Nadšený hokejista a student cukrařiny nám povypráví o svých zkušenostech z australské Sydney. Nadšený Ota si Sydney zamiloval, avšak nebylo tomu tak hned od začátku. Při jeho vstupu na australské letiště zažil totiž jeden z jeho nejhorších dnů v jeho životě. Po odebrání telefonu imigračním úředníkem a dlouhém rozhovoru s ním jeho vstup do země nevypadal moc růžově.

O svých počátečních trablích i mnohem pozitivnějších zážitcích nám povypráví v následujícím rozhovoru.

Ahoj Otakare, můžeš se na úvod čtenářům, prosím, krátce představit? 

Ahoj, mé jméno je Otakar. Je mi 23 let a jsem studentem v Austrálii. Od malička jsem hrál hokej a v tom pokračuji i tady, ale už jen pro zábavu. U nás jsem také trénoval brankáře, ale jelikož tu není o hokej velký zájem, ve trénování tu nepokračuji.

V současné době studuji cukrařinu, protože to miluju. Tento obor jsem studoval i v Česku, a tak  jsem v tom chtěl pokračovat. Moc mě baví, hrozně si to užívám. Cukrařina je to, co chci jednou dělat.

Jak dlouho jsi zvažoval odlet do Austrálie? Proč sis vlastně vybral právě tuhle destinaci? 

Vždycky jsem chtěl vidět Sydney a najednou, z ničeho nic, mi přišla pozvánka od mých přátel, kteří tu žijí již mnoho let. Rozhodl jsem se skoro hned, chtěl jsem změnit svůj život a to se povedlo.

Pořád říkám, že to musel být osud. Vždy jsem sem si pobyt v Sydney a celkově Austrálii přál a aniž bych o tom nějak hloubkově přemýšlel, tak mi to spadlo do klína. Takže jsem všeho v Česku nechal a vyrazil do světa.

Jaký druh víz máš? Pomáhal ti někdo s jejich zařizováním? 

Mám studentská víza a zařizoval mi je můj migrační agent Jirka Mrkvánek ze skvělé agentury Studygate.

Má první víza však byla turistická. Mou první žádost o studentská víza zařizovala moje známá. Stačí jen vyplnit žádost přes internet a potom musíte trpělivě čekat. Já čekal skoro 3 měsíce. Když žádáte s agenturou, mělo by to být do měsíce vyřízené.

Probíhalo na letišti po příletu vše v pořádku? Jaké bylo setkání s imigračními úředníky?

Byl to můj nejhorší den v Austrálii. Přiletěl jsem na turistické vízum a úředník se mě vyptával na mnoho otázek. Bylo to dost stresující, zejména proto, že jsem v té době skoro neuměl anglicky.

Imigrační úředník se mě vyptával na otázky typu co tu chci dělat, kde budu bydlet, proč jsem sem přijel, jestli budu pracovat (na což jsem musel zalhat, protože jsem měl turistická víza a tím pádem by to bylo protizákonné). Nakonec mi vzal i můj telefon a pas a odešel. Já čekal asi půl hodiny než přišel zpět. Řekl mi jen, že je vše v pořádku a já tak mohl odejít.

Tento proces trval asi 1,5 hodiny a já byl v takovém stresu, že jsem zapomněl svůj tablet na vozíku, kde jsem měl kufry.

Když jsem odešel z letiště, tak jsem na to přišel, ale zpět do haly už jsem se nemohl vrátit. Šel jsem tedy na ztráty a nálezy, kde jsem nahlásil svou ztrátu. Po 14-ti dnech jsem stále neměl žádnou odezvu, a tak jsem se s tabletem rozloučil. Po třech měsících mi agentura Korean Air napsala, že se tablet našel. Asi si dovedete představit, jak šťastný jsem byl.

V jakém městě se nacházíš? Proč právě v něm?

Právě jsem v Sydney a vůbec bych neměnil. Sydney má krásné pláže. Mám tu také stabilní práci. Dva roky jsem pracoval jako zahradník a teď dělám už půl roku na stavbě – demolicích. Demolice a práce na stavbě jsou tu nejlépe placené pro kluky jako studenty.

