verze australská, ve které se vyskytuje australský slang a výslovnost, trvá 104 minut. Druhá verze je označována jako “international version” a trvá o něco méně – 98 minut. V české verzi se setkáte s dabingem Lukáše Vaculíka nebo Ladislava Županiče.

Stručný děj prvního dílu

Reportérka z New Yorku Sue Charlton chce napsat článek o Australanovi Michaelovi Dundeem, který přežil krokodýlí útok. Vyrazí tedy do menšího australského městečka a zjišťuje o něm a jeho činu potřebné informace. Svérázný Michael ji má za nemalou částku ukázat to, jak se vše stalo.

Reportérka mu při zažívaném dobrodružství začíná podléhat. Když zjistí, že Michael nikdy nebyl ve velkém městě, pozve ho v rámci reportáže do New Yorku. Michael souhlasí a společně vyráží do velkoměsta. Tam se Michael seznamuje s kolegou a přítelem Sue, který se jmenuje Richard.

Během svého pobytu se Michael necítí ve své kůži. Velkoměsto je přeci jen něco jiného než divočina, na kterou je zvyklý. Sue a Michael se dále sbližují a prožívají společně krásný čas. Postupem času se do sebe zamilují. Problém nastane tehdy, když Richard oznámí společné zasnoubení se Sue. Michael je smutný a odjíždí.

Dle recenzí byl první díl byl ze všech nejlepší. Jaký názor na to máte vy?

Líbil se Ti článek?