Mnozí z nás jsou zvyklí na to, že učení cizího jazyka znamená memorování jednotlivých slovíček, čtení knih, při kterém si neznámá slovíčka překládáme ihned do češtiny, nebo pouštění si anglických filmů s českými titulky. Možná vás to zaskočí, ale existují mnohem efektivnější způsoby, jak úroveň angličtiny zlepšit. Mnohdy dokonce bez toho, aniž bychom si uvědomovali, že se vlastně učíme.

Filmy a seriály

Máte nějaký oblíbený seriál či film? Nějaký, který znáte nazpaměť? Právě s ním můžete začít. Začít můžete také se sledováním filmů či seriálů, které již znáte v české verzi. Zkuste také sledovat seriály, které mají více epizod. Postupem času si totiž zvyknete na hlasy jednotlivých herců a porozumění bude lepší a lepší.

Ze začátku využívejte anglických titulků. Pokud něčemu neporozumíte, pusťte si danou část znovu. Snažte se zapamatovat výslovnost slovíček, která ti jsou neznámá a zkuste odvodit jeho význam.

Vyhýbejte se českým titulkům. Ty vás přinutí přemýšlet v češtině, nikoliv v angličtině. Nezapomínejte, že podstatou není rozumět každému slovíčku, podstatou je porozumět kontextu, hlavnímu ději.

V průběhu sledování uvidíte, jak se vaše angličtina zlepšuje. Časem pro vás bude sledování větší relaxací a zábavou. Až si budete připadat při sledování jistější, zkuste vypnout titulky. Neočekávejte změnu ze dne na den, dejte tomu čas a během pár týdnů uvidíte progres, který jste udělali.

TIP: Začít můžete třeba se seriály Friends nebo How I Met Your Mother. V těchto seriálech uvidíte vtipné scény včetně vtipů, kteří herci říkají. Věřte mi, že ten pocit, když pochopíte první vtip, kterému se zasmějete, je super.

Pro sledování seriálů a filmů doporučuji Netflix. Ačkoliv u nás není jeho používání běžné, v cizích zemích, včetně Austrálie, ho používá kdekdo. První měsíc užívání je zdarma, poté se platí měsíční částka, která začíná na 199 Kč/měsíc. Výhodou je, že na jeden účet může být přihlášeno více lidí, takže si můžete částku rozdělit s kamarády. Na Netflixu najdete řadu seriálů a filmů různých žánrů.

Praktické fráze: Angličtina na cesty

jak zlepšit úroveň angličtiny

Mít na jednom místě všechna důležitá slovíčka a fráze, které potřebujeme pro cestování, to by bylo skvělé! Máte to na dosah ruky! Nyní si můžete stáhnout e-book Angličtina na cesty, který vám přesně tohle dá!

Můžete si zopakovat fráze, které se používají na letišti, aby vás nic nepřekvapilo. Osvěžíte si slovíčka používaná na recepci v hostelu nebo hotelu. Cestování autobusem, vlakem anebo dokonce trajektem bude už také jednodušší. Jak se správně ptát na cestu, aby nám místní rozuměli anebo jaká specifická slovíčka se používají při kempování.

Podcasty v angličtině

V Austrálii, USA, Kanadě, nebo v Anglii se vám často poštěstí narazit na někoho, kdo má nasazená sluchátka, telefon v kapse a nahlas se směje při poslechu podcastu z komediálního kanálu.

Ten si můžete pustit i vy a zaručeně vám zlepší náladu. Pokud něčemu nerozumíte, můžete si mluvené slovo přetáčet tam a zpět do té doby, než vše pochytíte.

TIP: V aplikaci Spotify narazíte na různé druhy podcastů, ve kterých si vybere každý. Vybírat můžete i ze speciálních podcastů, které jsou zaměřeny na výuku angličtiny.Tato aplikace má placenou i neplacenou verzi.

Hudba

Nejen poslouchání podcastů, ale i poslech hudby vám může zpříjemnit cestu do práce či školy. Pomůže vám udržet tempo při běhu, nebo napomoci ke spánku. Pouhým posloucháním hudby pochytíte fráze, které můžete použít v běžném životě. Není na škodu se při poslechu zaměřit na text a snažit se pochytit, o čem daná písnička je. Její text si pak můžete dohledat na internetu, čímž textu porozumíte ještě hlouběji.

