Město Darwin leží na břehu Severního Teritoria a se svými sto padesáti tisíci obyvateli je největším centrem ve své oblasti, ale zároveň nejmenším a nejseverněji položeným hlavním městem v Austrálii.
Obyvatelé Darwinu
Původní obyvatelé Darwinu jsou lidé Larrakia, kteří sebe ale označují jako „saltwater people“, tedy volně přeloženo slanovodní lidé. Tito původní obyvatelé mají pevnou tradiční společnost, která je úzce spojená s mořem, od čehož se odvíjí i jejich název. Na území Darwinu žijí i dnes. Je jich kolem 2000 a tvoří důležitou složku společnosti Severní Austrálie. Rozeznatelní jsou především díky jejich specifické hudbě a umění, která nesou jejich kulturu.
Počasí v Darwinu
Darwin má tropické monzunové podnebí. Teplota počasí je celoročně vyrovnaná bez větších výkyv, namísto toho se však střídají období dešťů a sucha.
Období sucha je od května do září, během kterého většinou každý den svítí sluníčko a vlhkost vzduchu se pohybuje kolem 30 %. Období dešťů je od října do dubna, ale největší počet srážek spadá od prosince do března. V této době vlhkost vzduchu překračuje až 70 %. Období dešťů je charakterizováno tropickými cyklony a monzunovými dešti.
Darwin až od roku 1911
Ještě před tím, než město vzniklo, oblast byla označována pod přízviskem Darwin díky mořeplavci Johnu Clementsovi Wickhamovi, který tuto oblast pojmenoval na počest svého bývalého lodního společníka, kterým nebyl nikdo jiný než známý přírodovědec Charles Darwin. S ním se plavil po moři Wickham několik let před tím, než do Severní Austrálie dorazil. Následně v roce 1869 vzniklo město, které se však jmenovalo Palmerson, a na Darwin bylo přejmenované až v roce 1911.
Severní Teritorium
Darwin leží v časovém pásmu UTC +9.30, tedy v této oblasti je čas o osm a půl hodiny napřed než v České republice. Mapa Severního teritoria neobsahuje příliš mnoho měst, Darwin je na samém severu dotýkající se Timorského moře a zálivu Beagle.
Dalším městem, mnohem menším s pouhými třiceti tisíci obyvateli, je Alice Spring. Toto město leží v dolní části teritoria obklopeno pouští a jeho jediným turistickým lákadlem kromě divoké divočiny všude kolem je monolit Uluru.
Jaká zajímavá místa navštívit
Darwin leží v nedalekém dosahu několika národních parků jako Kakadu, Litchfield, Fish River Gorge Block a Nitmiluk.
Kakadu National Park
Tento park je ze všech zmíněných parků největší, zaobírá téměř 20 tisíc kilometrů čtverečních. Ačkoli je vzdálený od města Darwin sto osmdesát kilometrů, jeho návštěva se rozhodně vyplatí. Podívejte se, jak půjčit auto v Austrálii, abyste mohli park Kakadu pohodlně navštívit.
Kakadu je místo s divokou a čistou australskou přírodou, která ukrývá obrovsky rozmanitý svět rostlin a zvířat. Tento park je tak veliký, že by svou rozlohou pohltil Slovinsko nebo třeba půlku Švýcarska. Na tomto prostoru žijí tisíce druhů zvířat. U hmyzu je to například přes deset tisíc druhů, u savců šedesát a u ptáků dvě stě padesát. Kromě zvířecího světa, Kakadu nabízí desítky vodopádů, vysokých skal a také staré jeskyní malby.
Mindil Beach
Pláž Mindil je blízko centra města Darwin a každoročně se na ní během suchých období koná Mindil Beach Sunset Market, tedy trh během západu slunce, který se těší velké oblíbenosti jak místních, tak také turistů.
Museum and Art Gallery of the Northern Territory
Koho zajímá historie a původní obyvatelé Severního teritoria, mohou navštívit museum a galerii umění, která je zaměřená právě tuto část australské kultury.
Darwin Oil Storage Tunnels
Trochu jiný zážitek vám připraví návštěva tunelů, které byly postaveny během druhé světové války. Původně měly sloužit ke skladování a ochraně oleje před bombardováním Japonci, než se však stačily dokončit, hrozba bombardování pominula a tunely nebyly nikdy použity. Dnes jsou dva z nich zpřístupněny veřejnosti a řadí se mezi ostatní památky města.
Berry Springs
Zašnorchlujte v Berry Springs nedaleko Darwinu. Pod hladinou uvidíte želvy, různé druhy ryb i vodní hady. Poblíž města se můžete také vyzkoušet potápění. Seskupení devadesáti vraků nazývané jako Darwin Wrecks zde leží od 2. světové války.