Terka odjela do Austrálie na studentská víza původně na 6 měsíců, ale svůj pobyt se rozhodla prodloužit a dnes je to už čtyři roky, co žije v Sydney. Povídali jsme si spolu nejen o studiu v zahraničí, ale také o tom, jak těžké je získat práci, jak je člověk schopen zkombinovat studium, práci a zážitky. Terka do detailu vypráví i o životních nákladech v Austrálii a srovnává je s náklady v ČR.

Rozhovor s Terezou Cvrkovou o Austrálii

Můžeš se prosím ve zkratce představit? Kdo jsi a proč Tě zaujala právě Austrálie? Vzpomeneš si na úplně první myšlenku, která Tě zavedla do Austrálie?

Ahoj, tak já jsem Terka a pocházím z Prahy. Pracovala jsem v ČR pouhé 3 roky na HP. Hned po maturitě jsem odjela na 9 měsíců do Lucemburska, poté se vrátila a pracovala v pohostinství a v roce 2014 sem odjela sem do Sydney.

Popravdě jsem si vybírala pouze mezi Anglii, USA a Australií. Jelikož v Anglii jsem byla jednou a deštivě a větrné počasí mi nevyhovovalo, tak jsem to rovnou vyřadila. A když jsem pak přemýšlela mezi USA a Australií, tak i když Australie je mnohem dál, tak pláže, počasí a pocit, že to tu bude takové svobodnější o všem rozhodl. Měla jsem tu jednu známou, kterou jsem kontaktovala a jen v rychlovce jsem se poptala, jak se jí tu líbí. Nemluvila jinak nez v superlativech =)

A co mě sem dostalo? Řekla bych, že jsou tu 3 typy lidí, proč pouští domov, ať je to, kam je to.

Lidé, co nemají blízké/dobré vztahy s rodinou a přáteli. Lidé, co utíkají pro špatné období doma a pak ta treti skupina, která odjíždí kvůli snu a planují to už dlouho (alespon jinou skupinu jsem tu jeste nepoznala).

Já patřim do skupiny číslo 2 a jsem moc ráda, že ať se dělo, co se dělo tak i když jsem byla možná unáhlená, mohu říci, že to bylo to nejlepší rozhodnutí v mém zžvote. Zkušenost, angličtina, poznatky. Tato země vám dá mnohé!

V Austrálii jsi už 4 roky. Vyrazila jsi na studentská víza, jakou školu jsi studovala? Pomohla Ti agentura anebo jsi vše zařídila sama?

Ve všem mi pomohla agentura Australia Online. Velice příjemní a napomocní lidé, které v tomto pomáhají druhým už hodně dlouho. Dali mi na výber z pár škol a já si vybrala AICE – General english na 6 měsiců.

No jo, jenze když už tady človek je, má práci a líbí se mu, 6 měsíců uteče jak nic. Nakonec se mi to prodloužilo na 4 roky, kdy jsem dostudovala na City Institute Diploma a Advance Diploma of Management a pak dále na APC Diploma of Marketing a zčásti i Advance.

Jak rozdílné je studium v Austrálii oproti studiu v ČR?

No, doma jsem studovala polygrafii, tak to s tím, co jsem studovala tady, nemá nic moc společného. Tady se ve třídách z mé zkušenosti moc nevypraví o danné látce. Je tam s vámi učitel, který tam sedí a když máte otázku, tak vám odpoví. Ale většinu věcí si musí člověk vygooglit sám a prohledat všechny možné možnosti a názory tam. Musejí se tu dělat dlouhé assesmenty, které jsou každý týden a často dostanete danou situaci a musíte zadaný úkol a otázky vyřešit po svém. Takové odpovědi na internetu bohužel nenajdete.

Na začátku to nebylo jednoduché, bylo tam hodně nových odborných slovíček a pojmů, takže to někdy trvalo.

Myslím ale, že TAFE a Univerzity tu jsou úplně o něčem jiném a kdyby to šlo, tak bych raději šla spíše tam, abych se něco opravdu naučila. Tam ale to vynaložení času a peněz je mnohem větší.

Pracovně jsi prošla celou řadou pozic, můžeš čtenářům ve zkratce přiblížit, kde všude jsi pracovala, jak jsi hledala práci a jak jsi se posouvala na další pozice?

