Rozhovor o tom, že život v Austrálii nemusí být pouhá procházka rájem, ale také pořádná dřina. Aktuální a užitečné informace o životě v Austrálii vám poskyne David, který cestuje kolem světa. Podělí se o jeho zážitky, pocity a reálné situace, které ho za jeho cestu potkaly. Informace nejen o životě v Austrálii, ale také o cestování jako takovém a přístupu k životu.
Můžeš se nám, prosím, představit?
Jmenuji se David Makovička. Je mi 29 let a jsem kozoroh. Mám rád zdravý životní styl a rád utrácím za dobré jídlo. Na otázky odpovím pravdivě (mám zvedlou pravou ruku) a reálně tak, abyste si nemysleli, stejně tak, jako já před časem, že život v Austrálii je pohádka. Doufám, že mé odpovědi na otázky budou někomu nápomocné.
Povíš nám něco víc o své cestě kolem světa?
Na cestu kolem světa jsem se vydal, když mi skončil můj čtyřletý kontrakt v armádě na začátku roku 2017. Moje první destinace, kam jsem se vydal, byla Panama, která mě naplnila vzpomínkami a zážitky. Tohle místo mi také ukázalo, co to znamená být backpacker.
Po osmi měsících v Panamě jsem namířil do Kostariky. Dále jsem letěl do USA, kde jsem hodně cestoval po Californii. Na chvíli jsem také navštívil hlavní město Mexika a přeletěl do Thajska, kde jsem 8 měsíců strávil trénováním a zápasením v Muay Thai.
Cestoval jsem sám, takže všechny překážky a problémy, které jsem na cestách měl, jsem řešil sám. Je to výborná škola života a spíše než prosazovat v ČR povinnou vojenskou službu, bych nařídil každému povinně cestovat a poznat svět kolem nás. Díky tomu by se také každý pořádně naučil cizí jazyk.
Když mi došly finance, vydal jsem se do Anglie, kde jsem sehnal svou první práci v Nottinghamu. Poté jsem se přesunul do Londýna. Rychle jsem zjistil, že Londýn a Anglie celkově není zemí pro mě, a tak jsem se rozhodl k dalšímu přesunu. Tím byla druhá cesta do USA – tentokrát na východní pobřeží. Tam jsem navštívil velká města jako New York, Philladelphia a Washington DC. Odtud jsem jel na Floridu.
V té době jsem procestoval Ameriku z jihu na sever a ze severu znovu na jih autem. Najezdil jsem skoro 6 000 km za pár dní. Z USA mě vyhnala délka mých víz, a tak jsem letěl na Jamajku a odtud do Kolumbie a poté do Česka. S pomocí rodičů jsem zakoupil letenku do Austrálie a po třech týdnech v Česku se momentálně nacházím tady.
Kde jsi sebral odhodlání k tomu cestovat? Máš cestování rád už od mala, nebo jsi měl v životě nějaký bod, kdy jsi vášeň k cestování objevil?
Vášeň k cestování jsem v sobě objevil, když mi bylo 26 let. Mám bratra, který byl v Kanadě a v Irsku na Working Holiday víza a to mě asi trochu donutilo neěo takového také zkusit. Zjistil jsem, že je ve světě mnoho možností, které je třeba využít a ani se mi zatím nezachtělo zpět do Čech.
Co v Austrálii děláš?
Momentálně se v Austrálii snažím vydělat nějaký ten peníz, jelikož život je tu velice drahý. Částečně už jsem na to ale zvyklý z Anglie, takže mě to ani moc nepřekvapuje. Našel jsem si tu práci ve velké továrně na pečivo, která se jmenuje Sauers Bakehouse. Příležitostně také stěhuji s Čechy a Slováky, když mají nabídku práce.
Jaké máš zkušenosti se studiem v Austrálii? Jsi spokojen s výukou?
Po domluvě s vedením školy mám školu nastavenou naštěstí velice flexibilně. Každá škola je ale jiná a všude to nejde. Já jsem se popravdě pro studium jako takové nenarodil. Vysokou školu, kterou jsem studoval v Českých Budějovicích, jsem vzdal po roce.