Bydlím kousek Maroubra Beach společně s mým kamarádem ze Slovenska, se kterým si užíváme dost zábavy. Bydlíme spolu v bytě, kde mám vlastní pokoj. Byt se nachází 7 minut od pláže. Je to nádherné místo, kdykoliv chci, můžu se jít vykoupat.

Jaká tři místa bys v Sydney doporučil navštívit?

Jako první bych doporučil navštívit Darling Harbor a Opera House s procházkou po Harbour Bridge. Dále bych prošel Coast walk z Bondi Beach až na Cooge Beach okolo útesu. To je jedna z nejkrásnějších procházek vůbec. V neposlední řadě bych také doporučil výlet lodí na Manly a procházku odtamtud na Shaley Beach.

Navštívil jsi nějakou českou hospodu? Kde je možné si dát české pivko?

Určitě je možnost zajít do Tommys Beer Cafe v Glebe point rd. Je to Československá restaurace, kde si můžete dát české pivo i jídlo. Já sám jsem tam rok pracoval jako kitchen hand.

Plánoval si, že se v Austrálii usadíš na takhle dlouhou dobu, nebo tvé původní plány byly jiné?

Jojo. Přijel jsem do Austrálie s plánem získat australské občanství. Snad se to splní.

Každý půlrok chodím ke svému imigračnímu agentovi, abych s ním konzultoval, jak se mění podmínky pro jejich získání. Vláda totiž podmínky a pravidla mění každý půlrok.

Jedna z možností, kterou jsem se vydal já je, že musíte dokončit nějaké studium a potom pracovat v oboru, který je v Austrálii žádán. Obory a profese, které jsou žádané můžete najít na internetu. Samozřejmostí je výborná znalost angličtiny. Zjednodušeně vám tu rozepíši můj plán.

  1. Cukrář je jedna z profesí na listu o občanství
  2. Dostuduji cukrařinu a potom dostanu pracovní víza na 18 měsíců
  3. Budu muset pracovat těchto 18 měsíců někde jinde než v Sydney, protože to je jeden z požadavků
  4. Po 18-ti měsících bych mohl požádat o permanentní rezidenci a po dvou letech bych mohl zažádat o australské občanství

Čím tě Austrálie tolik uchvátila?

Jsou tu nádherná místa. Zejména pláže a moře. Taky se tu stále něco děje. Je tu hodně vysoká životní úroveň a velké množství hodných a fajn lidí. Když jsem po dvou letech přijel do Čech na Vánoce, tak jsem si sám sobě dokázal, že Austrálie je to pravé místo pro mě. Miluji ten životní styl tady.

Jedny Vánoce si prožil v Sydney, bez rodiny a přátel, které máš v ČR. Už víš, jak to bude letos? 

V Austrálii jsem strávil jen jedny Vánoce. Loňský rok jsem byl na Vánoce doma a letos už mám taky letenku.

Vánoce slavím s rodinou. Rodina, kapr a salát – to je moje. Loni jsem trávil spoustu času s kamarády a rodinou, byla to super dovolená, ale po 14-ti dnech jsem chtěl zpět do Austrálie. Jsem rád, že moje mamka se smířila s tím, že chci zůstat tady. Ví totiž, že tu jsem šťastný.

V Čechách ses dlouhodobě věnoval lednímu hokeji, jak je to v Sydney? Je nějaká možnost účastnit se tohoto sportu? Existuje něco jako hokejový klub, případně kde?

Určitě ano. Kdo by chtěl, může tu hrát pro zábavu tak, jako já a nebo poloprofesionálně. Na uživení to ale není. Lední hokej tu není populární sport. Taky do něj, bohužel, nikdo neinvestuje peníze.

Osobně chodím hrát tady v Sydney do Ice Zoo. Je to kousek od mého domova. Pár klubů je tu taky, ale pořádně neznám ani jeden.

Husár-hokej

Doporučil bys našim čtenářům cestu do Austrálie?

Ano, doporučil. Austrálie vám dá svobodu. Pokud tu nechcete zůstat, nevadí. Určitě ale stojí za to tu alespoň rok žít a poznat zdejší život.

Oto, moc děkujeme za příjemný rozhovor. Přejeme ti, ať se tvé plány se získáním australského občanství splní a máš jen pozitivní zážitky.

A co vy? Jaké jsou vaše zkušenosti se vstupem na australské území? Sdílejte je s námi.

4.2/5 - (4 votes)