Zase to tolik jsem jich tu neprostřídala. Našla jsem si práci po dvou týdnech, co jsem tu byla, což byl i můj plán. Začala jsem jako kitchen hand v jedné asijské vegetariánské malé restauraci.

Práce v kuchyni je pro vsechny, kdo nemluví dobře anglicky asi nejlepší. Človek si tam hodně naposlocuhá a nemusí se bát komunikovat se spolupracovníkama a cítit se hloupe, že nerozumí.

Lidé jsou tu velice trpěliví a nevadí jim třeba jednu věc zopakovat 10x. Tam jsem prebývala nějakých 6 měsíců. Pak jsem se na 3 měsíce přesunula do cateringove firmy, kde jsem dělala opet v kuchyni. Pak jsem se přesunula do Cafecka, kde i když jsem nikdy nedělala kafe, dostala šanci. Pracovala jsem tam rok, nebylo to jednoduché, protože jsem předtím dělala jen po kuchyních a nikdy jsem nemluvila se zákazníky.

práce v kavárně v Austrálii

Tady od prvního dne jsem musela opravdu komunikovat a do toho se učit, jak se vlastně to kafe dělá. Doporučila bych všem, aby se z kuchyně nebáli dostat co nejdříve, protože jsem se s anglistinou dopředu moc neposunula do té doby, než jsem začala pracovat jako barista. Pak to šlo nahoru jak střela.

Nakonec jsem si našla práci jinde, kde jsem dělala baristu 3 měsíce a poté mi nabídli jinou pozici s možností sponzorshipu pokud budu úspěšná. Byla jsem pár měsíců jako supervisor a zaučovala se na managera a zde pracuju dodnes.

Většinu z těchto prací jsem našla na webových stránkách www.gumtree.com.au.

Je tam spoustu pozic jako jsou baristas, kitchen hand, dishwasher, cleaning, waitress a mnoho jiných. Dokonce si tam na svůj profil můžete vložit i svůj vlastní životopis, takže se vám zaměstnavatelé ozývají sami.

Bohužel tyto stránky jsou doslova dostupné všem, takže dostáváte sem tam falešný email, který ale vypadá více než věrohodně. Nebo vám volají cizí čísla, kde se nikdo neozve anebo mají zvláštní otázky, které se vubec netýkají práce – tak na to pozor!

Každopádně je dobré, mít připravený skvělý životopis a hlavně nelhat o vašich dovednostich. Ani nevite kolik zkoušek mi proběhlo pod rukama co se týčee baristu, kteří mi sdělili, kolik let zkušeností mají a pak vám nedokáží zarazit ani páku zpátky do kávovaru. Tím chci jen říct, že pravda nakonec stejně vyjde ven a je to ztráta času pro obě strany.

Jak těžké je sehnat práci v Austrálii pro Čechy, kteří tam zároveň studují? Jde to časově skloubit?

tereza australie nhl

Češi tu jsou hodně pracovití. Konec konců, hlavně na začátku nám tu nic jiného nezbývá, protože většina z nás tu nemá dobrou angličtinu. Je to jednoduché, pokud se hodně snažíte, pracujete tvrdě, nevadí vám pracovat v noci nebo brzo ráno a hlavně je vám jedno, co budete dělat. Už jsem tu slyšelo o lidech, co si nenašli práci po měsíci nebo i po třech – no myslím, že těm asi jedno, co budou dělat, nebylo a snaživí asi taky nebyli. Úspěch tu mají ti, co jsou od spoda, ať už jsou z domova zvyklí na cokoliv.

Pokud chodíte na General English, která je 4-5x v týdnu, tak je to těžší, ale 100% možné si něco najít a skloubit to dohromady. Vždy si musíte vybrat, jestli chcte ranní hodiny nebo odpolední.

Pokud člověk chodí na odborovou školu, tak tam se chodí 2-3x týdně, a to už je pak brnkačka =)

Pravda je, že tady jsou pravidla celkově ale hodně jiná a třeba na to abyste mohli dělat za barem, musíte mít místní certifikat. Není těžké ho udělat, ale certifikát tu chtěji na mnohé pracovní pozice.

Nyní jsi na sponzorských vízech, to je myslím takový ten sen mnoha Čechů, kteří vyrazí do Austrálie? Doporučila bys nějaký postup, jak hledat práci, ve které máš možnost získat právě sponzorská víza?

