Zcestovalá Adéla vám doporučí místa, která nesmíte vynechat při návštěvě slunečného Cairns a povypráví o svém životním příběhu spojeném s Austrálií. Adéla, milovnice tepla, žije v Austrálii již několik měsíců, kde pracuje v cestovní kanceláři.

Mezi její hlavní záliby patří cestování – nejen, že sama objevuje svět, ale své zážitky z cestování také využívá ve své práci, kde pomáhá jednotlivcům i rodinám plánovat dovolenou (nejen) po Austrálii, potápění a všechno spojené s dobrodružstvím.

Můžeš se nám, prosím, představit?

Ahoj! Jmenuji se Adéla a je mi 28 let. Jsem snílek, který se nevzdává a hlavně miluje cestování a všechno dobrodružství, které k němu patří.

Austrálie byla mým snem, na který stálo za to si počkat. Je mi sice skoro 29 let, ale patřím k té menšině v mém věku, kteří se v životě ještě trochu hledají. Po vysoké škole jsem strávila jeden rok na Novém Zélandu, což byl neskutečný zážitek. Poté jsem se vrátila do Prahy a pracovala ve skvělé firmě Expedia něco málo přes rok a vyzkoušela si korporátni prostředí. Stále mě však táhlo něco dál do světa.

V současné době jsem již čtvrtým měsícem v Austrálii a rozhodně nelituji toho, že jsem se rozhodla odletět právě sem.

Jak dlouho jsi zvažovala odlet do Austrálie? Proč sis vlastně vybrala právě tuhle destinaci?

Poprvé mě to napadlo ihned po vysoké škole. Problém byl v tom, že v té době jsem se do Austrálie mohla dostat pouze na víza studijní, nikoliv na Work and holiday víza. Právě proto jsem se tenkrát rozhodla pro Nový Zéland. I přesto jsem že jsem žila na Novém Zélandu, do Austrálie jsem si zajela alespoň na dovolenou.

Work and holiday víza se otevřela v době, kdy jsem se vracela ze Zélandu a od té doby, i přesto, že jsem byla doma zajištěná a měla dobrou práci, mě myšlenka odletu do Austrálie vrtala hlavou každý den.

O víza jsem si zažádala a odletěla jsem přesně poslední den kdy to šlo. Na odjezd máte totiž pouze jeden rok po získání víz. Přesně tak dlouho jsem váhala, zda se všeho vzdát opět kvůli cestování.

Pomáhala ti s přípravami (víza, práce, studium) agentura?

Ne. Vše jsem si zařizovala sama. První lidi, kteří víza je získali museli vše zasílat poštou do Berlína. Myslím, že nyní se dá již celý proces zařídit online.

Jaký druh víz máš? Uvažuješ o prodloužení víza, nebo dokonce o australském občanství?

Mám Work and holiday víza subclass 462. O prodloužení uvažuji, ale zatím to beru jen jako možnost. O občanství určitě ne. K tomu vede dost trnitá cesta a takovou trpělivost bohužel nemám.

Proč sis pro žití vybrala právě Cairns? Žila jsi v minulosti i v jiných australských městech? Pokud ano, dokázala bys je porovnat?

Rozhodování bylo jednoduché. Abych měla možnost případě prodloužit víza, musím mít odpracované hodiny v severní oblasti země. Nejlépe mi vycházelo Cairns, zejména z důvodu, že tu není žádná zima a já jsem milovník tepla.

Cairns je zatím má první zastávka, kde jsem se zdržela delší dobu, nemohu tedy porovnávat s okolními městy.

Z oblasti, ve které žiješ je snadný přístup do Velkého bariérového útesu, už jsi ho navštívila? Co jsi viděla pod mořskou hladinou? Plánuješ jeho další návštěvu?

Velký bariérový útes je pro mě srdcová záležitost. Je to úplně jiný svět. Jedním z důvodů proč je i to, že jsem tu zázrakem ztratila svůj strach z potápění a poprvé si ho tu vyzkoušela. Dnes můžu říci, že už tu znám většinu útesů a stále je co objevovat.

Neskutečně mě to tu nadchlo a chci si udělat potápěčský kurz. Na útesu se dá najít spoustu života – želvy, barakudy, stingrays, koráloví žraloci, parrot fish, chobotnice, rybičky Nemo a spoustu dalších barevných ryb.

Jak ses naučila anglicky? Dáš našim čtenářům nějaký tip na zdokonalení se v jazyce?

Nejlépe mi v angličtině pomohlo vždy “hození do vody”. Ať to byla moje stáž na Mauriciu, kde jsem poprvé v 19-ti letech jela sama do česky nehovořící země na 5 týdnů a měla jsem dělat studentům prezentace, nebo můj výměnný studijní pobyt v Kanadě. Tam jsem strávila spoustu času v knihovně, která byla otevřena 24/7, abych byla dostatečně připravena na hodiny, seminární práce a prezentace a nemusela se stydět před ostatními studenty – rodilými mluvčími.

