S Pavlem jsem se rozpovídal o tom, co ho přivedlo do Austrálie, jaká víza využil, jak konkrétní probíhá den zahraničního studenta i jak dobře či obtížně se shání práce v Austrálii.
Můžeš se prosím ve zkratce představit? Kdo jsi a proč Tě zaujala právě Austrálie?
Jmenuji se Pavel Danyi, je mi 31 let a pocházím z Hradce Králové. Přes deset let žiji v Praze a momentálně pracuji jako produktový manažer webových služeb vydavatelství Mladá fronta.
Turistická víza do Austrálie jsou asi nejsnadnější pro vyřízení, ale umožňují pobyt pouze 3 měsíce. Jel jsi na studentská víza primárně pro naučení se angličtiny anebo získání možnosti pracovat v Austrálii?
Myslím si, že turistická víza je sice snazší si vyřídit, ale určitě nemáte jistotu, že je dostanete. Přátelům, kteří nikdy nebyli v Austrálii, dali víza obratem. Naopak ti, co už Austrálii navštívili, dostali seznam bodů, které musejí zahrnout do žádosti. Mezi tyto body patří třeba výpis z bankovního účtu, finanční krytí po dobu pobytu, nebo itinerář s popisem, co přesně budete v Austrálii dělat, atd.
Dalším přátelům turistická víza odmítli vydat, a to přesto, že o ně zažádali po ukončení studentských víz. Velmi záleží na tom, jaká turistická víza si vyberete, protože jsou k dispozici buď na tři měsíce s platností jednoho roku, nebo s dlouhodobějším povolením vstupu na území Austrálie.
Pozitivní na tom je to, že žádat můžete prakticky donekonečna, resp. do té doby, dokud nebudete mít všechny dokumenty v pořádku. Jestli mě paměť neklame, tak finanční krytí bylo 50 dolarů na jeden den. Naplánujete-li itinerář na týden, koupíte si k tomu nejlevnější letenku kamkoliv poblíž Austrálie – třeba na Bali – tak jste podmínky pro udělení klasických víz splnili. Pokud se zdržíte maximálně 3 měsíce, nikdo už vás potom nevyhodí. Určité kličky tedy existují.
Osobně jsem, pro svou první návštěvu Austrálie, využil studentská víza. Primárně jsem si chtěl zlepšit angličtinu, ale současně mít i možnost legálně pracovat, což není na turistická víza možné.
Jak složité je vyřízení studentských víz? Pomohla Ti v tom nějaká agentura? Když se ohlédneš zpátky, je lepší to řešit s agenturou anebo to jde na vlastní pěst?
Myslím si, že je to jenom byrokracie, která člověka stojí spoustu nervů. Všem bych proto doporučoval, aby při prvním podání víz využili služeb agentury. Teprve při druhé či třetí žádosti bych to eventuálně zkoušel sám.
Bohužel tu ale máme spoustu agentur, které si navzájem konkurují a svým klientům toho akorát tak hodně „nakecají“. Je to sice náročně, ale záhy poznáte, které agentury z vás chtějí jen vytřískat co nejvíce peněz.
Co jsi studoval v Austrálii? V jaké oblasti? Byla destinace kritérium výběru anebo spíše obor studia?
V Austrálii jsem studoval General English na Lexisu v Perthu. Volbu destinace ovlivnilo to, že jsem si vyslechl prezentaci jedné nejmenované agentury, která pořádá pravidelné veletrhy po celé naší republice. Tehdy jsem totiž uvěřil, že na mě v Austrálii skutečně čekají, práci za dobré peníze seženu za pár hodin a budu si žít svůj život u protinožců pohodlně a klidně. Realita byla ale diametrálně odlišná…
A jak probíhá výuka v Austrálii?
V případě jazykové školy musíte podstoupit úvodní rozřazovací test a konverzaci. Pak nastoupíte do třídy, ve které jsou studenti na stejné úrovni jako vy. Úspěšnost vašeho studia může narušit například počet studentů, neboť při velkém počtu lidí ve třídě se lektor nemůže každému individuálně věnovat. Ale velmi záleží i na datu nástupu.
Já jsem přijel do Austrálie až nějakou dobu po začátku školního roku a hned můj první týden ve škole jsme probírali poslední lekci učebnice angličtiny. Další týden pak nastoupila kompletně nová parta lidí.
Jestliže někdo cítí nedostatky ve své angličtině, doporučil bych mu, aby se nestyděl a raději si snížil level – z lekcí si toho pak odnese víc. Pokud nebudete mít ve třídě Čecha, máte vyhráno – máte zkrátka menší strach udělat chybu. Záleží však také na tom, jak kvalitní jazykovou školu si vyberete.
Je financování studia náročné? Lze takto žít v Austrálii dlouhodobě – studovat a mít omezené pracovní povolení?
To je dobrá otázka, na kterou je však těžké odpovědět. Od začátku je strašně důležité si určit cíle pobytu. Spousta studentů, kteří odcházejí z jazykových škol a prodlužují víza, si zaplatí odbornou školu, kterou nemusejí navštěvovat a slouží jim jen pro tento jediný účel – pro víza.