No sen bych řekla, že je to pro ty, co tu chtějí zůstat, protože je to krůček k tomu dostat Permanentní víza. A od těch se dostanete k australskýmu pasu a žijete tu jako občan.

Jsou tu ještě samozřejmě jiné cesty jako třeba partnerská víza nebo univerzita.Myslím, že jsem jen hold šťastný člověk, že jsem se k tomu dostala, jelikož jsem tam, kde jsem nezačala pracovat kvůli vízům, ale protože jsem chtěla práci. Vše přišlo samo. Pravdou je, že jsem opravdu dřela ale svým způsobem mě to bavilo. Bahužel co vím, tak víza pro moji pozici jsou do budoucna zrušené. Byla jsem jedna z posledních štastných přijmutých kandidátů.

Tak či tak musíte mít alepsoň nějaký Diplom nebo Advance diplom, který je spojený s pozicí, na kterou vás zaměstnavatel hodlá nominovat.

Co se týče jiných pozic, nejlepší je, zeptat se zaměstnavatele hned na začátku, jestli ta možnost sponzora tam je nebo ne.

Jak drahé je Sydney v porovnání s životem v Čechách?

sydney austrálie

No před 3 rokama bych vám řekla, že je to tady všechno mnohem dražší! Před pár měsícema jsem se ale vrátila z domova a víte co? Bohužel je to smutné, ale co se týče třeba jídla, tak je to hodně podobné. Na to, že tu má člověk měsíční výplatu minimalně 3x vyšší než doma, tak bych očekávala velké rozdíly.

Oblečení tu je tak 2x dražší, ale zase jak co, jak kde. Pivo točené v hospodě je tu tak 3x dražší, pivo koupené v lahvi je tu 5x dražší.

Ale třeba takovej Jack Daniels a Absolut vodka je téměř až asi na sto korunu cenově stejně v obchodě.

Pokud sem jedete jako silnej kuřák, tak to vám jen mohu říct Good luck. Jelikož krabička cigaret vás tu stojí kolem $25 a to při výdajích za ubytovaní a celkových začátcích tu je dost těžké.

A i později když už tu žijete déle, tak vám to hodně leze do financí, které jsou třeba na důležitější věci.

Benzín tu je dokonce levnější než u nás takže to se tu hodně vyplatí. stejně jako koupě auta, to je bych řekla cenově stejně jak doma ne-li levnější. Takže pokud máte řidičák z domova, tak se nemusíte bát, že si na nějaké pohodové auto na výlety nenašetříte levnou zadní 🙂

Hromadná doprava tu je narozdíl od Čech hodně drahá. Jezdí se na tzv. Opal karty, které si musíte dobíjet. Čím kratší cesta, tím méně platíte samozřejmě. Ale celkově vás týdenní jízdné, pokud jezdíte do práce, do školy a sem tam ven s přáteli, kolem $30 a někdy více. Což jestli si pamatuju dobře z domova je 4x tolik.

Jako poslední, ale to nejdražší s porovnáním, co máme doma, bych zmínila bydlení. Co vím, tak v ČR si pronajmete pokoj  za nějakých 6000 Kč měsíčně, někdy i více. Tady za soukromý pokoj platíte týdně od $250 – $400. Záleží podle toho, jaká to je area, velikost pokoje a samozřejmě jestli máte opět štěstí na něco dobrého velkého a ne tak drahého. Proto tu hodně lidí bydlí s kamarádem v jednom pokoji nebo si pronajme parta kamarádů celý byt. To je podle mě to nejpříjemnější a nejlevnější řešení. Já tu také bydlím a paltíme ve třech lidech týdně dohromady necelých $600.

Samozřejmě proto, abyste tu dostali byt, musíte být hodně snaživí, mít pevnou práci a kladné reference. A když to vše máte, už musíte jen doufat, že jste nejlepší kandidát pro získání bytu, který jste si vybrali.

Jsou Australani přátelští? Najde si člověk v Austrálii rychle kamarády?

Australani bych řekla, ž jsou skvělý. Někde více, někdy méně, ale jakmile sem přijedete, všichni jsou velice milí, nápomocní, ochotní a zajímají se. Uvidíte velký rozsíl s porovnáním s Čechama.