Telefon

Každý den na telefonu trávíte dost času. Proč nějakou minutu nestrávit víc efektivně se zaměřením na angličtinu? Ať už chcete zlepšit svou slovní zásobu, tvoření vět, nebo třeba nepravidelná slovesa, vše najdete v mobilních aplikacích. Některé aplikace jsou pojaty jako hry, takže ti vlastně opět nebude připadat, že se učíš.

TIP: Zkuste si přenastavit svůj mobil do angličtiny. Naučíte se tak nová slovíčka, která by vás normálně ani nenapadla, jako třeba “odložení budíku”.

Aplikace na telefon

Stáhněte si do svého chytrého telefonu i aplikace, které můžete používat každý den. Ať už se jedná o aplikaci, při níž si budete opakovat slovíčka, či učit frázová slovesa, ve vaší snaze zlepšit se v angličtině vám zcela jistě pomůže. K dostání jich je velké množství ať už zadarmo či v placené verzi.

TIP: Na učení a opakování frázových sloves zkuste aplikaci English Phrasal Verbs Cards. Jedná se o karty, na kterých je obrázek a vysvětlení jednotlivých frázových sloves i s praktickou ukázkou. Zkusit můžete také Phrasal Rings Lite, ve které přiřazujete stejně  významová slovesa k sobě.

Knihy v angličtině

Knihy jsou skvělou investicí do vašeho vzdělávání. Pokud však nechcete utrácet peníze, můžete si půjčit knihy v knihovně, nebo si je přečíst na internetu. Při čtení se snažte porozumět textu. Nepřekládejte každé slovíčko zvlášť, kontext vám často napoví význam neznámého slova.

Ve specializovaných knihkupectvích a knihovnách také bývají učebnice, které můžete využít pro výuku ve škole či k samostudiu. Těchto zdrojů můžete využít i při plánování dovolené s koupeným či půjčeným průvodcem v angličtině.

Věděli jste, že převážná většina knihoven v Austrálii je zadarmo? Stačí si najít pár minut na vytvoření profilu, který s vámi knihovnice vytvoří. Obdržíte kartičku, za kterou taktéž nic neplatíte a na níž si můžete půjčovat knihy (počet knih je různý). Výpůjční lhůta je jeden měsíc, knížky si však můžete prodlužovat a trávit tak s nimi více času. Této výhody u protinožců určitě využijte.

Stáhněte si 90 dvojjazyčných textů a začněte trénovat

Ať už vás zajímá jakékoli téma – móda, sport, sex, vztahy, cestování nebo třeba dobré knížky, vždycky si o svém tématu čtete raději v češtině. Proto se vaše úroveň angličtiny nezlepšuje.

Začněte se učit anglická slovíčka a fráze zábavnou formou, nikoli memorováním, ale porozumění z kontextu. Stáhněte si PDF 90 dvojjazyčných textů v angličtině a pusťte se do čtení.

Kartičky se slovíčky a frázemi

Při učení nových slovíček a frází využívejte vizualizaci. Neznáte překlad věcí, které máte v domácnosti? Zkuste si nadepsat lístečky s anglickým překladem a nalepte si je přímo na danou věc. Nechte si je tam do té doby, než si je zapamatujete. Čím častěji budete kolem dané věci chodit, tím rychleji si dané slovíčko zapamatujete. A to rozhodně efektivněji než pouhou snahou o jeho zapamatování z učebnice.

Narazili jste na neznámá slovíčka? Zapište si je na kus papíru, nebo do telefonu a poté si je přepište na kartičky. Na jedné straně můžete mít napsané anglické slovíčko a na druhé straně jeho český překlad. Pokud se bude jednat o obtížnější slovíčko, napište si ho na kartičku ve větě, či frázi.