Setkal jsem se také s lidmi, kteří jsou v Austrálii přes pět let, vystudovali obory, ve kterých se těžko uplatní nebo nejsou na seznamu vyžadovaných pozic pro pracovní víza a nechtějí zpět do Čech. Takhle tam pak přežívají. Je to, ale zbytečný kolotoč, za který si agentury účtují nemalé provize.
Další věcí, o které se agentury málo zmiňují, je uznání kvalifikace za praxi – tzv. Recognition of Prior Learning. Jestliže v nějakém studijním oboru máte předměty, které profilují vaši dosavadní praxi z ČR či studium a případně dobrovolnou činnost, máte nárok požádat nejen o uznání předmětu, ale i celého studia.
Vaše studium v Austrálii tedy nemusí být tak náročné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Navíc ti, kteří chtějí využít víza pro absolventy a studují jenom kvůli těmto vízům, si mohou například bakalářské studium zkrátit a studium absolvovat celé. Podmínkou pro udělení těchto víz jsou totiž dva roky studia. Na tato víza lze pak legálně pracovat dva roky. U odborného studia, musí být obor na seznamu vyžadovaných pozic tzv. SOL listu. S těmito vízy pak můžete legálně pracovat 18 měsíců.
Jaké jsou tvé zkušenosti se získáváním práce v Austrálii? Je to těžké?
To je přesně to, čím se chlubí většina agentur. Ono není tak těžké v Austrálii sehnat práci, ale záleží na tom, jestli na to máte žaludek a nejste líní. Já jsem se ze své manažerské kanceláře během týdne objevil u záchodové mísy, nebo naopak také v kanceláři, kde jsem ale místo odborné práce uklízel odpadky či zvratky u hotelové recepce.
V době, kdy jsem letěl poprvé do Austrálie, jsem sledoval dokumentární cyklus „Australský sen“, ve kterém všichni začínali větou „ZAČÁTKY BYLY NÁROČNÉ“. Hezky jsem se tomu zasmál a nadutě si říkal, že to prostě nezvládli. Teď bych si za to nejraději nafackoval, protože už vím, jaká je realita.
S mizernou angličtinou, což může být hodnocení A1–B1/A byste měli počítat spíše s podřadnou prací jako je umývání nádobí, úklid hotelových pokojů, pomocné práce na stavbě a další. Není to ale pravidlo. Je to všechno jak o štěstí a vašem přístupu k práci, tak ale také hlavně o úrovni vaší angličtiny. Každopádně je to hodně dobrá škola života, která vás zocelí.
Stihl jsi objevovat krásy Austrálie a cestovat?
Měl jsem štěstí, že jsem bydlel pár metrů od pláže, takže když byl čas, byl jsem ve vodě nebo sledoval neuvěřitelné západy slunce. Navštívil jsem i okolí Perthu, jako je Rockingham, Mandurah, Fremantle a třeba s přáteli absolvoval tradiční trip Margaret River, Hamelin a Albany.
Tohle se ale musí zažít – každý z těch výletů měl neopakovatelnou atmosféru a přinášel neuvěřitelné zážitky. Pohladíte si třeba rejnoka nebo potkáte neznámé metrové zvíře, které vám sežere večeři.
Co bys poradil po své zkušenosti ostatním, kteří se rozhodnou vyrazit do Austrálie kvůli studiu?
Sedněte si a napište si, proč chcete Austrálii navštívit a s čím tam letíte. Samotné rozhodnutí se pro Austrálii nestačí. Itinerář je zbytečný. Vše, co si naplánujete do detailu, se v Austrálii může změnit během minuty. Je spousta dalších zemí, které stojí za to navštívit.
Pokud jste finančně poblíž svého dna, raději s rozhodnutím vyčkejte. Austrálie bude stále na stejném místě a studium není omezeno věkem. Zažil jsem i spolužáky ve věku 50 plus a nikdo to neřešil.
Přemýšlejte nad riziky a na pohádky agentur si udělejte vlastní názor. Je spousta studentů, kteří to nezvládli, nesehnali práci, neměli finance a vrátili se zpátky. Tyhle příběhy však od agentur neuslyšíte, nebudou si přeci kazit pověst.
Jestli si nejste jistí svou úrovní angličtiny, doporučuji se přihlásit na rozdělovací test, který zdarma poskytuje např. British Council. Jsou jedni z nejlepších u nás a patří mezi centra umožňující získat mezinárodní zkoušku IELTS, kterou potřebujete například pro podání skills víz nebo k přihlášce na univerzitu. Když budete vědět, že jste na tom dobře, nebojte se přihlásit na odbornou školu („dobře“ znamená úroveň B2 a víš). Agentura vás ráda pošle na jazykovou školu, i když máte dobrou angličtinu, mají za vás totiž vyšší provize.
Pavlovi moc děkujeme za rozhovor a přejeme spoustu životních úspěchů!