Tady jdete jen po ulici a usmíváte se na druhý jen tak. Pro lepší náladu. Když potkáte někoho podruhé nebo potřetí, už se zdravíte. Časem si i sem tam prohodíte pár přátelských slov, a to se vám v Čechách nestane. Naopak dostanete nepříjemný pohled zpátky s otázkou, proč se tak usmíváte.

Dokážete si představit, že vejdete do krámu a prodejce se na vás hezky usměje, pozdraví a zeptá se, jak se dneska máte? Anebo, že s váma rozvine třeba i konverzaci o vašem dni? No to je tu na denním pořádku.

Co se týče ale přátel, většinou tu člověk zůstane mezi svými. Češi a Slováci jsou tu všichni hodně propojeni a trávi spolu nejvíce času. Pak si najdete v pohodě jakékoliv kamarády z jiných zemí, ale ne z této. Australani se škatulkují ještě více nez my.

Řekla bych, že nás asi pořád vidí jako přistěhovalce. Rádi se s váma budou bavit, ale ne, že by se chtěli kamarádit, až moc blízko. Samozřejmě jsou tu výjimky, ale nepotkáte je na každém rohu. Také záleží, kde pracujete a kde bydlíte. Každá area je naplněná jinými lidmi.

Které oblasti v Sydney bys doporučila pro bydlení a dlouhodobější pobyt?

Já jsem tu bydlela rok v City a zbytek až do teď v aree zvané Drummoyne.

Drummoyne je hodně klidné místo a je jen 10 – 15 minut do city. Máme tu oceán, ale ne pro veřejnost, kde by se dalo koupat. Spíš jsou tu hodne lodě zaparkované, ale je to krásné si třeba jen sednout na trávu a dívat se. A je tu krásný výhled na městské panorama.

Čeho hodně lituju, když se bavíme o bydlení, že jsem si nevyzkoušela bydlet u pláže. Mám tam hodně přátel, takže jsem tam trávila dost času, ale bydlet tam, je asi úplně o něčem jiném. Pokaždé, když jsem tam byla, třeba jen na den nebo dva, cítila jsem se jak na nikdy nekončící dovolené. Věřím, že kdybych nedostala sponzora tam, kde pracuji a mám pouhých 5 minut autobusem, jsem už dávno třeba na Cronulle.

Cronulle jsem si neuvěřitelně zamilovala. je plné energie, vzduch je jiný, samý surch okolo a ti lidé jsou nejvíc pohodoví a otevření.

Hodně Čechů tu bydlí na Dee why a Manly beach a právě i na Cronulle se to nedávno pěkně rozrostlo.

Bydlet u pláže si človek může dovolit až po nějaké době, kdy má dobrou angličtinu a může si dovolit hledat práci právě v menších místech jako jsou pláže. Tam tolik práce jako v City není. Anebo musí být člověk připravený hodně cestovat za prací.

Jaké jsou Tvé další plány?

Myslím, že je čas se po takové době tu opět rozhoupat jinam. Jak už jsem řekla, patřím do skupiny číslo dvě, tudíž moje rodinné a přátelské vztahy doma jsou více než skvělé. Ještě než jsem se vrátila z Čech sem, před pád měsíci jsem neměla žádné plány. Nemyslela jsem si, že tu budu chtít zůstat napořád, ale také jsem si nemyslela, že se budu chtít vrátit domů. Alespoň ne v dohledné době. Co jsem zpět, jsem se téměř hned rozhodla, že je čas jít zase jinam. Žiju tu s kamarádkou, co se známe léta už z Čech a ta ještě dlouho přede mnou zažádala o viza do Kanady. Víza jí byla udělena v září a já se rozhodla toto kanadské working holiday dobrodruzstvi podstoupit a prožít s ní.

Další cíl je Nový Zéland, který mám předdohodlý s kamarádkou až se vrátím z Kanady. Ale víte co, to už je moc plán do budoucna a plány se občas mění. Každopádně s takovýma bych byla maximálně spokojená a doufám, že se tak i vyplní nebo budou alespoň podobné. Každopádně doma je doma a i když se tam nevracím teď, vím, že tak jak se cítím tam, se jinde na světě cítit nebudu, a proto se tam nakonec vrátím. Svět je velký a pořád mi zbývá velká část na probádábání a i když budu doma, tahle cestovní horečka nevymizí. =)

Terko, děkujeme moc za rozhovor a přejeme parádní kanadské i zélandské dobrodružství!

4.6/5 - (8 votes)