Místní mezinárodní školy, tzv. college, jak se jim tu říká, jsou podobné jako VOŠky u nás. Akorát jsou přes ně vybírané finance od lidí, kteří chtějí jednak být v Austrálii a pracovat (můj případ), nebo opravdu chtějí studovat v zahraničí. Pokud by někdo zamyšlel studovat v zahraničí, Austrálii bych rozhodně nevolil. Raději bych zvolil ke studiu nějakou školu v Anglii nebo Americe. Podle mě seriózní studium v Austrálii probíhá na univerzitách, ale ty jsou pekelně drahé.
Cítíš na sobě vědomostní růst?
Bohužel nepociťuji. Necítím na sobě ani zlepšení v angličtině, jelikož je tu velká komunita Čechů a Slováků. Často se s nimi setkávám a občas s nimi i pracuji. Ale určitě je na každém, jak si co zvolí a nastaví.
Měl jsi od Austrálie nějaké očekávání? Naplňují se?
Ano. Měl jsem takové očekávání, že si tu budu žít plážový život, budu chodit surfovat a opalovat se, do posilovny, občas si něco vydělám a bude to pohoda. Jsem pohodář, takže spíš vyhledávám pohodové destinace. Tou Austrálie může být, ale je třeba mít po kapsách hodně peněz.
Pro mě byl opak pravdou. Přiletěl jsem na turistická víza a musel jsem prostě vydělávat, abych zaplatil jídlo, bydlení a získat peníze na studentské vízum, o které jsem měl v plánu zažádat. Vše se zadařilo. Studium a všechny výdaje se však musí platit neustále. Tím pádem se mi to tu prodražuje a výdělky, které mám z práce, stačí tak akorát na to, abych veškeré poplatky zaplatil a šel si lehnout na pláž. A to samozřejmě jen tehdy, když mám volno a nemusím nic dělat. Věřte mi, že to se stane málokdy.
Neočekávejte raději nic a skočte do všeho po hlavě. Buď budete mile překvapeni, nebo budete naopak zklamaní. O tom cestování a život v cizině je.
Našel si za svůj pobyt nějaká negativa žití v této zemi? Jaká?
Ja nejsem negativista, naopak, chci ve všem vidět to pozitivní. Takže jsem zatím žádné negativum v rámci mého pobytu v Austrálii nenašel. Ti, co nemají zcela pozitivní přístup k životu, by si tu však negativní věci určitě našli.
Je podle tebe reálné vydělat si v Austrálii peníze do zásoby? Vrátit se do Čech s plnějším účtem?
Vím, že to reálné je a to nejen v Austrálii. Je to možné i ve spoustě jiných zemích. Lidem co chtějí do zahraničí vyloženě za výdělkem, bych pravděpodobně doporučil nejakou Evropskou zemi. Pokud byste si nakonec vybrali přece jen Austrálii, tak se připravte na to, že si tu moc života a cestování užívat nebudete. O penězích tu budete přemýšlet ještě více než v Čechách.
Nejdříve šetříte na zaplacení studia a potom si můžete dát možná něco bokem do kapsy. Na věci, které se týkají financí, bych zde koukal realisticky. Všude, kam jsem přiletěl, jsem si vždy představoval, kolik si vydělám peněz a kolik našetřím, ale nikdy tomu tak nebylo. Spíše jsem byl zklamaný, že odlétám s tak malým množstvím peněz, pro které jsem tolik dřel. Na druhou stranu budete mít třeba štěstí a najdete si dobře placenou práci a nakonec odletíte i s velkým výdělkem.
Je něco, co bys našim čtenářům vzkázal?
Ano. Studovat můžete kdykoliv a kdekoliv. Vzdělávejte se, učte se jazyky a dělejte věci, které vás baví. Otevře vám to v životě spoustu zamčených dveří. Budujte si dobré návyky a nebojte se riskovat. Nebojte se v životě dělat zbrklá rozhodnutí, protože i taková mohou být ta správná. Nikdy ničeho nelitujte.
Za mě je cestování výborná investice do vzpomínek, které vám v životě nikdo nevezme a cestou k poznání něčeho nového. V neposlední řadě také poznáte lépe sama sebe.
Najdete na Instagramu a pokud byste měli nějakou otázku, napište, rád odpovím. S úsměvem k novým dobrodružstvím vás zdraví David!
Davide, děkujeme za příjemný rozhovor a přejeme ti jen to nejlepší při tvém objevování světa!