Jakýkoliv delší pobyt v zahraničí, kam pojedete sami, vám dá mnohem více, než cokoliv jiného.

Máš nějaký anglický certifikát? Pokud ano, jaký?

Certifikáty mám dva. Vždy mě k nim ale nutila nějaká okolnost. Ať to byla učitelka na gymnáziu, která tvrdila jak moc se mi to v životě bude hodit, nebo podmínka k získání Work and Holiday víza do Austrálie. Nikdy mi to ve skutečnosti k ničemu nebylo.

Pro splnění vízových podmínek jsem si udělala zkoušku IELTS. Stál zhruba 6 000 Kč.

V současné době pracuješ mezi backpackery, je to tak? Co vlastně pojem backpacker znamená? S jakými národnostmi se sekáváš nejčastěji? Setkáváš se s tím, že mezi backpackery jsou i češi?

Pracuji jako Travel Agent v cestovní agentuře Backpackers World Travel Cairns. Sice slovo backpacker máme i v názvu, ale naše klientela je prakticky kdokoliv. Samozřejmě spoustu zákazníků tvoří mladí cestovatelé, ale často pomáhám i rodinám s dětmi, nebo starším lidem. Těm pomáhám především s plánováním dovolené.

Čistě teoreticky backpacker nejspíše znamená mladého cestovatele, který má jen batůžek a objevuje svět, nebo danou zemi. Sama sobě si občas říkám ze srandy “luggagepacker”.

Spoustu backpackerů je tu právě z Čech. Češi občas tvoří i většinu mých zákazníků, což mě moc těší. Česká komunita je tu velmi silná, tak jako všude z mé zkušenosti ze zahraničí.

Jaká je tvá náplň práce? Jaký je tvůj současný zaměstnavatel a kolegové?

Naše spektrum služeb je velmi rozsáhlé. Spadá třeba na letenky, autobusovou dopravu, oblíbené hop on hop off jízdenky na autobus po Austrálii, půjčování campervanů, ubytování v hostelech, lodní doprava a spoustu dalšího.

Osobně plánuji dovolenou a jednotlivé aktivity pro naše zákazníky ať už v Cairns, nebo v celém zbytku Austrálie, na Novém Zélandu i v Jihovýchodní Asii. Spoustu zákazníků znám jen z online světa.

Často se na mně také lidé obrací s otázkami co navštívit, nebo se dotazují na lepší nabídky, zejména cenové, ke kterým mám přístup. Většinu míst, která nabízíme, jsem osobně navštívila, což mi při práci velmi pomáhá.

Pokud se do Austrálie chystáš, neváhej mě kontaktovat. Ráda ti s jakýmkoliv typem cestování, výletu a podobně pomohu. Tady je pár tipů:

V Cairns je hlavním trhákem Velký bariérový útes, kde máme spoustu možností jak pro šnorchlování, certifikované potápěče i pro lidi, kteří s potápěním teprve začít chtějí. Dále jsou velmi oblíbené výlety na vodopády, kráterová jezera v okolí a nejstarší prales na světě – Daintree, kde panuje naprostý klid. Setkat se tu také můžete se spoustou divoké zvěře. Třeba s krokodýly, hady, pavouky a vzácným barevným ptactvem.

Co se týče mé práce jako takové, mého zaměstnavatele a kolegů, rozhodně si nemůžu na nic stěžovat. Každý den si uvědomuji, že plánovat ostatním dovolenou v zahraničí, je skoro jako být na dovolené sám. Jsem za tuto příležitost neskutečně ráda. Ráda bych také alespoň v Austrálii v této kariéře pokračovala.

Kolegové jsou moc milí, mladí, zcestovalí a šikovní lidé. Každý z jiného kousku světa. O to je náš tým zajímavější a diverzifikovaný.

Jakým způsobem sis hledala práci? Vystřídala jsi více zaměstnání?

Toto je moje první pracovní zkušenost v Austrálii. Občas si také přidělávám  restauraci. Práci jsem si našla sama. Je tu běžné chodit se životopisy přímo k zaměstnavatelům. Když zaujmete, máte téměř vyhráno.

Co bys vzkázala čtenářům, kteří se rozhodují zda jet či nejet do Austrálie?

Určitě jet! Být doma umí každý. Zkusit si něco nového, těžšího. To tě vždy posune jen směrem dopředu.

Adélo, moc děkujeme za tvůj čas a tvé přínosné odpovědi. Přejeme ti, ať jsi v Austrálii spokojena jako teď.

Nezapomeňte, že pokud byste měli jakýkoliv dotaz ohledně plánování výletů či jiný dotaz týkající se cestování (nejen) v Austrálii, neváhejte Adélu kontaktovat na její Facebookový účet: Adela the Dreams come true TravelAgent.

A co vy? Už jste navštívili Cairns? Jaká místa byste ještě doporučili?

Dejte nám tipy, přiložte fotky a sdílejte je s námi.

4.8/5 - (15 votes)