Odhadování významu slov

Zejména při čtení (knih, titulků, zpráv) se snažte nepřekládat každé slovíčko zvlášť. Pokud nebudete rozumět, snažte se na neznámé slovíčko přijít pomocí kontextu, jeho struktury či podobností s jiným jazykem. Pokud na slovíčko či frázi přijdete tímto způsobem, budete si ho pamatovat mnohem déle, než když si ho vyhledáte ve slovníku. Pokud na jeho význam nepřijdete, snažte se používat jiný slovník než anglicko-český. Více v dalším bodě.

Používání anglického slovníku

Běžně se vám může stát, že vám věta se slovíčkem, o kterém si myslíš, že ho znáš, nebude dávat smysl. To je způsobeno tím, že anglická slovíčka mají více významů.

Kdykoliv si nebudete jisti překladem, zkuste místo českého slovníku použít anglický. Pojem, který neznáte, bude vysvětlen anglicky, takže se naučíte nepřepínat do češtiny, ale myslet jen a pouze v angličtině.

Ve většině anglických slovníků jsou navíc uvedeny i příklady. S velkou pravděpodobností tam najdete přesně to, co hledáte.

TIP: Zkusit můžete třeba Longman dictionary, který můžete využívat zdarma.

Hraní her

Ať už hrajete hry na mobilu, počítači či X-boxu, využijte v něm možnosti textového i mluveného projevu v angličtině. Skvěle si tak procvičíte čtenářské a poslechové schopnosti. V onlinových hrách můžete navíc použít i komunikační schopnosti při psaní a mluvení s někým na druhém konci sítě.

Pokud nejste fanoušci technologií, zkuste si zahrát české stolní hry v angličtině. Začít můžete slovním fotbalem nebo známou hrou “město, jméno”. Originalitě se meze nekladou.

Tipy pro zlepšení v již anglicky mluvící zemi

Přemýšlení v angličtině

Při poslouchání a čtení se snažte nepřekládat do češtiny. Místo toho zkuste přemýšlet pouze v angličtině. Zní to složitě, ale po pár týdnech v zahraničí se vaše hlava tak nějak automaticky přepne do anglického módu. Začnou se vám zdát sny v angličtině, při mluvení česky si nevzpomenete na české slovíčko, začnete na rodiče mluvit anglicky…

Mluvit, mluvit, mluvit

Australané, Američané i Angličani jsou obecně velmi komunikativní a přátelští lidé. Není problém s nimi navázat kontakt třeba ve vlaku, kavárně či posilovně. Nebojte se mluvit, i když si nejste úplně jisti gramatikou či správným použitím slov. Dotyčný se vám bude snažit porozumět a pokud neporozumí, požádá vás o to, abyste mu větu řekli znovu.

Zbavte se strachu z mluvení jednou provždy. Mluvte kdykoliv máte příležitost, posunete se tak zase o krok dále. Mimo jiné se také díky komunikaci seznámíte s mnoha lidmi, se kterými můžete trávit čas.

Poslouchání cizích rozhovorů

V tomto případě je poslouchání cizí konverzace jednoznačně povolené. Při cestě autobusem či vlakem se zkuste zaměřit na konverzaci lidí místo nekonečného projíždění Facebooku. Každým dnem budete rozumět víc a víc a pochytíte nové fráze, aniž byste je pracně studovali.

Čtení billboardů a cedulí

Už jen při pouhé cestě do školy, práce, či do obchodu narazíte na velké množství nápisů. Některé budete znát, některé si budete muset přeložit. Když je uvidíte každý den, dané slovíčko či frázi si zapamatujete a až některou část z tohoto textu uvidíte jinde, budete schopni nápisu rozumět.

Přistupujte k učení angličtiny s radostí

Vyzkoušejte i vy některé z našich tipů na to, jak zlepšit svou úroveň angličtiny. Zlepšení uvidíte po pár dnech, týdnech či měsících v závislosti na vaší aktuální anglické úrovni, vaší snaze a přístupu. Snažte se kombinovat a měnit vaše studijní činnosti. Hlavně na sebe nebuďte příliš tvrdí a vytrvejte.

Učení cizího jazyka by mělo být radostí. Snažte se tedy najít něco, co vás bude bavit a zároveň posouvat ve vašich znalostech dál.

5/5 - (2 votes)