Založení australského bankovního účtu bude patřit k prvním činnostem, kterým se budete po příletu věnovat. Účet uplatníte jak pro převody peněz, tak díky němu získáte platební kartu. Pro studenty nabízí australské banky bankovní konto zdarma bez poplatků.

Proč si založit bankovní účet v Austrálii?

 • bezpečné nakládání s peněžními prostředky
 • vhodné pro pravidelné platby (nájem, mobilní tarif)
 • řada australských zaměstnavatelů to vyžaduje

Navíc většina bank v Austrálii umožňuje otevření a vedení bankovního účtu pro studenty zdarma.

Chcete bankovní účet v Austrálii zdarma?

Služby australského bankovnictví jsou na velmi dobré úrovni. Je zcela běžné poskytovat studentům bankovní služby zdarma. To platí i pro zahraniční studenty, je však třeba dokázat, že jste studentem denního studia. Nezáleží na tom, zda studujete veřejnou školu, soukromou college, jazykovou školu či oborovou – důležité je, že studujete prezenčně.

Vyžadované dokumenty a doklady pro zřízení účtu

 • Cestovní pas s vízem (případně kopii elektronického víza)
 • Potvrzení o zápisu na školu, tzv. CoE (Confirmation of Enrolment)

Jak probíhá založení účtu?

Bankovní účet doporučujeme zřizovat osobně v Austrálii. Zvládnete to i se základní angličtinou. Úředníci jsou velmi ochotní, trpěliví a před vámi založili stovky studentských bankovních účtů.

Na pobočce vybrané banky si sjednejte schůzku, kam si doneste všechny vyžadované dokumenty (cestovní pas s vízem, CoE).

Obvykle je vyžadováno dále:

 • Adresa, kde bydlíte v Austrálii
 • Telefonní číslo

S bankovním úředníkem vyplníte formulář a budete zaevidováni do systému.

Studentský bankovní účet v Austrálii

Bankovní účet si můžete založit v Austrálii i přestože vám není ještě 18 let. Např. banka ANZ nabízí založení účtu zahraničním studentům již od 16 let.

Studentské konto je nastaveno na dobu, po kterou budete v Austrálii studovat. S expirací je vám bankovní konto většinou automaticky převedeno na běžné, tedy začnete platit měsíční poplatky za vedení účtu. Při každé změně školy či prodloužení studia nezapomeňte prokázat dokumenty své bance, aby vám prodloužila vaše studentské bankovní konto.

Platební debetní karta k bankovnímu účtu

Ke studentskému účtu získáváte také platební kartu – debetní kartu. Většinou se jedná o službu zdarma bez jakýcholi poplatků.

S debetní kartou můžete platit v obchodech, na internetu a v bankomatech (ATM) vybírat hotovost.

Spořící účet jako doplňková služba

Při založení běžného účtu můžete být dotázáni, zda nechcete otevřít také spořící účet (Saver account). Jedná se opět o službu zdarma. Ze spořícího účtu většinou nelze přímo vybírat, ale máte zde vyšší úroky. Peníze navíc nejsou blokované, takže můžete provádět převody každý den.

Banky v Austrálii

V Austrálii působí 4 největší banky, které jsou známé pod označením Velká čtyřka:

 • NAB (National Australia Bank)
 • The Commonwealth Bank of Australia
 • Westpac Banking Corporation
 • ANZ (The Australia and New Zealand Banking Group Limited)

Jejich nabídka studentských bankovních kont se příliš neliší.

Banku si ale nevybírejte jen podle poplatků a výše zhodnocení, ale dívejte se také na pokrytí ATM bankomatů.

Banka St. George je v Sydney velmi rozšířená, avšak jakmile opustíte Sydney, pak můžete mít problém (resp. vyšší poplatky za výběr z cizího bankomatu). St. George banka dnes sdílí bankomaty s Westpack, tedy najdete je po celé Austrálii.

Pro vášnivé cestovatele, kteří chtějí cestovat na Nový Zéland, se doporučuje banka ANZ.

Převody peněz

Pokud si budete chtít převést peníze z českého bankovního účtu na nově zřízení australský, dejte si pozor na bankovní poplatky. České banky účtují velké poplatky a mají nastavený ne úplně výhodný kurz pro klienta. Porovnejte se službou TransferWise, která se specializuje na zahraniční převody.

Peníze můžete jak poslat z České republiky do Austrálie, tak můžete na konci svého pobytu zadat převod peněz z Austrálie do České republiky.

Zrušení bankovního účtu

Pokud budete opouštět Austrálii, doporučujeme zrušit svůj bankovní účet. Ze studentského účtu se totiž stává účet, kterému jsou účtovány poplatky. Australské banky nemají přímé pobočky v České republice, proto doporučujeme provést zrušení účtu ještě než odletíte z Austrálie.

4.7/5 - (3 votes)